АП: Слаби изгледи да Сенат САД осуди Трампа
Сенат САД готово извјесно неће осудити бившег предсједника државе Доналда Трампа, оптуженог да је подстицао на побуну присталице које су упале у Конгрес, оцјењује америчка агенција Асошиејтед прес.
Суђење Трампу у Сенату почиње у уторак, након што је Представнички дом изгласао његов опозив 13. јануара, по оптужници да је подстицао на побуну присталице које су упале у Конгрес САД 6. јануара, у вријеме засиједања на којем је касније те ноћи потврђена побједа демократе Џозефа Бајдена на изборима.
У немирима током четворочасовне окупације Конгреса од Трампових присталица погинуло је пет особа.
Непосредно уочи упада у Конгрес, Трамп је усијао атмосферу на митингу у Вашингтону, понављањем неоснованих тврдњи да је покраден на предсједничким изборима 3. новембра и позивањем присталица да се „ђаволски боре“ против изборних резултата и да иду до оближње зграде парламента на Капитол хилу.
Да су слаби изгледи да Трамп буде осуђен у Сенату, АП оцјењује на основу тога што су многи чланови његове Републиканске странке, који су га првобитно оштро кртитиковали због те изјаве на протесту 6. јануара, у међувремену ублажили став.
Та промјена става била је очигледна на такорећи „пробном гласању“ 26. јануара, када је свега пет сенатора Републиканске странке гласало против предлога да бившем предсједнику не буде суђено у Сенату.
Да би Трамп био осуђен, 67 од 100 сенатора треба да гласа за усвајање оптужнице за „подстицање на побуну“.
Ако за осуду буде гласало свих 50 сенатора из редова Демократске странке, против Трампа би морало да се изјасни и најмање 17 његових републиканаца.
Иако се званично назива суђењем, процес у Сенату није правни, већ политички, а казна за осуђеног је моментално разрјешење са дужности предсједника.
Док неки чланови Конгреса наводе да је суђење Трампу неуставно, јер он више није на функцији, са тим се не слажу демократе и многи правни стручњаци, наводи АП.
Адвокати одбране су већ указали да ће оспорити уставност процеса јер Трамп више није у Бијелој кући.
Демократе међутим наводе да би Сенат, у случају осуђујуће пресуде, могао да забрани Трампу да обавља јавне функције у будућности.
Да би Трампу послије осуђујуће пресуде било забрањено кандидовање за шефа државе, сенатори би морали поново да гласају, али би тада била довољна проста већина, за разлику од предстојећег процеса.
Пошто и демократе и републиканци имају по 50 сенатора, одлучивао би глас предсједавајуће Сенату, а то је по функцији потпредсједница САД, демократа Камала Харис.
Два универзитетска професора права, Брус Акерман и Џерард Маљока навели су недавно у листу Вашингтон пост да би Конгрес, ако Трамп буде ослобођен, могао да се позове на одредбу 14. амандмана на Устав САД која забрањује обављање функције на савезном нивоу особама које су „биле дио побуне против“ Устава.
Трампу би било забрањено да поново буде кандидат за предсједника ако би се већина чланова оба дома Конгреса изјаснила на новом гласању да је био дио побуне. Да би такав исход касније био поништен и Трампу дозвољено да буде кандидат за Бијелу кућу, у будућности је потребна двотрећинска већина у сваком од два дома Конгреса, преноси АП.
Неизвјесно је колико ће трајати суђење Трампу. Демократе желе да траје кратко, недјељу дана или двије, како би Бајден могао да настави са спровођењем свог амбициозног програма.
Суђењу ће предсједавати најстарији сенатор, демократа Патрик Лихи.
Према Уставу САД, када се суди актуелном предсједнику, процес мора да води предсједник Врховног суда САД, али пошто Трамп више није на функцији, предсједаваће најстарији сенатор, чија је улога претежно церемонијална, наводи Глас Америке.
Оптужницу против Трампа представиће деветочлани тим такозваних „тужилаца“, демократа из Представничког дома, које ће предводити професор уставног права Џејми Раскин.
Тужиоцима неће бити лако да убиједе републиканце да гласају против Трампа.
Они тврде да немира не би било без Трампа и да он мора да буде проглашен одговорним за насиље.
У документу који су поднијели прошле недјеље, тужиоци су користили фотографије којима је документовано насиље, али и емотивне тврдње у прилог Трампове кривице.
Очекује се да ће тужиоци пуштати видео снимке напада на Конгрес током процеса у Сенату, наводи АП.
Пороту чини свих 100 сенатора. Њима током процеса није дозвољено да постављају питања, али то могу да учине преко предсједавајућег Лихија.
Трампово свједочење није изгледно, наводи АП. Он је преко адвоката одбио захтјев тужилаца да свједочи, а у овом тренутку се не очекује да ће добити обавезујући позив.
Бивши амерички предсједник више нема ни приступ друштвеној мрежи Твитер, коју је обилато користио када му је Сенат први пут судио након што је Представнички дом изгласао његов опозив у децембру 2019. године.
Трамп је једини амерички предсједник чији је опозив (импеацхмент) два пута изгласао доњи дом Конгреса. Прије Трампа, Представнички дом је опозвао предсједнике Ендрјуа Џонсона 1868. и Била Клинтона 1998. године, али их је Сенат ослободио оптужби.
У случају неочекиване осуђујуће пресуде у предстојећем процесу, Трамп би постао први предсједник САД кога је Сенат осудио по оптужници Представничког дома.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ta liberalno globalisticka travestija je osudjena na neuspjeh. Nece ovaj njihov lopovski „uspjeh“ dugo trajati.