ИН4С

ИН4С портал

И Интерпол у истрази продаје српских фудбалера?

1 min read

fudbaleri

Посебно се испитује продаја Александра Митровића у Андерлехт и Филипа Марковића у Бенфику, јер је нејасно ко је и колико новца од тога зарадио

Радна група Управе криминалистичке полиције наставила је да истражује да ли је било финансијских малверзација у фудбалским клубовима Црвена звезда и Партизан. Како сазнајемо, истрага је посебно усмерена на испитивање продаје двојице дојучерашњих фудбалера Партизана Александра Митровића и Филипа Марковића. Наставиласе и истрага у вези са токовима новца Звезде и Партизана, који упркос вишемилионским износима од продаје својих играча грцају у дуговима. Незванично, затражиће се и подаци од Интерпола о трансферима фудбалера два највећа српска клуба, јер подаци о продатим играчима у Србији су умањени у односу на оне бројеве које наводе инострани клубови у које су фудбалери отишли.

Поред трансфера, на провери су и спонзорски уговори, кредити које су клубови подизали, плаћање пореза и других дажбина, као и начини на које су клубови трошили добијени новац. Наши извори тврде да је реч о преткривичном поступку и да ће тек после свеобухватне истраге и прикупљања података на тужилаштву бити да одлучи да ли ће поднети кривичне пријаве и против кога.

Иако су оба клуба „на тапету” полиције, истрага се захуктава нарочито у Партизану, због чега је у просторијама полиције на информативном разговору у протеклих десет дана било неколико челника овог клуба. У полицији нису могли да открију имена особа које су саслушане, али нам је потврђено да је инспекторе занимала продаја Филипа Марковићапортугалском клубуБенфика. Нејасно је ко је и колико новца од тога зарадио, јер је спорно чији је он играч у тренутку продаје заправо био.

Према Фудбалском савезу Београда (ФСБ) Марковић је био играч Партизана, док у табору црно-белих тврде да је био аматер у Телеоптику и да је у португалску Бенфику отишао без обештећења. То значи да је по ФСБ-у, Партизан узео новац од продаје Марковића или је бар то требало, док црно-бели негирају.

Да нешто у продаји фудбалера у Партизану не штима како треба, потврђује донекле и трансфер Александра Митровића у Андерлехт, почетком августа ове године, о којем се полиција такође интересује. Прво није било јасно за колико је новца уопште Митровић продат бриселском клубу, јер је према једној информацији то било 3,5 милиона евра, према другој пет милиона (саопштење клуба), да би на крају председник Партизана Драган Ђурић изјавио да је укупно зарађено 4,2 милионаевра.

Продаја Митровића довела је и до раскола у управи Партизана, јер се појединци, међу којима је био и Алберт Нађ, спортски директор Партизана нису слагали са Драганом Ђурићем, председником клуба и одлуком Управног одбора. Нађ је недавно боравио и у просторијама полиције, где је, како је рекао новинарима, са инспекторима причао „о многим темама”, али да никога није оптужио нити поднео кривичну пријаву.

Претпоставља се да је управо Нађ могао полицији да пружи информације у вези са продајом фудбалера, будући да је он, као спортски директор за то и задужен. Ипак већу снагу у том смислу од њега имају УО клуба и председник, који могу да донесу одлуку и мимо његовог мишљења. Нађ је у неколико наврата, после одређених утакмица из којих је Партизан излазио поражен, новинарима говорио да ће ускоро у јавности све обелоданити, мислећи на малверзације у клубу. У полицији, нисмо добили потврду да је Нађ инспекторима предочио нерегуларности у вези са трансферима играча.

Претходно је, подсетимо, у медијима објављено да је Нађ био у полицији, јер је Ђурић наводно послао навијаче да му прете због његовог неслагања у вези са продајом Митровића.

Ово је довело и до све гласнијих спекулација у вези са тим ко је узео новац од трансфера Митровића и због чега он није продат другим клубовима под много повољнијим условима и за већи износ.

Ђурић је објашњавају продају Митровића на ТВ Коперникус рекао: „Митровићеви родитељи су сиромашни и они су преговарали и договорили се с Андерлехтом. Нисмо хтели да га продамо, али они су у томе видели спас. Наша идеја била је да урадимо исто што смо учинили с Лазаром Марковићем. Да га продамо, а да остане још годину дана у клубу. Од тих пара смо живели. С Митровићем нисмо успели.”

Поред тога, у Партизану су под провером и трансфери из времена Жарка Зечевића и Ненада Бјековића.

Како је наш лист раније објавио, полиција сумња да је од трансфера фудбалера Црвене звезде и Партизана нестало око 50 милиона евра, док је држава оштећена за вишемилионске износе на име пореза. Према истраживању које је „Политика” објавила, Партизан је за последњих 10 сезона зарадио на трансферима 88 милиона евра, док је Црвена звезда у истом периоду инкасирала 68 милиона евра.

Са друге стране, полиција, подсетимо, истражује и Фудбалски савез Србије (ФСС). Ову истрагу воде припадници Службе за борбу против организованог криминала, у сарадњи са специјалним тужилаштвом, а почели су са провером разних пријава против ФСС.

Резултати обе полицијске истраге очекују се у наредним недељама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *