Криволов и девастација националних паркова кључни проблеми
1 min readКриволов на Скадарском језеру и девастација биодверзитета кључни су проблеми са којима се сусрећу Национални паркови Црне Горе (НПЦГ), поручено је на консултативном састанку Одбора тог предузећа са представницима невладиних организација (НВО).
Састанак је, како је саопштено из НПЦГ, одржан на иницијативу предсједнице Управног одбора предузећа, Марине Јочић, у циљу унапређења сарадње у очувању националних паркова.
Говорећи о проблемима са којим се сусреће то јавно предузеће (ЈП), она је истакла да су то у првом реду криволов на Скадарском језеру, девастација биодверзитета, сјеча шуме на сјеверу, криволов дивљачи и дивља градња.
Јочић је рекла да је, у циљу ефикасније заштите бројних вриједности НПЦГ, неопходна чвршћа сарадња са свим субјектима који учествују у процесу њихове заштите.
Како је казала, улога и допринос НВО је од немјерљивог значаја.
“У том правцу, организовали смо консултативни састанак како би се размјеном искустава и заједничким дјеловањем постизали видљивији резултати“, навела је Јочић.
Она је указала на два кључна проблема у управљању НПЦГ, “као што су неадекватан начин на који је конципирано ЈП и стање укупног биодиверзитета.”
Јочић је, анализирајући затечено стање у руковођењу НПЦГ, казала да је стање у унутрашњој организацији предузећа и Службама заштите хаотично, “недомаћинско пословање и масовно запошљавање без одређених критеријума.”
Према њеним ријечима, нови менаџмент се, управо због тога, залаже да у првом плану буду експерти из својих области који ће допринијети бољем управљању заштићеним подручјима.
„Наш циљ је да организујемо управу у којој ће стручњаци имати главну ријеч, да обезбиједимо механизам нулте толеранције на крађу и корупције било које врсте. У нашем приоритетном плану је обезбјеђивање новог начина организације ЈП, новог концепта организације ренџерске службе, као и набавка недостајуће техничке опреме”, казала је Јочић.
Чланови НВО су, како је саопштено из НПЦГ, указали на изазове са којима су се сусретали у претходном периоду.
“На неопходност правовременог спречавања свих облика криволова и ефикаснијег спровођења казнене политике према свим починиоцима незаконитих радњи на просторима НПЦГ, потребу континуиране едукације Служби заштите у циљу боље контроле простора, и већег улагања у циљу припреме и реализације научно-истраживачких пројеката”, наводи се у саопштењу.
Учесници скупа истакли су да ће у наредном периоду пружати пуну подршку активностима НПЦГ у циљу унапређења природних и културних вриједности свих пет националних паркова, и Парка природе Улцињска солана.
“Договорено је потписивање меморандума о сарадњи са НВО средином фебруара, континуирана размјена идеја и осмишљавање заједничких активности у циљу заштите и промоције најзначајнијих вриједности НПЦГ”, додаје се у саопштењу.
Испред НВО су, како се наводи, учествовали представници Греен Хома, Центра за заштиту и проучавање птица, Коалиције за одрживи развој, Организације КОД, Грађанске иницијативе „Даље нећеш моћи“, Сачувајмо Сињајевину.
“Као и НВО Брезнице, Друштва пријатеља ријеке Таре, Удружења угоститеља са Жабљака, НВО „Зелени корак“ и Групе за заштиту шарана”, додаје се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Na jezeru se voze skalamerije sa ogromnim motorima sto za lov sto za krivolov.
Primijeniti evropske zakone, atestirani camci a ne limene skalamerije i motori kao sto inace stoji u zakonu do 10 ks. Nece na trke, osim ako im ne trebaju za nesto drugo, sarani i ukljeve ne lete !