На данашњи дан: Мендељејев представио периодни систем елемената
1 min read„У сну сам видио табелу гдје су сви елементи пали на тачно тражено мјесто. Пробудивши се, одмах сам их записао на папир, само за један елемент сам морао касније исправљати мјесто.“
Дмитриј Иванович Мендељејев (1934-1907)
Руски хемичар Дмитриј Иванович Мендељејев представио је на данашњи дан прије 152 године први Периодни систем елемената Руском хемијском друштву .
Он је развио свој периодни систем да илуструје периодичне трендове у особинама тада познатих елемената. Мендељејев је такође предвидио неке особине тада непознатих елемената од којих се очекивало да попуне рупе у његовој табели.
Већина његових предвиђања се показала тачном када су нови елементи касније откривени. Мендељејевљев периодни систем је од тада прошириван и побољшан открићем или синтетизовањем нових елемената и развојем новим теоретских модела да објасне хемијске одлике.
Хемијски елементи у периодном систему су организовани на основу њихових атомских бројева, односно броја протона у језгру, електронске конфигурације и понављајућих хемијских особина. Елементи су поређани по растућем атомском броју, који се обично наводи са хемијским симболом у сваком пољу.
Стандарни облик табеле се састоји од мреже елемената поређаних у 18 колона и седам редова, са два реда елемената испод те табеле. Табела се може подијелити на четири правоугаона блока: с-блок налијево, п-блок надесно, д-блок у средини и ф-блок испод њега.
Врсте табеле се називају периоде, а колоне се називају групе, а неке од колона имају посебна имена као што су халогени елементи или племенити гасови. Пошто је по дефиницији периодни систем заснован на понављајућим трендовима, свака таква табела се може користити да се добију везе између особина елемената и предвиде особине нових, још неоткривених или синтетизованих елемената.
Због тога периодни систем елемената, без обзира на то да ли је у стандарном облику или у некој другој варијанти, пружа користан оквир за анализу хемијског понашања и широко се употребљава у хемији и у другим наукама.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: