ИН4С

ИН4С портал

Кажњена са 43 године затвора због критике краљевске породице

фото: ЕПА

Жена на Тајланду осуђена је на 43 године затвора због критиковања краљевске породице, што је најдужа казна за вређање монархије у историји правосуђа те земље.

Бивша јавна чиновница, позната само ка Анчан, на друштвене мреже је качила аудио записе из подкаста.

Ова шездесеттрогодишња жена тврдила је да је само делила записе и није коментарисала садржај.

Тајландски закон забрањује било какву увреду на рачун монархије и краљевске породице чију власт критичари сматрају за једно од најстрожих на свету.

После периода од три године током којег се није промењивао тај закон, у 2020. је поново поново „заживео“, а власт га је користила како у борби против демонстраната који су захтевали политичке и друштвене промене.

Анчан је признала кривцу за објављивање 29 различитих аудио записа на Јутјуб и Фејсбук током 2014. и 2015, рекао је њен адвокат за новинску агенцију Ројтерс.

Првобитно је осуђена на 87 година, али је казна преполовљена јер је признала кривицу.

Поред Анчан, још 13 људи је оптужено по одредбама спорног закона пошто је војна хунта 2014. преузела власт и најавила обрачун са критичарима монархије.

Ова група људи оптужена је за постављање снимака подкаста на друштвене мреже у којима се критикује краљевска породица.

Аутор подкаста је одслужио казну затвора од две године и изашао је на слободу.

Суђене је одржано иза затворених врата, а докази против Анчан нису објављени јер наводно угрожавају националну безбедност.

Протести против власти нису ретка појава на Тајланду, а нови талас је почео у фебруару прошле године када је суд наредион да се расформира водећа опозициона странка.

Демонстранти су имали низ захтева које су желели да предају представницима Владе, а ситуација се додатно погоршала када су почели да доводе у питање краљевску породицу и монархистичко уређење.

Тражили су да се укине проширење краљевских овлашћења и да се да укине одлука по којој је материјална богаства монархије постају лично власништво краља.

Демонстранти су тражили и да се преиспита одлука да краљ Тајланда лично има команду над свим војним јединицама стационираним у Бангкоку.

Правна дефиниција шта се сматра увредом монархије на Тајланду и даље је нејасна, а активисти и борци за људска права тврде да се закон користи као оружје за политичке обрачуне и укидање слободе говора.

Присталице монархије успротивиле су се демонстрантима на чијем челу су углавном били студенти, оптуживши их да желе укидање те врсте државног уређења.

Вође протеста су демантовале такве оптужбе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy