ИН4С

ИН4С портал

Комове прогласити регионалним или националним парком

Komovi

Удружење Васојевића „Васо“ предлаже да министарства и Влада Црне Горе подстакну и наложе скупштинама општина у саставу чијих територија се Комови налазе да се што прије предузму неопходне радње да се Комови прогласе регионалним парком,како је предвиђено просторним планом Црне Горе.

Предсједник Управног одбора Удружења Васојевића „Васо“ Зоран Лакушић подсјећа да је Националном стратегијом биодиверзитета, коју је Влада Црне Горе усвојила средином 2010. године, планиран регинални парк природе Комови, до 2015.године.

Удружење подсјећа локалне самоуправе да су дужне одлуку Владе Црне Горе спровести до краја 2014. године, што ће им омогућиту да успоставе управљање на подручју Комова и кроз активно учешће и рад на локалном нивоу у овој области допринесу заштити природе у Црној Гори. Биолошки ресурси не могу се користити стихијски, без претходне процјене стања и начина њиховог коришћења“, истакао је он.

Лакушић је, у изјави за медије, указао на мисао знаменитог свјетског научника Ковалевског који је Комове означио „најљепшом црногорском планином“ и битну околност да је долина Таре уписана у списак свјетске природне баштине.

Тражимо да се коначно почне са заштитом Комова испод чијих живописних врхова извире најљепша ријека Европе – Тара. При том подсјећамо да је свим досадашњим просторним плановима Црне Горе донешеним од 1972. године било предвиђено да се на Комовима успостави режим парка природе или регионалног парка природе, али су такве обавезе остале мртво слово на папиру за државне органе који су такве прописе доносили“, навео је он.

То је, казао је Лакушић, донијело огромне многоструке штете од којих су неке недокнадиве.

Неодговорност је нарочито погодила шуме, које су девастиране од стране шумске мафије и концесионара. Посјечене су без обнове некада на Комовима богате састојине бора, смрче,јела,букве, што је пропраћено неслућено великом ерозијом земљишта. То још више актуализује потребу да се Комови што је могуће прије прогласе регионалним парком или Националним парком“, истакао је он.

Истиче да је пријека потреба организованог и одговорног односа свих дјелова друштва у коначном рјешавању овог виталног еколошког и економског питања

Упозоравамо да се само на апелима одговорним надлежним органима државе, при њиховој предуго испољеној неодговорности, окошталости у разрјешавању овог питања, не може и не смије остати. Зато посебно указујемо на нужност организованог дјеловања, да се примијене демократска средства како би се чаробно лијепи Комови спасили даље девастације од стране шумске мафије и дивље градње“, казао је Лакушић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy