ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) „Српски свијет“, мр Радмила Урошевић: Данас је добро само ненормалним људима

1 min read
Социологија треба да служи грађанима, да објасни који нам се процеси дешавају, који нас урушавају, јер цивилизација је у технолошком смислу напредовала, али није помогла човеку у свакодневном животу. Време је збуњујуће.

Радмила Пеција Урошевић

“Не може мени да буде добро док гледам сцене са југа Србије где поплаве носе све пред собом, или када видим да страдалници на Банији по овој цичи зими спавају у аутомобилима, под шаторима. У доба короне. Стари, деца….Зато је важна наша солидарност“, рекла је мр Радмила Пеција Урошевић, социолог и социотерапеут, шеф Одсека за социјалну заштиту општине Звездара, оснивач јединственог Волонтерског сервиса у Србији и аутор осам књига.

„Пре термина волонтирање постојали су хуманост и солидарност, људска помоћ. Волонтери пре свих су увек у непосредном контакту са људима којима је помоћ потребна. Они су изузетно драгоцени. Најновији пример имамо управо на Банији. Ја сам 2011. осмислила концепт Волонтерског сервиса Звездара који функционише на два колосека: волонтери, чак са десет београдских општина, два пута недељно одлазе код старих и самих. За два сата обаве оно што је корисницима потребно: воде их у дом здравља, купе лекове, намирнице. Има примера где желе само да попричају јер немају са ким. Други део програма је обавља кроз организовање разних радионица, попут курса енглеског језика, рада на компјутеру (аутор овог текста и емисије је три и по године руководио овом радионицом), те креативне радионице и предавања“, каже мр Пеција Урошевић.

Она наглашава да је Сервис покушало да „пребаци“ и организује у својим срединама чак 17 општина, али им није пошло за руком јер то изискује озбиљан рад.

„Волонтерски сервис окупља око 60 сталних волонтера и много других за разне акције. Волонтири имају од 17 до 65 година и гошћа сматра да је волонтирање од националног интереса, само је битно да држава то препозна и да се осмисле концепти и активности, а тиме и усмери многе сјајне младе људе.“

Гошћа „Српског свијета“ се већ две године бави социотерапијом. У последње време онлајн.

„ Социологија треба да служи грађанима, да објасни који нам се процеси дешавају, који нас урушавају, јер цивилизација је у технолошком смислу напредовала, али није помогла човеку у свакодневном животу. Време је збуњујуће. Постоји цела индустрија страха која обесхрабрује човека, те се он плаши како ће да прежви, како да опстане, хоће ли се разболети, остати без посла. Та индустрија страха је такође начин да се влада људима“, указује на проблем савременог друштва мр Пеција Урошевић и додаје да је једини начин за превазилажење проблема суочавање са њима и дефинисање сопствених циљева.

„На радионицама које одржавам онлајн буде и по 200 људи који имају озбиљне проблеме. Најчешћи су страх и усамљеност. Већини је потребна мала стручна помоћ како би превазишли те проблеме и кренули даље“, сматра наша саоворница, која се такође више од две деценије бави и проблемима старих преко културе старења, чак и две монодраме које је написала и драматизовала, а које изводи Љиљана Сјепановић диљем Србије.

Ако су вас теме заинтересовале, одгледајте емисију и сазнаћете више о томе како ријалити програми представљају огледало нас самих, зашто нам ријалити програми „помажу“ да побегнемо од сопствених проблема, те зашто су шопинг-молови постали центар нашег друштвеног живота; зашто је креативност важна и у трећем добу, колико извештавање медија утиче на повећавање насиља у друштву, зашто нема позитивних и корисних вести, како потрошачко друштво утиче на нас да постајемо робови јер нисмо ни свесни да временом скупи предмети постају наши власници, како се изборити са пошастима овог времена. Ово су само неке од тема које смо дотакли у „Српском свијету“ са мр Радмилом Пеција Урошевић, социологом и социотерапеутом.

Гордана Јанићијевић, аутор и водитељ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *