ИН4С

ИН4С портал

Изложба о Рајсу: Докази о злочинима над Србима изложени на Калемегдану

Изложба поводом вијека од доласка швајцарског криминолога Арчибалда Рајса у Београд на позив српске владе да истражи злочине аустроугарских војника над српском војском и цивилима, отворена је данас на Калемегдану, испред павиљона Цвијета Зузорић.

rajs

Посјетиоци ће до 20. октобра на изложби моћи да виде аутентичне фотографије, чланке, факсимиле и архивску грађу о аустроугарским злочинима у Мачви и Подрињу над српском војском и цивилима 1914. године, уочи и послије Церске битке у којој је поражена.

Поставака изложбе не подсјећа само на угледног Швајцарца, злочине и историјски контекст датог времена, већ и на учинак такве личности у европској јавности у корист српског народа.

Изложба, према ријечима једног од њених аутора Ненада Антонијевића, треба да да допринос полемици о узроцима Великог рата, негирајући тврдње да је Краљевина Србија кривац за избијање сукоба.

У поставци изложбе, између осталог, могу се видјети чланци које је Рајс објављивао у лозанској Газети  чиме је европску јавност упознавао са злочинима на цивилима, који су били најбруталнији над дјецом и старцима.

Лист из Лозане објављивао је и имена убијане деце, казао је Антонијевић и додао да је најмлађа жртва имала двије, а најстарија 90 година.

rajs 2

Посјетиоци могу видети и мапу са местима у Мачви и Подрињу у којима је аустроугарска војска вршила злочине и делом тих места у којима је Рајс могао да борави и прикупи податке о убијенима, казао је он.

Рајс је документовао убиства око 2.000 војника и цивила, али према његовим процјенама, узимајући у обизир и места у које није могао да оде, убијено их је између 3.000 и 4.000, рекао је Антонијевић.

,,Из свега тога може се закључити да Аустроугарска није ратовала против Србије већ против читавог српског народа“, рекао је аутор.

Осим Антонијевића аутори изложбе су и Слађана Бојковић и Вељко Ђурић. Уз изложбу представљена је и књига „Извештаји о великом злочину“ – документи о аустроугарским злочинима уочи и после Церске битке, коју су приредили Бојковићева и Милоје Пршић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy