ИН4С

ИН4С портал

Крајем 2019 и почетком 2020: На захтјев бившег менаџмента КЦЦГ, уништена финансијска документација

1 min read

Јевто Ераковић

На захтјев бившег менаџмента Клиничког центра (КЦЦГ), крајем 2019. и почетком 2020. уништена је финансијска документација те установе, закључно са 2014. годином, пишу „Вијести“.

То произлази из документације у коју су “Вијести” имале увид, а у којој су банкарски изводи КЦЦГ означени безвриједном документацијом.

На основу документације добијене од Државног архива, документација у периоду 2002-2008. и 2011-2014. је уништена на основу захтјева Комисије за попис безвриједног регистратурског материјала КЦЦГ, од 6. децембра 2019. године”, одговорено је “Вијестима” из највеће здравствене установе.

Из КЦЦГ “Вијестима” је незванично речено да је 6. децембра 2019. године та здравствена установа сачинила Комисију за попис безвриједног регистратурског материјала насталог у раду регистратуре, односно финансијско-рачуноводствене документације.

Након тога, тражили су од Државног архива, послије контроле извршеног пописа, сагласност за уништење пописаног безвриједног материјала.

“Чињеница је да КЦЦГ има обимну документацију и да се она мора излучивати, али је тражено уништење само финансијске документације… Осим тога, информисани смо да је усмено тражено и да се излучи документација за 2015. годину, али то није урађено”, објаснио је извор из КЦЦГ.

Они наводе да КЦЦГ осим документације о финансијском пословању чува и медицинску, која мора бити трајно сачувана, што такође заузима огроман простор.

“Са те стране разумљива је потреба да се уништава, али то може бити рађено и другачије, а не на начин да оставља сумњу… Из извјештаја који нам је достављен, види се да је тражено излучивање за период 2002-2008. година и 2011-2014. година. У извјештају који нам је доставио шеф за економско-финансијске послове, пише да су се у складу са потребама службе обратили правној служби да им је неопходно ослободити простор за одлагање и архивирање документације, и да су их повезали са Државним архивом Цетиње који је извршио увид у документацију коју је неопходно излучити, упознајући их са потребним процедурама које је неопходно испоштовати приликом сортирања документације за излучивање. Обавијестили су нас и да је то урадила трочлана комисија КЦЦГ са представницима Државног архива и да су пописали безвриједни материјал на шест страна”, објашњава саговорник “Вијести”.

У Одлуци којом се одобрава уништење безвриједног регистратурског материјала насталог у раду Клиничког центра, образложено је да су представник Државног архива и чланови Комисије КЦЦГ након прегледа пописаног безвриједног регистратурског материјала који се предлаже за излучивање Записником од 6. децембра 2019. године констатовали да у предложеном материјалу нема докумената који представљају архивску грађу, а према листи категорија регистратурске грађе рок чувања истекао, па је сходно томе одлучено као у диспозитиву.

Та документација је уништена крајем јануара 2020. године, о чему је обавијештен Државни архив.

Из пописа безвриједног регистратурског материјала који се предлаже за излучивање види се да је за 2002. годину уништен дневник благајне, којој је истекао рок чувања од 10 година – и то пет дневника.

За наредну годину такође је уништен дневник благајне, као и за 2004, 2005. и 2006. годину. За 2006. годину уништене су и копије рачуна Министарства унутрашњих послова, један регистратор.

Копије рачуна МУП-а уништене су и за 2007. и 2008. годину.

За 2011. годину уништено је 15 регистратора налога датих благајни, за које је рок чувања скраћен са 10 на пет година, као и фактуре добављача, исправке, уплате добављачима, цесије, изводи свих пословних банака, рачуни за гориво, књижења, излазне фактуре купаца, робни прометни лист…

За наредну годину уништено је 17 регистратора налога издатих благајни, 41 регистратор улазних фактура добављача, регистратор у ком су уплате добављачима, 26 регистратора извода из банака, три регистратора задужења за гориво, рачуни за МУП.

Сличан је попис материјала уништеног за 2013. годину, на ком је 12 регистратора налога издатих благајни, 37 регистратора фактура добављача, један уплата добављачима, али и 31 регистратор извода из банака.

Уништена су и четири регистратора документације о задужењу и раздужењу горива, 83 регистратора излазних фактура купаца, регистратор налога за књижење…

За 2014. годину на списку пописаног безвриједног материјала су 42 регистратора улазних фактура добављача, један уплата добављачима, 16 регистратора налога издатих благајни, 27 регистратора банкарских извода, докуемнтација о задужењу и раздужењу горива.

Члан 11 Закона о архивској дјелатности ствараоци и држаоци јавне регистратурске грађе дужни су да редовно из ње излучују безвриједни регистратурски материјал и одабирају архивску грађу, у складу са листом категорија регистратурске грађе, а садржај и начин израде листе прописује министарство.

Листу категорија регистратурске грађе утврђују ствараоци, односно држаоци регистратурске грађе, а сагласност на листу из става 3 овог члана даје Државни архив.

Чланом 12 прописано је уништавање безвриједног регистратурског материјала, тачније да су држаоци јавне регистратурске грађе дужни да, након одабирања архивске грађе, униште безвриједни регистратурски материјал у складу са прописом из члана 17 Закона.

“Приликом уништавања безвриједног регистратурског материјала морају се предузети мјере заштите тајности података, чијим би се неовлашћеним приступом могао повриједити јавни или приватни интерес”, пише у Закону.

Поступак излучивања, одабирања и предаје прописан је чланом 17 у ком пише да је поступак излучивања и уништавања безвриједног регистратурског материјала, одабирања, вредновања, пописивања и предаје архивске грађе, одређивања рокова чувања, као и садржину и начин вођења евиденције архивске грађе прописује Министарство.

Документа из 2014. отишла прије рока?
Иако је рок чувања пет година, 2019. године тражено је и одобрено уништавање документације из 2014. године.

Из те године уништено је 42 регистратора улазних фактура добављача, један регистратор уплата, 16 регистратора у којима су били дневници благајне, 76 регистратора излазних фактура купаца, 27 регистратора банкарске документације.

Уништена је и документација књижења, горива, магацинске документације.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Крајем 2019 и почетком 2020: На захтјев бившег менаџмента КЦЦГ, уништена финансијска документација

  1. Ma brate zna se kako se sa kriminalcima postupa po zakonu,a ne po revansizmu kako kriminalci drpsovi pokusavaju da speru svoje lopovluke.

  2. Svaka firma cuva dokumentaciju koju je obavezna po zakonu da se cuva.NARAVNO ONOLIKO VREMENA KOLIKO TO ZAKON PROPISUJE.Sva ostala dokumentacija se unistava.Ovo unistavanje dokumentacije u KCCG je uradjeno u skladu sa zakonom.Citajuci tekst uvjeren sam da je unistavanje dokumentacije uradjeno kao skolski primjer kako to trba raditi

    4
    2
  3. ШТА ДРЖАВА ПРЕДУЗИМА ПРОТИВ ОВАКВОГ БАНДИТИЗМА????
    КО ЈЕ ПРОЦЕСУИРАН????
    КАКВА ЈЕ КОРИСТ ШТО НАС „ЗАБАВЉАЈУ“ СА ОВАКВИМ МУШТУЛУЦИМА?
    НИКАКВА!!!
    САМО НАМ БАЦАЈУ ПРАШИНУ У ОЧИ!!!!
    ЛУДИЛУ НИКАД КРАЈА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    14
    1
  4. Таква нам је држава читава ругло и распад коју је оставила лоповска олош из ДПС -а, чекамо нове тужиоце да се позабаве овом лоповском дружином из дпс-а, да се те олоши доведу к познанију права !!!!

    10
    1
  5. Оваквој олоши треба ногом за врат стати и привести их к спознанију права.Због пвакве ГАМАДИ наша дјеца немају будућност.Треба сваком дати по заслузи,треба спровести правични освету над овим бандитима.

    33
    1
  6. Убице запаљују аута после бекства,а Јефто и дружина фактуре после пљачке.Тај КБЦ огулили су до голе коже и прије јефта:павличић,рамо из рожаја,итд.итд.Краја нема.Шта би са неисправним респиратоеима кањана храпа?

    28
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *