Царевић писао Лепосавићу: Будва мора да има суд и тужилаштво
1 min readГрадоначелник Будве Марко Бато Царевић упутио је допис министру правде, људских и мањинских права Владимиру Лепосавићу да, уколико тај владин ресор буде сматрао цјелисходним, припреми измјену Закона о судовима и Закона о тужилаштву, како би били основани основни суд и основно државно тужилаштво са сједиштем у Будви.
Царевић је, како је „Вијестима“ потврђено, доставио инцијативу Општине за оснивање суда и тужилаштва министру правде, а Лепосавића је упознао да у комплексу ТQ Плаза локална управа има пословне просторе, које је одузела од организоване криминалне групе, а које би уступила правосудним органима на коришћење, те да би локална управа и финансирала њихову адаптацију.
Грађани Будве су свједоци колико дуго трају поступци пред Основним судом у Котору, управо због преоптерећености тог суда. Тиме би оснивање суда и тужилаштва у Будви допринијело и остварењу права на суђење у разумном року гарантованог чланом 6 Европске конвенције за заштиту права и основних слобода.
“Према тренутној територијалној организацији суда и тужилаштва, правосудне институције у Котору су надлежне општине Будва, Тиват и Котор. Од тренутка оснивања Основног суда и Основног државног тужилаштва у Котору, број становника општине Будва, а самим тим и предмета са територије Будве, су вишеструко увећани. У прилог томе говоре и званични подаци добијени од Основног суда у Котору по којима је 2010. примљено укупно 1.605 парничних предмета од чега 662 са територије општине Будва или 41,24 одсто. Годину касније примљено је укупно 1.569 парничних предмета, од чега 677 предмета из Будве или 43,15 одсто, 2012. је примљено 1.604 парнична предмета од којих 659 из Будве или 41,08 одсто, а 2013. од 1.536 предмета 654 је предмета из Будве, или 42,57 одсто. Основни суд у Котору је 2014. примио укупно 1.663 парнична предмета, од којих је из Будве било 702 или 42,21 одсто. Слично је било и 2015, када је од 1.772 предмета из Будве било 746 или 42,1 одсто, 2016. је било 1.830 предмета, из Будве 761 или 41,6 одсто, а 2017. укупно је суд примио 1.669 парничних предмета, од којих из Будве 676 или 40,5 одсто“, предочио је Царевић статистичке податке у допису у који су “Вијести“ имале увид.
Он је навео да је слична ситуација и са кривичним предметима у основном државном тужилаштву који се односе на територију Будве.
“Током 2010. од укупно извршених кривичних дјела 42,85 одсто се односило на територију Будве, 2011. било је 42,69 одсто, 2012. број кривичних дјела на територији наше општине је било 45,16 одсто, 2013. је тај број био 43,45 одсто, 2014. је тај проценат повећан и износио је 48,35, годину касније још већи и износио је 52,76 одсто, 2016. број кривичних дјела је био 54,23 одсто, а 2017. од укупног броја извршених кривичних дјела 51,19 одсто је извршено на територији општине Будва“, нагласио је Царевић.
Први човјек Будве је устврдио да на основу статистичких података највећи број парничних и кривичних предмета се управо односе на територију општине Будва, иако су Основни суд и Основно тужилаштво у Котору надлежни за три општине.
“То нам даје за право да захтијевамо оснивање суда и тужилаштва на подручју општине Будва. Ово тиме прије, што и много мање општине, са драстично мањим бројем предмета имају ове органе. Такође, познато вам је колико туриста борави током љетњих мјесеци у Будви, а за очекивати је и да се у наредном периоду настави пракса повећања броја сталних становника Будве, што ће довести и до увећања броја предмета са овог подручја. Сматрамо да је ова инцијатива у интересу грађана Будве, који су сада и за најосновније потребе попут прибављања увјерења или покретања оставинског поступка, принуђени да одлазе у Котор, што узрокује губитак њховог времена и новца“, нагласио је Царевић.
Према његовим ријечима, грађани Будве су, такође, свједоци колико дуго трају поступци пред Основним судом у Котору, управо због преоптерећености овог суда.
“Тиме би оснивање суда и тужилаштва у Будви допринијело и остварењу права на суђење у разумном року гарантованог чланом 6 Европске конвенције за заштиту права и основних слобода. Општина Будва је спремна да за потребе наведених институција уступи на коришћење пословне просторе у згради ТQ Плаза у Будви, које је одузела од организоване криминалне групе и спремна је да финансира адаптацију простора како би задовољили потребе правосудних органа. Коначно, свјесни смо потребе за рационализацијом правосудне мреже, међутим сматрамо да је треба извршити у срединама гдје не постоји реална потреба за постојањем суда и тужилаштва и гдје се број становника, а самим тим и предмета, смањују из године у годину. Не може се под плаштом потреба за рационализацијом на силу занемарити очигледна потреба за оснивањем суда и тужилаштва у Будви, када на подручју ове општине већ сада постоји довољан број парничних и кривичних предмета који оправдавају постојање ових органа. Надам се да ћете наше аргументе уважити и позивам вас у посјету Општини, како бисмо заједно обишли просторије“, закључио је Царевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Odusevljen sam inicijativom predsjednika opstine, konacno neko ko radi u interesu budve i gradjana, svaka cast
Care! ?