ИН4С

ИН4С портал

Шпанова тврдња да су Балканци донијели вирус Њемцима – обична бајка

фото: DW

Њемачки министар здравља Јенс Шпан тврди да су путовања у посјету родбини на Балкан и у Турску прошлог љета иницирала други талас короне у Њемачкој. Лист Велт је детаљно анализирао бројке и оповргао Шпанов закључак.

„Извукли смо поуке из прошлог љета“, рекао је недавно њемачки министар здравља Јенс Шпан за таблоид Билд.

Према његовим ријечима, било је периода када је „око 50 одсто“ нових зараза короном у Њемачкој заправо увезено – и ту је Шпан посебно поменуо одлазак људи који живе и раде у Њемачкој, а имају фамилије на Балкану и у Турској. Те заразе су, како је рекао, допринијеле избијању великог другог таласа короне у Њемачкој.

Изјава је наишла на осуде. У турској заједници у Њемачкој кажу да је у питању стигматизација читавих група грађана.

Скандал је што један њемачки министар отворено ставља Балкан на стуб срама и тиме понижава људе мигрантских корена“, рекао је за Билд албански премијер Еди Рама.

Талас је почео тек на јесен

У Шпановом Министарству здравља су остали при своме. На упит дневног листа Велт, кажу да се министрова изјава темељи на два извјештаја Института „Роберт Кох“.

У једном, објављеном крајем августа, анализирано је гдје су се заражавали људи у четири ударне љетње седмице између 27. јула и 23. августа прошле године.

Лист Велт је сада детаљно анализирао те бројке. Збиља је тих недеља било укупно 10.387 зараза у иностранству – више од половине њих на Косову, Хрватској и у Турској. Међу десет првих земаља су, осим Шпаније и Турске, све остале балканске.

Како пише лист, не рачунајући Шпанију и Хрватску, у остале земље Њемци не иду масовно на одмор, па се може претпоставити да су у питању људи који живе у Нкемачкој, а потичу са Балкана.

Но новинари Велта ипак називају Шпанову изјаву „бајком“ јер је, како пишу, експоненцијални раст броја зараза, то јест други талас короне у Њемачкој, почео знатно касније – почетком октобра.

Не верујем да су повратници из иностранства масовно доприњели пандемијском збивању“, рекао је за Велт Мартин Штирмер, вирусолог са Универзитета у Франкфурту.

Боље да гледају своје двориште

Према датотеци Универзитета „Џонс Хопкинс“, у јулу и августу је у Њемачкој укупно било 50.000 регистрованих зараза – занемарљиво у поређењу са децембром кад је забиљежено 700.000 нових зараза. У међувремену је у септембру удио заражених у иностранству знатно опао.

Одлучујуће је што се не може успоставити веза између љета и почетка експоненцијалног раста на јесен“, пише Велт.

Новинари као неоснован одбацују страх Јенса Шпана да би и ове године посјета породицама на Балкану могла да погорша епидемиолошко стање у Њемачкој:

Инциденција у Турској и на Балкану је у посљедње време драстично опала, баш као и у Њемачкој. У Србији, БиХ и на Косову је чак мања него овдје, а у Хрватској и Турској незнатно већа. Србија уз то спада у европске државе које најбрже вакцинишу.“

Ако њемачка Савезна влада боље погледа ове бројке, морала би мање да се пита како да се постави према времену љетњих путовања, а више како да спријечи поновни раст бројки у сопственој земљи као што се десило прошлог октобра“, закључује Велт.

Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy