ИН4С

ИН4С портал

Наставак истраге убиства Ћурувије

1 min read

Допуна истраге против четворице осумњичених припадника ДБ за убиство новинара Славка Ћурувије 1999. године, настављена је данас саслушањем сведока.curuvijaУ Тужилаштву за организовани криминал испитан је некадашњи официр за безбедност ЈСО Веселин Лечић, док је своје сведочење раније започето, наставио припадник ДБ-а Бранко Важић, рекла је за Тањуг бранилац двојице окривљених адвокат Зора Добричанин Никодиновић.

Допуну истраге, по налогу Специјалног суда суда спроводи Тужилаштво за организовани криминал.

Специјални суд у Београду 24. јула је вратио на допуну истраге оптужницу подигнуту у јуну против некадашњег шефа Београдског центра ДБ-а Милана Радоњића, главног обавештајног инспектора у Другој управи ДБ-а Ратка Ромића, као и тадашњег начелника Ресора ДБ Радомира Марковића и припадника резервног састава тог ресора Мирослава Курака.

Тужилаштво за организовани криминал је одмах донело наредбу о допуни истраге ради бољег разјашњења ствари у том предмету, да би се испитала основаност наведене оптужнице и да би се прикупили одређени докази.

Оптужницом, која је била подигнута 6. јуна, окривљени су се теретили да су „из ниских побуда“ убили новинара и власника листа „Дневни телеграф“ Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, односно да су извршили кривично дело тешко убиство.

Марковић се терети да је то дело извршио у подстрекавању, а остали су оптужени као саизвршиоци.

Радоњић и Ромић су у притвору, Марковић је у затвору у Пожаревцу на издржавању казне затвора од 40 година, а Курак није доступан правосудним органима и за њим је расписана међународна потерница.

Убиство је извршено у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа, у времену између 16 и 39 и 16 и 45.

Ћурувија је убијен на Васкрс, 11. априла 1999, током НАТО бомбардовања СР Југославије.

Кључни сведок у овој истрази након чијег исказа су ухапшени оптужени 13. јануара ове године је некадашњи припадник ДБ, односно комадант јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија.

Улемек је на своју иницијативу, безусловно, 8. јануара дао исказ тужилаштву у ком је детаљно испричао своја сазнања о тој ликвидацији.

Са Ћурувијом је у време убиства тада била његова невенчана супруга, историчарка Бранка Прпа, која је сведочила у истрази током које је саслушано више десетина сведока, а последњи је сведочио у среду некадашњи министар унутрашњих послова Душан Михајловић.

У време убиства Ћурувије на власти у Србији је била коалиција СПС, ЈУЛ и СРС.

Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на вођу СПО – Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999.

Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду и за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године.

Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и у току им је поновљено суђење.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy