Русија и Кина: САД земља тортуре
1 min readПоводом бруталног убиства ненаоружаног 18-годишњака у Фергусону које је у САД изазвало немире, кинески и руски медији оцjењују да су САД земља неједнакости и бруталне полицијске тактике, оцјењује агенција АП.Смрт 18-годишњег црнца Мајкла Брауна 9. августа, кога је убио полицајац бијелац, изазвала је расне тензије у превасходно црначком Фергусону, у којем су полицајци углавном бијелци.
У сукобима полиције и демонстраната коришћени су „молотовљеви коктели“, шок бомбе и сузавац.
У јучерашњем уводнику у кинеском листу Глобал тајмс наводи се да „невидиљиви јаз“ још раздваја бијеле и црне Американце.
„Иронично је да САД, са својим бруталним начином асимиловања мањина, никад нису пропустиле да оптуже Кину и сличне земље за кршење права мањина„, пише популарни лист Комунистичке партије, Пиплс дејли.
Новинска агенција Синхуа има сличне коментаре, указујући на проблем неистребљеног расизма у САД, шпијунирање Националне безбједносне агенције и нападе беспилотним летјелицама у иностранству.
„Очигледно, оно што САД треба да раде је да се концентришу на рјешавање властитих проблема, а не да упиру прстом у друге„, наводи Синхуа.
У Русији, државна телевизијска станица Росија истиче полицијску употребу силе да би били зауздани протести у Фергусону.
„Све је изгледало као да се ради о војној интервенцији негдје у Авганистану или Ираку. Полиција је полако напредовала, рашчишћавајући улице, а људи су се спасавали бјежећи у зграде„, извјестио је о нередима у Фергусону репортер Росије.
Канал Раша тудеј емитовао је интервјуу са америчким професором и критичарем владе Марком Мејсоном, који је протесте у Фергусону оцијенио као знак раста финансијске неједнакости и милитаризације америчке полиције.
„Полиција штити банкаре на Вол стриту, који су власници Градске скупштине, Градског савјета, Конгреса и федералне владе и предсједника САД„, рекао је Мејсон за РТ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: