ИН4С тврд орах воћка чудновата: Гојко Раичевић и новинари портала ИН4С у Недељном прегледу „Српског св(иј)ета
1 min read„Навикао сам да сам кривац, и сад ми по први пут годи да сам за нешто крив, када говорим о настанку портала. На Ђурђевдан 2008. смо почели са радом, то је била једна прича групе ентузијаста, а интересантно је да за тај период је само један професионални новинар прошао кроз редакцију ИН4С. Они су неспорно интелектуалци, родољуби, људи заљубљени у идеју ИН4С. Заслуге које има ИН4С се морају приписати овим људима који су данас са нама и многим другим који су били прије њих. За тринаест година смо прошли и неке тешке тренутке. Људи су долазили, научили занат, отишли на нека боља мјеста, а ја сам био и те како поносан на њих. Врло често сам као родитељ се осјећао, да кад неко долети у то наше гнијездо, научи посао и одлети способан. Међу њима су нека велика имена и у новинарству и у неким другим сферама. Врло сам поносан на овај пројекат. Свјестан сам важности ИН4С, посебно последњих година. Наши пријатељи из данашње парламентарне већине ( у Црној Гори) би сигурно могли да потврде да смо били једино медијско свјетло које је њима давало подршку и да смо и ми заслужни да је Црна Гора кренула у процес ослобађања“, говори у недељном прегледу „Српског св(иј)ета“ Гојко Раичевић, главни и одговорни уредник Националне ИН4С телевизије, и главни „кривац“ за постојање портала ИН4С.
Гојко Раичевић је годинама и „главни кривац“ за истинито обавјештавање у медијском мраку Црне Горе, због чега је често био на мети ондашњих власти.
„Постојао је период када је ИН4С функционисао као герила више него као медиј. Када нас оспоравају као медиј, ја се ту и не љутим. Јер ако је медиј оно како себе неки називају, онда ми то дефинитивно нисмо. Наш начин функционисања је био герилски и тако смо били третирани. Колеге за последњих 15 мјесеци нису имали могућности да раде у редакцији због честих упада полиције. Лажне пријаве о утаји пореза, лажне пријаве о узбуњивању јавности, о ширењу мржње, или нешто треће- углавном, полиција је имала често разлог да обиђе редакцију. А колеге и ја као уредник смо често били ‘гости’ у Центру безбједности или ‘специјалном тиму’ Миливоја Катнића. Тако да смо услед тога и услед епидемиолошких мјера били принуђени да радимо од куће. Вјерујем да ће се ускоро створити услови да кренемо као медиј, и да је тај герислки дио иза нас“.
Он је говорио и о успјешности Националне телевизије и њених пројеката, најављујући и нове, и о сјајним људима који раде и у једном и у другом тиму заједно.
Путем видеа у емисији је учествовало и пет новинара, који представљају један мали дио редакције ИН4С портала: Љубица Симоновић, Душан Слијепчевић, Милош Дојчиновић и Тамара Ћаласан и Тања Ћорић.
Они су из врло интересантних углова, заједно са гостом у студију коментарисали исјечке из „Српског свијета“ који су емитовани од 13. до 19. марта, а у којима су гостовали Драган Петровић из Института за међународну политику, адвокат Бранко Павловић, писац Жељко Пржуљ, политиколог Стефан Филиповић, социолог Илија Маловић уз Игора Дамјановића, Томаша Дамјановића и Ивана Булатовића, као и професор Славољуб Лекић.
Милош Дојчиновић је дописник који се углавном бави информацијама које долазе из Србије.
„Врло сам срећна што ово иде једним добрим путем (промјене у Црној Гори). Много сам кроз рад на ИН4С научила, првенствено о историји свог народа. Наш портал је преносио све литије које су се дешавале у српском свету, односно на сваком мјесту гдје Србина има“, рекла је у свом другом обраћању Љубица Симоновић.
Поздравивши госта и водитељку у студију, Тамара Ћаласан је говорила о свом раду на порталу:
„ИН4С сам од првог дана доживјела као мјесто гдје ја и моји пријатељи можемо да, ево конкретно кроз литије, оснажимо тај српски дух, да бодримо наш народ који је дуже вријеме био и летаргичан. Чини ми се да је ИН4С био један светионик. А тај удар на народ доживљавам као „удар који нађе искру у камену“, тако да је ИН4С управо та искра која је настала из удара бившег режима на српски народ, језик, културу и на српске светиње. Мислим да смо кроз године успјели да разоткријемо разне афере, подметања, да наша борба траје веома дуго. Кад кажем ИН4С мислим на дом и љубав. За мене је то српски свијет, мјесто саборности и мјесто наше побједе“.
„Рад на ИН4С је велико задовољство и одговорност. Одговорност јер смо бранили истину. Све спинове и информације које су биле на штету српског народа смо успјели да оспоримо и покажемо праве чињенице. Лично ми је част што сам учествовао у томе. Настављамо даље, ИН4С је више од портала, то је наша кућа коју чувамо. ИН4С је медијски бренд“, овим ријечима је Душан Слијепчевић потврдио приврженост порталу и онима који раде за њега.
„Тврд је орах воћка чудновата, не сломи га, а зубе поломи – у тој реченици је дугогодишња борба портала ИН4С“, рекла је Тања Ћорић. Она је поздравила читаоце и позвала их да и даље сарађују са порталом и новинарима, који ће сваку причу изнијети на прави начин.
Текст припремила Милијана Ераковић
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kapa dolje
Svaka čast
Vi ste kad je bilo „tvrdo“izveštavali…
Svako dobro
Ako bog da i TV u C.G
Sve najbolje….
Ајмо Гојко озбиљна ТВ да се прави,да Вијестима не дамо са се шири својим верзијама истине.
Је ли пуно пара – јесте, али то је наредна степеница.
Čemu bi služile druge Vijesti?
Čuja sam da će od danas ponoći da protestuje pivska Đekna! Skinuće šemšir i takva, bež njega gola ka od majke rođena, priljegnuće, neće ustajat iz postelje, šemšir neće kačit sve dok nas ne pohapse! Vas cijeli portal sa sve blogerima koji su svi do zadnjeg plaćeni ruski žbiri!
Tri je iljade stranica o nama prištampala koje će da dostavi Aleksi Žuniću domaćem prije nego bači šemšir!
Čuvajte se … Morača nas oprati neće kad ova priloži dokaze!
… A sad odoh da promjenim rublje u dolare, zlu ne trebalo.
Sve čestitke hrabroj i čestitoj ekipi IN4S.
Samo naprijed svi slozno