ИН4С

ИН4С портал

Црно-бијели, срећан рођендан!

1 min read

На данашњи дан 1945. године основан је Фудбалски клуб и с њим Југословенско спортско друштво Партизан.partizanУ протеклих 69 година Партизан је израстао у једно од најтрофејнијих спортских друштава у свијету, чије су секције освојиле 14 титула шампиона Европе.

У домаћим такмичењима клубови Партизана су освојили више од 3.000 титула, како у појединачним, тако и екипним наступима. Спортисти Партизана у дресу са државним грбом освојили су више од 500 медаља на олимпијским играма, свјетским и европским првенствима.

Сами смо као брод који плови са капетанима покушавајући да се врати у мирну луку. Никад нисмо били у тежој финансијској ситуацији, али показали смо да упркос томе једино Партизан вриједи у Србији. Морамо да наставимо да се боримо и помажемо једни другима. Нека живи наша црно-бијела породица, нека живе наши шампиони“, рекао је на обиљежавању годишњице предсједник ФК Драган Ђурић.

Најзаслужнији за оснивање Партизана био је Светозар Вукомановић Темпо, који се мјесецима залагао да се при Централном дому Југословенске армије оформи фудбалски клуб.

Већина нас, младих генерала, која је играла и вољела фудбал, окупили смо се и договорили да оснујемо фудбалски клуб. Око имена није било натезања: били смо партизани, било је и најприродније да се наш клуб зове Партизан. На самом скупу, неформално је предсједавао Светозар Вукмановић – Темпо, били су још присутни Отмар Креачић – Култура, Вујица Гајиновић, Чоче Вујовић (био је изабран за првог председника), Коча Поповић, Мијалко Тодоровић – Плави. Можда и још неко. Не могу се сетити, сећања бледе… Ако је данас тешко, или готово немогуће, утврдити детаље, цјелина догађања, првенствено као атмосфера, може се доста јасно осјетити. Још се није била навршила ни година од престанка четвртогодишњег ратног ужаса, у данима опште оскудице, једино чега је било у изобиљу – било је полета и наде. На тим темељима је грађено и ЈСД Партизан и његова несумњива осовина – фудбалски клуб, који је и до данас остао магнет и духовни и материјални ослонац тог најбројнијег и најтрофејнијег спортског друштва“, описао је како је рођена идеја о Партизану прослављени ратни генерал Пеко Дапчевић.

Играчи Партизана, два дана по оснивању, 6. октобра, први пут су истрчали на терен. Побиједили су репрезентацију Земуна са 4:2 у саставу: Чулик, Чолић, Белеслин, Чајковски, Ђурђевић, Шваљек, Шереш (Б. Михајловић), Атанацковић, Рупник, Божовић и Матекало, који је био и први стрелац (дао је два гола. Шереш и Рупник по један).

Партизан данас представља друштвено добро Београда. Апсолутно припадање Београду није представљало ограничење да Партизан има најшири круг симпатизера и пријатеља широм балканских простора.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net