ИН4С

ИН4С портал

Снежана и седам патуљака као претња друштву: Филип Живановић у „Српском св(иј)ету“

1 min read
То је култура у епохи неограничене слободе у ствари сама себе поништава, своди се на апсолутни тоталитаризам, и национал-социјализам у најригиднијем облику, који иде у раван циркуса и пародије“, рекао је у емисији Недељни преглед „Српског св(иј)ета“ колумниста недељника Печат, правник Филип Живановић

Српски свијет

„Снежана и седам патуљака је исто стављена на ‘листу за одстрел’, поред Доналда Трампа из филма ‘Сам у кући’, то је такозвана cancel culture, како га називају на западу, то је феномен 21. века, а у ствари то је остракизам из Античке Грчке. То је проскрибовање, то је друштвена забрана неподобних. С тим што та неподобност данас подразумева забрану слободе говора и мишљења. Овај 21. век је програмиран да буде тријумф либерализма, који је пројектован да буде крај историје, како је то Френсис Фукујама предвиђао, па затим и сам себе демантовао и продужио је ту историју, јер је схватио да либерализам није однео победу. То је култура у епохи неограничене слободе у ствари сама себе поништава, своди се на апсолутни тоталитаризам, и национал-социјализам у најригиднијем облику, који иде у раван циркуса и пародије“, рекао је у емисији Недељни преглед „Српског св(иј)ета“ колумниста недељника Печат, правник Филип Живановић.

Он је у наставку говорио о том тоталитаристичком приступу са којим се суочавају наши интелектуалци, а о којем је писао у својој колумни:

„ Случај тужбе против професора Владимира Димитријевића је парадигма, а он сам је перфонификација ове културе о којој сам говорио , само на нашем локалном плану. Конкретно се његов случај заснива на томе да је он суочен са тужбом и парницом не толико због својим мисли, већ због цитирања аутора који су се бавили темом хомосексуализма. На тапет је дошао због одговора једном свом читаоцу на сајту где је цитирао идеологе модерне идеологије хомосексуализма, и суочио се са тужбом због наводне дискриминације, која нема никакво правно утемељење, и представља страшан притисак конкретно на професора, али је и показатељ, шиба свим другима који се усуде да критикују ту људскопрвашку идеологију, тај пакет и цео корпус наметнутих образаца и шаблона родне равноправности, политичке коректности. Свако ко се усуди да критикује наратив који није доминантан у неком квантитативном смислу за сада, али је јако утицајан и наметљив, тај се може суочити са казном, новчаном или да буде лишен слободе. И др Миша Ђурковић је обрађивао на том фону нови пакет предлога закона, који се односе на родну равноправност и забрану дискриминације“.

У наставку можете да погледате коментаре актуелности, кроз преглед исјечака из емисија Српског св(иј)ета које су емитоване од 2. до 7. маја, а у којима су гостовали:

професор Славољуб Лекић и Слободан Јанковић из Института за међународну политику и привреду, затим јасеновачка жртва Јелена Бухач Радојичић и Драгослав Бокан из Института за националну стратегију, новинар Драган Вујичић, новинар и књижевник са Косова и Метохије Живојин Ракочевић, а видјећете и исјечке из специјалних емисија које су емитоване поводом Васкрса и поводом славе ИН4С Светог Ђорђа.

Филип Живановић је у склопу коментарисања исјечака говорио о стању америчке демократије у којој се брише сада бивши предсједник САД Доналд Трамп за којег је и даље око половине становника ове земље:

„По мом мишљењу то је један од показатеља моћи те ‘дубоке државе’. Не говоримо ни о каквим теоријама завере, то је та моћ која влада тим коридорима, како каже др Миша Ђурковић. То што се дешава Трампу може да очекује свако ко не игра по њиховим правилима. Ја сам склон веровању да су та правила унапред била и направљена да се Трампу да простор да се у том рингу игра до неке мере, да буде као показни пример како ће проћи свако ко не буде слушао те ‘газде света’, и међу њима не видим Бајдена, већ оне који су и њега довели“.

„То агресивно позивање грађана на вакцинацију је један вид емотивне уцене. По мом мишљењу, то је ствар избора сваког човека. То је нешто загарантовано Уставом и разним међународним конвенцијама. Из мојих личних светоназора могу да кажем да је доста изгубљено поверење у институције што на локалном, што на светском плану и да је то разлог зашто се диже оволика помпа око вакцинације“.

У склопу емисије се, као и у сваком Недељном прегледу, на актуелан начин коментарисало о три мотива : Горски вијенац, литије и јеванђеља. А гост емисије је прокоментарисао синтагму „српски свијет“:

„Кованица ‘српски свет’ је одлична, невезана је за бирократске границе и вештачке поделе, и указује да и ако не живимо у истим оквирима, припадамо са нашим заједничким светоназорима, идеалима, заветима том истом свету и по духу се препознајемо ма где живели. Мој личан ‘проблем’ са тим је што то није званичан термин, нешто што је институционално заштићено и подржано“.

Последњи прилог је дао упечатљиву слику са Косова и Метохије, а коментар који је Филип Живановић на ту слику дао је анализа стварности која дотиче метафизику:

„Ово сведочење Живојина Ракочевића говори о томе да је Косово једна надреална слика, Косово и Метохија су ван овог времена и света, у тој естеткој слици харфе која је симбол хармоније, мира и спокоја, благе музике. Харфа на лада- ниви је тај симбол наше блискости са Русијом, а иза свега тога иде шведски војник и оклопни транспортер који је удаљен неколико хиљада километара од своје земље, и све то у Гораждевцу који је енклава и где нема нормалног живота“.

Погледајте цијелу емисију на Јутјуб каналу ИН4С телевизији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *