ИН4С

ИН4С портал

Предсједник новоформираног Синдиката слободних радника КЦЦГ: Медицинари црпе последње атоме снаге

Предсједник новоформираног Синдиката слободних радника Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) Милан Ђуровић истакао је да је огромно незадовољство радника допринијело формирању синдиката, чији ће циљ бити да се вреднује рад те да ће се борити да спријече сваки вид неправде, пише Дан.

Болница, илустрација

Предсједник новоформираног Синдиката слободних радника Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) Милан Ђуровић истакао је да је огромно незадовољство радника допринијело формирању синдиката, чији ће циљ бити да се вреднује рад те да ће се борити да спријече сваки вид неправде, пише Дан.

Упозорио је и да су због пандемије медицинари исрпљени јер раде непрекидно.

“Овај синдикат не воде и неће водити партијски активисти, него људи који ће се борити за права радника. Позивамо колеге које желе да нам се прикључе, како би без страха заједно радили на добробит свих нас. Дакле, нећемо бранити партијске боје, већ достојанство бијелог мантила, па ћемо тако партнерски радити на доношењу колективног уговора који ће побољшати положај радника. Синдикат је спој младости и искуства и један од приоритета ће бити да КЦЦГ буде најјача здравствена институцијау држави са јединственим колективом гдје ће сваки техничар, медицинска сестра, љекар или немедицински радник имати иста права”, казао је Ђуровић.

Наводи да је пандемија драстично промијенила положај свих медицинских радника.

“Медицински радници су уморни, црпе последње атоме снаге, јер раде непрекидно. Највећи проблем је организација смјена, због великог броја пацијената. Смјене је тешко направити, јер у принципу једни те исти људи раде у ковид одјељењу. Ту раде од марта, по 12 сати, некад и без паузе. Не располажемо подацима, колико је радника обољело, или умрло од ковида, али са сваким медицинским радником, који бива избачен из строја, додатно се компликује ситуација”, казао је Ђуровић.

Упозорава да је главни разлог одласка медицинских радника неправда која је причињена огромном броју запослених, те да млади људи напуштају јер желе боље услове рада.

“Много младих је отишло јер им није пружена прилика да се докажу. Највише средњег медицинског особља није напустило само због плате, већ због притисака из различитих основа, нарочито политичких, вјерских али и личних. Доста притисака долазило је од претходних синдиката, који су били пар екселанс политичке организације. Доста радника који су отишли да раде у иностранство вратило би се да ради и за мању плату само када би могли да свој рад валоризују на прави начин”, поручио је Ђуровић.

Према његовим ријечима, радници КЦЦГ се суочавају многим проблемима, међу којима су и плате, али да су највећи проблем међуљудски односи.

“Приступило нам је неколико стотина колега. Побољшање услова рада, плата, коефицијената, као и међуљудских односа у наредном периоду биће приоритети. Тражићемо да платне листе буду транспарентније, како не би појединци добијали велике суме новца које нису зарадили”, истакао је он.

Ђуровић наводи да ће покушати да сузбију притиске па се надају да ће умањити одлив кадра.

“И даље недостаје радника, иако их је је примљен велики број. На мом матичном одјељењу, урологији, раде по два смјенска радника. Међутим, има одјељења на којима ради само по један. Ако већ не могу да се подигну плате, потребно је запослити још радника, како би се олакшао посао. То су врло нехумани услови рада, и физички је немогуће, с обзиром на то да се осим посла са пацијентима, мора обављати и административни посао, па често бивамо разапињани по медијима и друштвеним мрежама”, закључује Ђуровић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy