(ВИДЕО) Очеви и оци отаца српске науке; Александра Нинковић Ташић у „Наслеђу“
„Пупинов неписмени отац (Константин) је био два пута кнез села. Мајчина вера га је пустила у свет, али очева храброст… Памтим једну слику: када га прати за Праг, отац је пред бродом, плаче. Није га видео никад више. Отац је био стамен, правдољубив, газио је по сликама оних царева који нису свој завет испунили. Те слике је гледао млади Михајло Пупин и развијајући своју душу, развијао је и своју храброст“, рекла је у емисији „Наслеђе“ историчар науке Александра Нинковић Ташић.
Говорећи о очевима славних и великих српских научника, она је, по сопственим ријечима, испунила аманет Владете Јеротића који јој је дао.
Научници чија су сјећања из дјетињства сабрана у првој збирци „Звездобројци“, односно њихови очеви, мајке и њихови међусобни односи су били тема овог првог дијела наслеђа.
„Неком је било у интересу да посвађа два највећа Србина у Америци. Пупин и Тесла су били различити, али су се и те како чували и бранили“, понавља гошћа Националне телевизије велику истину да су ова два научника били у складним односима и били велики хероји у Америци, о чему су писале и ондашње новина на првим странама.
О подацима које сазнаје из есеја и писама које је писао Никола Тесла каже следеће:
„Тесла пише да је прву светлосну сензацију добио у цркви свога оца. Помагао му је годинама и на литургијама, и сваке јутарње и вечерње. А ми то не знамо, говоримо да је био будиста. А ко види његов чланак о хришћанству и о православљу, који је до скора био непреведен, пита се како можемо. Он пише да је огулио колена у Америци. А знате од чега? Од молитви којима се моли, а којима га је отац (Милутин) научио док је био дечак“.
„Он је потпуно чистог ума био у техничкој школи и ‘разбио је’. Замислите ту храброст да га отац не да на пут школовања у основну школу, већ да то преузме на себе! А он га васпитава народном поезијом, народним упутствима, саветима, прави од њега супер човека. Имамо праве супер јунаке, не треба нам ни један лажни“, каже Александра Нинковић Ташић о оцу Милутина Миланковића Милану.
Она додатном причом о још једном великану свјетске науке завршава први дио емисије о очевима српских научника:
„Отац Мике Петровића Аласа Никодим је завршио највише школе у Кијеву, ми бисмо данас рекли да је докторирао, и постао је професор на Богословији. Када зажмури и никад више не отвори очи има само 33 године“.
„Наслеђе“ има за циљ да његује приче које можете са једнаком актуелношћу гледати и данас и за десет или двадесет година – са темама које су трајна вриједност која се преноси „са кољена на кољено“. Погледајте цијелу емисију на Јутјуб каналу ИН4С телевизије.
Аутор и водитељ Милијана Ераковић
Прочитајте ЈОШ:
Бог високо, Русија далеко, Мишо Вујовић и Ратко Булатовић у „Српском св(иј)ету“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Predivno.