ИН4С

ИН4С портал

Роћеновом куму незаконито укњижили 60 станова

1 min read

Службеници барског катастра су супротно закону и прописима омогућавали куму високог функционера ДПС-а Милана Роћена да у тој институцији несметано укњижи близу 60 станова за које се сумња да су продавани фиктивним купцима из Русије, показала је нова документација до које је дошао Истраживачки центар Мреже за афирмацију невладиног секгора (МАНС).
bar_montenegro_5216
Како наводе из те НВО, Роћенов кум Ратко Вујачић, који је власник неколико црногорско-руских компанија у Бару које се баве прометом некретнина и грађевинарством, успио је да код барског катастра обезбиједи да станови које је продавао буду прекњижени без присуства наводних купаца из Русије, уз пуномоћја адвоката која нису била судски овјерена.

Директор Истраживачког центра МАНС-а Дејан Миловац указује да адвокатска пуномоћја којима се даје овлашћење за куповину или продају некретнина морају бити овјерена у суду јер су у супротном уговори који се на тај начин закључују правно ништавни.

Већина станова које је на тај начин продавао Вујачић продатаје купцима које је заступао барски адвокат Горан Петровић, који је истовремено заступао и Вујачићеве комапније у послу са фиктивном продајом станова. Пуномоћја која су Вујачић и Петровић достављали барском катастру уз уговоре о продаји станова нијесу била овјерена, што је, уз чињеницу да се руски купци нису појављивали приликом закључивања уговора, требало да буде довољан основ за барски катастар да одбије њихово књижење. Ипак, захваљући утицају који Вујачић и његови политички заштитиници имају у Управи за некретнине, станови су несметано књижени на нове власнике, казао је Миловац.

Према његовим ријечима, већина станова је „продата” по цијени од око 700 еура за метар квадратни, што је

2006. године било далеко испод тржишне цијене. Како је подвукао, уплате за одређени број станова стизале су и са офшор дестинација, преко Црногорске комерцијалне банке, а МАНС је израчунао да су Вујачић и његови помагачи том приликом утајили око 2,7 милиона еура капиталне добити, односно оштетили државни буџет за преко пола милиона еура неплаћеног пореза.

У вези с тиме, МАНС је већ поднио кривичну пријаву против Вујачића, његовог адвоката Горана Петровића и бивше начелнице барског катастра Жељке Секулић због сумње у злоупотребе службеног положаја, овлашћења у привреди, утаје пореза и могућег прања новца. Посебна кривична пријава због неспровођења одлука и рјешења надлежног Министарства финансија, али и одлука Управног суда у овом случају, поднијетаје против Влада Гагића, вршиоца дужности начелника барског катастра, којег је поставио Драган Ковачевић, директор Управе за некретнине, и Предрага Спасића, правника у барском катастру, навео је Миловац.

Према његовим ријечима, и поред чињенице да је МАНС доставио кривичну пријаву са мноштвом доказа, случај Ратка Вујачића и даље није интересантан за црногорско тужилаштво, „што додатно подгријава сумње да политички утицај Вујачићевог кума и даље у највећој мјери спречава процесуирање овог случаја.

– МАНС ће већ данас тужилаштву доставити допуну кривичне пријаве са новом документацијом и затражити да се овај случај што хитније процесуира, најавио је Миловац.

Вујачић припадао и Павићевићевој екипи

Директор Истраживачког центра МАНС-а Дејан Миловац је још средином 2011. године поднио прву кривичну пријаву у којој се помиње име Ратка Вујачића, када је истраживао послове ондашњег барског градоначелника Жарка Павићевића.

– Вујачић је тада означен као један од „корисника“ Павићевићевог „сервиса“ за привилеговане инвеститоре, којима је кроз измјену планске документације омогућавао да легализују на хиљаде квадрата нелегално саграђених спратова на стамбеним зградама у самом центру Бара. МАНС је тада од тужилаштва затражио да се испита везе између Вујачића и Павићевића, али ни та пријава још није процесуирана, истакао је Миловац.

Коњевић знао, али није реаговао

Према Миловчевим ријечима, МАНС је дошао до информације да је, годину прије него што су поднијели кривичну пријаву против Ратка Вујачића, актуелни министар унутрашњих послова Рашко Коњевић на свом столу имао комплетну документацију која је упућивала на сумњу да се барска екипа бави утајом пореза и незаконитом продајом станова, те да постоје озбиљни проблеми са законитошћу пословања барског катастра.

– Према нашим информацијама, од Коњевића је тада затражена хитна реакција како би се разбила барска група и утврдила конкретна штета, али до данас нема информација о томе да ли је министра предузео кораке који би могли да доведу до коначног расвјетљавања овог случаја. Након што је МАНС поднио кривичну пријаву, Коњевић се није јавно оглашавао, очито прикривајући чињеницу да је од почетка био упознат са цијелим случајем. Желимо да вјерујемо да овакво понашање министра није резултат политичког притиска било које врсте да се случај Ратка Вујачића не процесуира, казао је Миловац.

Раткови партнери под сумњом за прање милијарди

Миловац каже да се у великој истрази о „руској перионици новца” које је спровела Регионална истраживачка мрежа новинара ОЦЦР помиње и Александар Грегоријев. Директор Истраживачког центра МАНС-а појашњава да се Грегориев у том истраживању помиње као један од кључних фигура у прању новца преко Руске националне банке, којом је руководио.

-Према подацима из тог истраживања, преко те банке је у периоду од 2012. до 2014. године опрано око пет милијарди еура. Георгијева са Црном Гором повезује туристичко насеље „Инекс Златна обала”, у чију куповину је ушао преко породице Ратка Вујачића. Управо је Вујачићев син Раде, као један од власника Сохо хотел & ресорт, почетком ове године најавио улагања од 50 милиона еура у пројекат ревитализације „Златне обале”. Медији спекулишу да је Грегоријев у Црну Гору и у партнерство са Вујачићима дошао управо преко „руске везе” њиховог кума, рекао је Миловац.

Упозоравали Ковачевића, а он све прећутао

Миловац је подсјетио да је МАНС у више наврата јавно и преко директних дописа упозоравао Драгана Ковачевића да барски катастар већ одавно не ради у складу са законом и тражио да, као одговорно лице у Управи за некретнине, предузме све мјере како би се утврдили мотиви службеника катастра да у континуитету крше закон у корист Ратка Вујачића.

– Од Ковачевића смо тражили и да се одреди према могућој кривичној одговорности

његових службеника и информише и МАНС и јавност о томе шта је предузео на кажњавању поједних службеника барског катастра. Ни након више мјесеци нијесмо добили одговор од Ковачевића, што сада отвара питање мотива и самог Ковачевића да прикрива и штити службенике који крше законе и прописе, али и његовог мотива да настави да толерише кршење закона у корист Вујачићеве групе из Бара, истиче Миловац.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy