ИН4С

ИН4С портал

Размотриће измјене прописа за вјештачке тјелесне оплодње

1 min read

илустрација

Министарству здравља достављен је предлог Центра за грађанске слободе (ЦЕГАС), којим су из те организације Влади сугерисали измјене важећег прописа који се тичу лијечења неплодности. Предлог је упућен у оквиру јавних консултација које је објавио Генерални секретаријат Владе, у циљу припрема годишњег програма рада за 2021. годину.

Позив је објављен 22. фебруара, а заинтересовани су до 1. марта могли да доставе предлоге и сугестије. Из Владе су прије два дана саопштили да су добили укупно 361 предлог, односно сугестију.

Међу предлозима је и захтјев ЦЕГАС-а којим траже измјене важећег прописа за лијечење неплодности медицински потпомогнутом оплодњом.

Предлог је достављен ресору и може бити узет у разматрање у наредном периоду”, пише у извјештају Генералног секретаријата Владе.

Важећи Закон о лијечењу неплодности асистираним репродуктивним технологијама усвојен је још 2009. У образложењу којим траже измјене и усвајање нових прописа, из ЦЕГАС-а су навели да је то неопходно јер важећи закон “не препознаје кључне савремене могућности лијечења неплодности”.

У њему није предвиђена законска могућност увоза, а ни извоза репродуктивног материјала (јајне ћелије, сперматозоида, ембриона…). Не познаје ни обавезно постојање банке у којој ће се чувати репродуктивни материјал, а све у сврху планирања и остваривања породице, као и поспјешивања наталитета у Црној Гори. Не препознаје ни могућност сурогат материнства”, казали су из ЦЕГАС-а.

Важећим законом дефинисано је донирање ћелија, али идеја није заживјела у пракси. Измјене закона предложене су први пут 2016, двије годије касније Влада је утврдила предлог, али он четири мјесеца касније није добио и подршку већине у Скупштини. Године 2019. Влада је утврдила скоро истовјетан текст, али је тај предлог одлуком Скупштине архивиран у новембру.

Медицински потпомогнута оплодња омогућава да се они који имају проблема са плодношћу – жене без партнера, те мушкарац и жена у брачној или ванбрачној заједници, остваре као родитељи.

Према Закону о обавезном здравственом осигурању, на терет Фонда за здравствено осигурање могућа су три покушаја МПО.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy