Случај Лиман: Докази о организованом криминалу у Улцињу предати СДТ-у
1 min read
Послије и прије
Портал ИН4С је у претходном периоду информисало јавност о многим малверзацијама бившег режима, и то о најперфиднијем виду злоупотребе власти а на дугорочну штету грађана Црне Горе и јавног интереса.
„Ђукановићи су градили“: (Не)легална градња у рукама бивше власти, инспектора и извођача радова
Наиме, ради се „легалном криминалу“ а наш портал је објавио случај мјеста у Улцињу, Лимана, гдје је спрега локалних моћника бившег режима са инспекторима и извођачима радова угрозила јавни интерес ради стицања профита.
Опширније: ОВДЈЕ
Како сазнајемо, случај недозвољене градње на овом локалитету (Лиман) је пред окончањем у поступку пред дирекцијом за урбанистичко-грађевинску инспекцију, а поднијета је и кривична пријава специјалном тужилаштву за злоупотребу положаја због правно неоснованог богаћења за кривично дјело извршено на организован начин.

Директорат обуставља градњу ако се не достави одговарајућа документација; Којичић поднио кривичну СДТ-у
Директорат за урбанистичко-грађевинску инспекцију Министарства екологије није донио управни акт, међутим, како незванично сазнајемо – а што је потврђено од правног заступника оштећеног Веселина Којичића, обавијестио је инвеститора да уколико не доставе одговарајућу документацију која ће бити у складу са главним урбанистичким планом града Улциња – градња ће бити обустављена.
Којичић је мјештанин који је показао велику грађанску храброст и одговорност и уз сарадњу са својим правним заступником Миланом Вујошевићем одлучио да стане на пут криминалним радњама и уништавању Лимана. Његовој борби су се касније придружили још неки мјештани, а сваким даном бивају охрабренији да се укључе у битку за одрбану јавног интереса како би будућим нараштајима оставили заштићен и здрав завичај.
У супротном, стручна јавност али и мјештани, очекују најоштрије управне радње и управне мјере.
Погледајте развој градње објекта: Старо стање – ново стање
У пријави, у коју је новинар ИН4С-а имао увид, наводи се да је „суштина незаконитости које се потенцирају овом кривичном пријавом огледа се у томе да су урбанистичко-технички услови издати супротно планском документу, са једне стране, и да је незаконита сама градња, са друге стране.
Полазећи од чињенице да постоји читави “ланац” незаконитих догађаја постоји основана сумња на организован незаконити начин дјеловања надлежног државног органа и овлашћених стручних лица, правних и физичких, које имају својство службеног лица. Зато је циљ и опредјељење подносиоца ове кривичне пријаве: да тужилаштво и по овом основу испита ову кривичну пријаву и несумњиво констатује да ли у понашању одговорних има елемената организованог криминала„.
Већ више од годину и по дана од дана прве пријаве незаконитости, надлежни државни органи не реагују и поред многобројних ургенција тако да се објекат наставља градити несмањеним темпом, и поред тога што омогућава незаконито стицање незаконитог енормног профита у корист инвеститора, што се девастирају постојећи објекти и квалитет становања околних, пет сусједних објеката, и коначно: што се угрожава јавни интерес, Општине и Државе, и то у износу већем од 35.000,00 еура.
Ево за кога постоји основана сумња да су учествовали у организованом криминалу
Како се наводи у пријави, носиоци незаконитих активности су: Александар Дабовић, због злоупотребе службеног положаја; носилац израде пројектне документације, “Ital designe” д.о.о. Улцињ, Селим Ресулбеговић због злоупотребе службеног положаја, пројектовање супротно планском документу, стандардима и правилима струке; ревидент пројектне документације, Arch and soul, Фуад Шабовић због злоупотребе службеног положаја, односно прихватања незаконито израђене пројектне документације; главни градски архитекта, Александар Дабовић, због злоупотребе службеног положаја, односно давања сагласности на незаконито израђен главни пројекат; инвеститор, “Ardi comerce” д.о.о. Улцињ, Сабрија Зејнелагић, због незаконите градње; одговорно лице извођача радова, “Nastering” д.о.о. Улцињ,Бесфорт Касми, због незаконите градње; надзорни орган, Sedam ing, Рајко Жижић, због злоупотребе службеног положаја, јер није спријечио незакониту градњу супротну пројектној документацији, као и урбанистичко-грађевински инспектор, Наташа Брајовић због злоупотребе службеног положаја, односно нечињења.
Подносилац кривичне пријаве прибавио налаз и мишљење овлашћеног вјештака који јасно назначава да су урбанистичко-технички услови издати супротно планском документу. Исто тако, прибавио је и изјашњење носиоца израде планског документа доо Инко план из Подгорице из кога је јасно да су урбанистичко-технички услови издати супротно планском документу и да није дозвољена изградња слободностојећег објекта већ само “двојног”, у варијететима, уз поштовање урбанистичких индикатора посебно за УП-5, посебно за УП-45.
Оба назначена документа достављена су у прилогу пријаве, у која је ИН4С имао увид.
На основу свих достављених доказа о којима је и портал ИН4С раније информисао јавност, а који су достављени надлежним институцијама, дакле, јасно је да се ради о злоупотреби службеног полжаја на организован начин јер сва лица укључена у поменути случај имају статус службеног лица што говори о организованој шеми коришћења државних ресурса, а што је, на концу, нечињењем инспекторке која је задужена за урбанистичко-грађевински надзор омогућило реализацију криминалне намјере – правно неосновано богаћење на терет јавног интереса и грађана.
Екоцид
Последица нелегалне градње је уништена или угрожена животна средина у насељу и девастиран обални појас.
Такође, нужно је поменути и друге сегменте који угрожавају животну средину као што је врло лоша саобраћајно-комунална инфраструктура.
Наиме, канализација, благо речено – не постоји, што се тиче водоснабдијевања: коришћене су водоводне цијеви профила 3 цола која нису погодне за упоребу једног домаћинства а не таквог објекта.
Са друге стране, уништено је зеленило, а планом постојеће изградње оно није ни предвиђено иако је по Закону предвиђено да зеленило мора заузимати макар 30 одсто простора.
Оно што је највидљивије јесте немогућност коришћења плажних ресурса мјештанима. Простори су бетонитирани а мјештанима није доступно ни двадесет одсто од укупне површине.
Детаљније о еколошкој девастацији: ОВДЈЕ
Битно је напоменути да су поред овог објекта изграђена још три мега објекта у истиј насељској зони Лиман, којим је у потпуности промијењена планска намјена површина.
Такође, на локалитиету Лиман планирана су четири хотелска објекта без испуњених услова за њихову категоризацију. Са друге стране, по налогу „скривених креатора“ простора – срушен је хотел „Галеб“ – један од најрепрезантативнијих хотела у Југославији по туристичком значају и као међународно признати објекат јединствене архитектонске вриједности. Портал ИН4С је у сазнању да ће се на транспарентан начин, уз учешће компетентних субјеката: корисника простора, НВО-а, стручних правних и физичких лица, политичке партује „Зелених“, организовати и спровести стручна дебата и расправа о сврсисходности важећег планског документа која би требала да резултира; иницијативом за доношење мораторијума у примјени Плана и доношење његових измјена и допуна или новог Плана.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Pričao domaćin da je uzorao ledinu. Pitao ga rođak:
-A ko ti stuče volove?
-Milovan.
-A ko stuče Milovana?
A ko će saslušati SDT-a?