ИН4С

ИН4С портал

Улога судије извјестиоца Миливоја Катнића у случају Брана Мићуновића: Суђење за убиство којим је умрло црногорско правосуђе

1 min read

Судија извјестилац у случају Брана Мићуновића

Главни специјални тужилац Миливоје Катнић је као судија извјестилац имао најзначајнију улогу у доношењу ослобађајуће правоснажне пресуде Апелационог суда од 20. новембра 2007. године којом је контроверзни, и неколико пута раније осуђиван, бизнисмен Бранислав – Брано Мићуновић ослобођен оптужби за тешко убиство Радована – Раца Ковачевића из безобзирне освете.

Том пресудом су до сада неколико пута јавно махали функционери Демократа и Демократског фронта у сусрет никшићким изборима и везано за нацрте тужилачких закона, упирући прст на Катнићеву улогу у процесу вијека, пише Монитор.

Прича је почела у раним јутарњим сатима 7. октобра 2000. године када је Никшићанин Радован Ковачевић тешко рањен у оружаном обрачуну у казину Хотела Подгорица који су држали Бранислав Мићуновић и Саво Грбовић. На њега је пуцао Цетињанин Петко Пешукић коме је онда Никшићанин Здравко Лопушина пришао са леђа, у рвању отео пиштољ и испалио у Пешукића неколико метака моментално га усмртивши.

Након рањавања, Ковачевића су пребацили у Клинички центар његови пријатељи Станко Миловић и Емил Османагић заједно са полицајцем посебних јединица МУП-а Драгољубом Мрваљевићем чија јединица је била смјештена у Хотелу Подгорица и који се затекао у хотелу након што му се завршила смјена.

У оптужници Вишег тужиоца у Подгорици, коју је на главном претресу заступала замјеница Весна Јовићевић (недавно поменута у афери Станови), пише да је Бранислав Мићуновић истог дана у раним јутарњим сатима „на улазу у Ургентни блок КБЦ-а Подгорица лишио живота Ковачевић Радована из Никшића из безобзирне освете и при томе умишљајем довео у опасност живот још два лица, на начин што је пришао возилу „ауди“ А6 ознака БД… којим је, након догађаја из тачке диспозитива оптужнице превезен повријеђени Радован Ковачевић, и у тренутку када су Мрваљевић Драгољуб и Војичић Драгослав из Подгорице, извлачили Ковачевића из возила кроз отворена задња лијева врата да би га унијели у Ургентни блок ради указивања љекарске помоћи, оптужени је из револвера непознате марке цал. 38 специјал у правцу Ковачевића испалио три пројектила који су га погодили наносећи му тешке и по живот опасне тјелесне повреде… светећи се на тај начин због претходног убиства Пешукића Петка иако је у том тренутку знао да Ковачевић није извршио ово дјело“. Ковачевићу је пуцано у главу два пута и једном у десно раме.

Тужилац је навео да је смрт Ковачевића наступила усљед разорења мозга и кичмене мождине и искрвављења и да је Мићуновић при том довео у опасност животе још двије особе „јер је постојала могућност да буду погођени испаљеним пројектилима, као и рикошет пројектила који је ударио у бетонски под у њиховој близини“.

Суђење које је услиједило је заокупирало црногорску јавност због контроверзног педигреа оптуженог Мићуновића кога многи сматрају за владара подземља и десну руку државно-партијског врха Црне Горе. Сходно томе, критичари су тврдили да је држава имала велики интерес да исходује повољну пресуду за Мићуновића.

Подсјетимо, ИН4С је раније објавио да је у новембру 2007. године вијеће Апелационог суда потврдило је пресуду Вишег суда, којом је Мићуновић ослобођен оптужби.

Прије одлуке Апелационог суда, два пута му је суђено пред кривичним вијећем тадашњег судије Радована Мандића, који га је оба пута ослободио.

Иако убица Ковачевића никада није одговарао, Више државно тужилаштво прије двије године објаснило је да више ни не истражују ко је повукао ороз, за шта је био оптужен, а потом због недостатка доказа правоснажно ослобођен Бранислав Брано Мићуновић.

„Правоснажном пресудом Вишег суда у Подгорици, оптужени Б.М. је ослобођен од оптужбе за кривично дјело убиство извршено на штету Р.К, тако да све одговоре на питања из вашег е-маила можете наћи у предметној пресуди”, пише у ранијим одговорима из ВДТ Подгорица.

Мићуновићу је два пута суђено за убиство суграђанина и оба пута ослобођен оптужби јер током суђења није доказано да је након обрачуна у хотелу пришао “аудију А-6” (БД 68-87), којим је до КЦ-а превезен рањени Ковачевић, а потом, док су Драгољуб Мрваљевић и Драгослав Војичић износили Ковачевића из аутомобила, у њега из пиштоља испалио три хица.

Првом пресудом, изреченом 12. јуна 2001. осим њега Цетињанин Веселин Перовић ослобођен је оптужби да је изазвао општу опасност, а Сава Вујовић из Билеће оптужби да је помогао починиоцу након кривичног дјела.

Истом пресудом Ковачевићев пријатељ, сада покојни Здравко М. Лопушина, био је осуђен на двије године затвора због убиства Пешукића у прекорачењу нужне одбране. Суђено му је јер је у Хотелу “Подгорица” након што је Пешукић испалио три хица у Ковачевића, пришао том Цетињанину са леђа, ударио га песницом, отео му пиштољ и у њега испалио више хитаца.

Вијеће Врховног суда у мају 2004. године предмет је вратило на поновно суђење и наложило Вишем суду да у поновљеном поступку свестраније анализира исказ свједока – санитетских радника Крсмановића и Војичића.

Војичић је тврдио да је видио руку и пиштољ када је пуцано на Ковачевића, али не и особу која је испалила смртоносне хице.

Врховни суд је тражио да се свједочења двојице санитета додатно анализирају и због тога што је полицајац Драгољуб Мрваљевић, који је испред УБ-а помагао болничарима да изнесу рањеног Ковачевића, примијетио да долази Мићуновић и да је неко гласно викао:

“Није он пуцао, Брано”.

Затим је чуо три јаке детонације. Мрваљевић је испричао да је видио Мићуновића који је, како је тврдио у судници, питао: “Ко је још пуцао”.

Врховни суд је закључио да треба суочити свједока Војичића и Мрваљевића, али вијеће којим је поново предсједавао судија Радован Мандић то није учинило у поновљеном поступку.

Посланик Демократске Црне Горе Момо Копривица показао је у емисији на ТВ Вијести пресуду Апелационог суда из 2007. године на основу које се види да је вијеће састављено од предсјеника суда Вукомана Голубовић, судија Миливоја Катнића, Радмиле Мијушковић, Бранимира Фемића и Марије Маринковић у кривичном предмету против Бранира Мићуновића ОДБИЛО жалбу Вишег суда и обуставило кривични поступак против њега.

Један од лидера Демократског фронта, Милан Кнежевић, позвао је предсједника подгоричког Вишег суда Бориса Савића да објави пресуду Апелационог суда од 21. новембра 2007. године ком је контроверзном бизнисмену Браниславу Брану Мићуновићу потврђена ослобађајућа пресуда за убиство двадесетогодишњег Никшићанина Радована Раца Ковачевића.

Тражили су и да саопшти да ли је предсједник тог вијећа, извјестилац или судија био ГСТ Миливоје Катнић.

Да га питамо да ли му је то била препорука за даље напредовање“, казао је Кнежевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Улога судије извјестиоца Миливоја Катнића у случају Брана Мићуновића: Суђење за убиство којим је умрло црногорско правосуђе

  1. DF će podržati svako hapšenje svih koji su se oglušili o zakon, kako je podržala odluku Katnića u slučaju Marović, tako će podržati i hapšenje Katnića

    18
  2. Треба видјети и јавно изнијети, који су све „опозиционари“ гласали за избор Катнића, Станковића и других 3/5 -наша. Ту је одговор сарадничке улоге „истакнутих опозиционара“ и данашњих проблема са смјеном срамотних судија и тужилаца.

    16
  3. Није само Катниће напредовао него и многи други . Санитети ослијепили од страха . Не зна се ко је све паре добио да ћути а причало се да је и отац покојног Ковачевића добио паре да се не освети . Пара је моћно оружје . ДФ је истог Катнића подржао у случају Светозара Маровића кад је ухапшен .

    16

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *