Бечић: Вукшић је стао на жуљ многима који се плаше истине, отварањем пандориних кутија
1 min read“Након добијања мишљења Венецијанске комисије слиједи фаза усаглашавања парламентарне већине и Владе Црне Горе, како би се дошло до најбољих могућих рјешења. Ми смо, као коалиција, у потпуности посвећени имплементацији свих међународних стандарда, али исто тако и интересима неопходних реформи у правосудном систему, које су предуслов за даљи напредак ка Европској унији. Дакле јасно је да без реформи у тужилаштву нема затварања поглавља 23 и 24, тако да је неопходно да се трага за компромисним и најбољим могућим моделом који ће испоштовати све захтјеве, остварити циљеве и који ће убрзати, а не успорити интеграционе процесе. Искључивост не смије бити опција са било које стране”, казао је предсједник Скупштине и Демократа Алекса Бечић за “Вијести”, на питање, шта је наредни корак у вези са промјенама у тужилаштву с обзиром на негативан став Венецијанске комисије у вези са предлогом два тужилачка закона.
На питање, да ли је задовољан брзином демонтирања бивше власти и да ли се поштујући закон могло другачије и брже, он је казао да динамика промјене власти у различитим структурама система зависи од много фактора, а на првом мјесту је поштовање закона и законских процедура у пуном капацитету, уставних начела и принципа савремених демократских друштава.
„Није прихватљиво да нова демократска власт примјењује било какве аутократске методе које имају за циљ обрачуне, јер у том случају не ради се о промјенама, већ замјенама истог система истим. Можда је дио јавности очекивао брже процесе, можда је негдје и могло брже, али, углавном, динамика којом се одвија је једина могућа, а то је у складу са законима и процедурама ове државе, уз потребу убрзања неких процеса“, казао је Бечић.
Да ли је обавијештен о томе шта се десило у вези са документима АНБ-а који је био на Одбору за безбједност и посљедицама тога и има ли опасности да ће држава бити компромитована у НАТО-у или назнаке да је у питању освета смијењених кадрова АНБ-а, као и да ли зна ли да ли је директор АНБ-а прекршио закон у овом случају, Бечић је казао следеће:
„С обзиром на то да имамо оптужбе са различитих страна, одговор на сва питања даће нам, вјерујем, резултати интерне контроле унутар АНБ-а, као и поступања надлежних државних органа који су овлашћени да утврђују постојање или непостојање прекршајних и кривичних дјела. Чланови Одбора за безбједност и одбрану су свакако дужни да чувају податке, али оно што је дефитнивно јесте да се овакав пропуст више не смије поновити.“
Када говоримо о господину Вукшићу, додаје, ког нијесам познавао прије његовог ступања на функцију директора АНБ-а, морам рећи сопствени утисак, на бази, истина, кратког протока времена, да се ради о човјеку који има искрене намјере, који је посвећен свом послу и који је очито стао на жуљ многима који се плаше истине, отварањем пандориних кутија.
„Довољно се присјетити афере “Прислушкивање” која тресе Црну Гору, а која на бази јавно доступних информација очито показује да су незаконито праћени, прислушкивани, снимани, лидери опозиције, критички настројени медији и вјерски великодостојници. То је доказ у каквом смо систему живјели, иако је то вјерујем само камен у мору онога што се у цјелости једног монструозног начина функционисања дешавало. Парламентарна већина је 4. децембра прошле године подржала састав Владе Црне Горе и њен програм, па је у складу са тим природно, политички коректно и очекивано да се настави са подршком реализацији утврђених и усвојених циљева. Наравно, ниједна политика није савршена, нити се ишта може промијенити, а још мање постићи преко ноћи. Такође, свака критика рада Владе па и када долази из реда парламентарне већине је подношљива и прихватљива, штавише и пожељна јер се грешке морају исправљати, уколико је конструктивна, аргументована и не садржи скривене политичке мотиве. Такав приступ је доказ демократске зрелости, јер свака добронамјерна критика је и пожељна“, казао је Бечић.
Бечић је казао да, ова Влада за 100 дана, а посебно имајући у виду да је у много чему дошла на готову штету, постигла у одређеним областима завидне резултате рјешавајући горућа питања, што су грађани препознали и позитивно оцијенили.
„Ово кратко вријеме је показало да и када год парламентарна већина и Влада Црне Горе сарађују, изњедри се нешто добро за грађане, као што су предлози за повећање минималне зараде, повећање старачких накнада, бесплатни уџбеници за основце, дјечји додаци“, казао је Бечић за „Вијести“.
Он је истакао да је, „вријеме за нама показало потребу за међусобним разумијевањем, стрпљењем, толеранцијом и континуираним чувањем “мира у кући”, а вријеме пред нама тражи чврсте одлуке, повјерење и уздражавање од искључивости, јавних реакција и напада за сваку одлуку која не одговара субјективним мјерилима.“
Само то је, каже Бечић, гаранција да смо као власт положили испит демократске зрелости и да смо спремни да сву енергију усмјеримо ка реформама и убразању пута ка пуноправном чланству у Европској унији који нема алтернативу.
„Жао ми је што парламентартна већина није испоштовала тадашњи захтјев премијера да првих 200 дана раде буде без било каквих напада од стране парламентарне већине, јер би тако свима било лакше да сагледамо колико је урађено и шта се може мијењати и унаприједити, а и они би енергију у потпуности могли да усмјере у рјешавање наслијеђених проблема и побољшање резултата рада“, казао је он.
На питање, да ли му је сметала премијерова конструкција о “партијским ухљебима” или лекција коју му је одржао ваш колега из СНП-а на ту тему, Бечић је казао да „пут од партитократије, ка демократији и професионализацији, као што је то природно, чини са једне стране жеља да се у потпуности испоштује принцип професионалности јавне управе, а са друге амбиција да се испоштују очекивања људи којима бивша власт није омогућила једнакост у коришћењу права на рад.“
„Ово је транзициони период који захтијева умијеће компромиса и баланса, али у мјери да интерес грађана и државе не трпи. На сву срећу, и у партијама и ван њих, постоји на стотине стручних, посвећених и одговорних појединаца који су кадри да одговоре најсложенијим пословима“, каже Бечић и додаје да, „оно што дефитнивно сви морамо разумјети јесте да деполитизација не значи и дискриминација људи који су чланови и функционери политичких партија. Уколико сада пођемо у другу крајност, па кажемо да неко може бити и највећи стручњак, али је члан неке партије, па је због тога непожељан, поново ће грађанин бити дискриминисан.“
„Зато хајде да хвалимо или критикујемо, бирамо или не неког појединца због његових стручних и моралних референци, због његових намјера, знања и способности, а не у односу на то да ли је члан партије или није. Може бити најбољи онај и који јесте, и који није члан партије. Ми смо парламентарна демократија, грађани су веома заинтересовани за политичке процесе, тако да је природно да огорман број грађана припада некој од партија. Зато једну крајност не смије замијенити друга, јер би то значило његовање дискриминације, зато хајде да мјеримо квалитет, и да он буде на првом мјесту, а не нечије политичко, вјерско, национално или било које друго опредјељење“, каже Бечић за „Вијести“.
Шта је за Демократе прихватљива опција током преговора о формирању локалне власти и да ли ће инсистирати на некој позицији те да ли је договор при крају он каже:
„За нашу коалицију је, прије свега, важно да се у најкраћем могућем року реализује изборна воља грађана. Искључивост, трчање пред руду, непоштовње партнера никада није била наша опција. Договор кућу гради, јер договор је увијек најбоље рјешење. Друго, на листи наших приоритета јесте компромис око програмских циљева, трасе пута реформи и визије развоја града под Требјесом, имајући у виду деценијско економско исцрпљивање, инфраструктурну запуштеност и тешку социјалну слику“.
Бечић напомиње да „преговоре о локалној власти и евентуална позиционирања за реализацију нашег изборног програма у структури те власти, води као и увијек наш општински одбор, као и одбори наших коалиционих партнера.“
„Наш политички субјект се никада није руководио инсистирањем на појединим позицијама, политиком уцјена и искључивости, већ реализацијом изборне воље и ослушкивањем жеља грађана, што су темељни демократски постулати“, каже Бечић.
„Ако премијер процијени да не треба реконструкција, нећемо бити препрека“
“Када је у питању реконструкција Владе Црне Горе која се често у јавности помиње са одређених адреса, као и питања о учешћу Демократа, морам истаћи јасан став Демократа који је саопштен приликом избора Владе, да без обзира на то што немамо нити једног функционера међу члановима нове Владе, Влади смо пружали и пружамо сваким даном искрену подршку без било каквих калкулација или “политичке рачунице”“, казао је Бечић и додао: Тако да смо више пута доказали да функције нијесу нешто што нас руководи приликом политичких избора.
Бечић је додао да, уколико предсједник Владе и његови сарадници процјењују да им је потребно кадровско оснаживање и освјежавање, они ће подржати такав приступ.
„Уколико пак буду сматрали да и даље треба да наставе у овом формату, нећемо им бити препрека, јер је ријеч коју смо дали грађанима приликом избора Владе за нас обавезујућа”, казао је предсједник Скупштине Алекса Бечић.
Прочитајте још:
Абазовић: Остајем при ставу да Вукшић обавља посао како треба, све смо разјаснили са чланицом НАТО-а
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Давно сам ја господине вама рекао да ћете Ви бити нови Дарко и Ви сте ме због тога блокирали да не могу да коментаришем Ваша саопштења . То ми је урадио и СДП , ДПС . За дивно чудо то није учинила УРА што довољно говори о вашој ДЕМОКРАТИЈИ . Бојим се да неће проћи дуго па ћете и ви поћи стопама Дарка Пајовића и то можда за мање пара него он . Волио бих да гријешим . Све ми се чини да Ви нијесте ни Србска , ни Црногорска а БОГА ми најмање грађанска . Али живи били па видјели .