ИН4С

ИН4С портал

Вијек од Церске битке – величанствена побједа српског оружја

1 min read

terekis

У оквиру спомен комплекса „Церска битка“ у Текеришу код Лознице данас је обиљежена 100. годишњица битке на Церу, а државну делегацију на централној церемнији предводио је предсједник Владе Србије Александар Вучић.

Српска војска је августа 1914. под командом генерала Степе Степановића поразила далеко надмоћнију аустроугарску војску, изававши шок и невјерицу у Бечу и Берлину, одушевљење међу савезницима, јер је окончана као прва велика савезничка побједа у Првом свјетском рату.

Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик положили су, на почетку свечаности поводом стогодишњице Церске битке, вијенце на споменик палим борцима.

Вучић и Додик су се потом у меморијалном комплексу у Текеришу код Лознице уписали у спомен књигу, преноси Танјуг.

Вјерски обред служио је патријарх српски Иринеј, а почетак церемоније огласио је трубач Репрезентативног оркестра Гарде Војске Србије.

Вучић је са свечаности у част 100. годишњице Церске битке поручио да је вријеме да од земље за коју је вриједело умрети направимо земљу за коју вриједи живети.

cerska bitka

Име за које се гинуло, за које смо побиједили мора поново да постане наш циљ, сан и завјет. Зато морамо да обећамо прецима да ћемо остварити њихов сан и да нам неће бити тешко да живимо и радимо за нашу Србију, да је подигнемо и изградимо, и вратимо је тамо гдје јој је мјесто„, рекао је Вучић.

То је наш главни посао и хајде да га урадимо. Сто година је прошло и сад је право вријеме. Убијеђен да можемо, немам шта друго да вам кажем осим двије ријечи и тражим да је понављате са истом вјером које су имали они над чијим костима данас стојимо – Живела Србија„, истакао је Вучић.

Према његовим ријечима, имамо обавезу и дужност да се на исти начин како су се војници прије сто година борили за Србију и гинули за њу, ми сада за Србију радимо и живимо.

„Србија и сви ми настали смо тада бранећи себе, своју слободу и своју земљу. Дошли смо овдје на Цер да постанемо слободна и поштовања вриједна нације и вјеровали смо у побједу“, казао је Вучић.

Много смо времена потрошили на погрешне одлуке, режиме и ратове, али вратили смо се и спремни смо да освојимо свој Текериш и Цер. Србија ће наставити да слави своје побједе и наставиће да побеђује у будућности. Живјела Србија! До коначне побједе„, рекао је Вучић.

Србија данас, како је објаснио, као и Првом свјетском рату припада Европи, али не окреће леђа ни Русима, које су, како је рекао, сви заборавили и против којих су сви данас.

„Ми смо на европском путу, али леђа Србин пријатељу у невољи никад није окретао„, рекао је Вучић.

Поводом стогодишњице Церске битке, у организацију Удружења грађана „Церски марш“ више од хиљаду људи кренуло је у недјељу из Шапца ка спомен-обележју у Текеришу да би одали пошту церским јунацима.

tekeris2

Из Шапца је кренуло око 1.300 учесника Церског марша, а пјешачка тура од 38 километара окупила је дјецу и старе из свих крајева Србије, као и из бивших југословенских република, пренио је РТС.

Потпредседник Народне скупштине Владимир Маринковић упутио је грађанима Србије честитике поводом 100 година од побједе српске војске у Церској бициј истакавши да историја и преци који су уткали своје животе у темеље модерне Србије не смију бити заборављени.

cerska bitka

Ударни дио Церске битке одиграо се у ноћи 15. на 16. август 1914. године на југозападним обрноцима планине Цер, а битка је окончане као прва велика савезничка побједа у Првом свјетском рату – коју је извојевала српска војска.

Услиједило је повлачење 21. аустроугарске дивизије, потом 8. корпуса, да би у крајњем 5. армија Аустро-Угарске војске одступила назад преко Дрине.

Послије Церске битке  широм Европе пронео се глас да је „малена“ Србија успјела да порази аустроугарске трупе, што је, како се истицало, повећало углед наше земље.

cerska bitka 4

Када је Церска операција окончана 24. августа, од око 200.000 аустроугарских војника, колико је провалило у Србију, у њој није остао ниједан, изузев 4.500 заробљеника.

Током крвавих борби губици аустроугарских трупа достигли су 27.000, док је из строја избачено око од 16. 500 српских војника, од чега 2.107 погинулих. Гоњењем непријатеља до Дрине и завршним борбама код Шапца, 21-24. августа 1914. године, окончана је Церска операција.

Као последица успешног командовања и одлучне побједе генерал Степа Степановић добио је чин војводе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Вијек од Церске битке – величанствена побједа српског оружја

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy