ИН4С

ИН4С портал

Кадовић Ђоројевић са генералном секретарком Свјетске шаховске федерације

1 min read
Државна секретарка у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Милица Кадовић Ђоројевић, примила је данас, у просторијама Министарства, генералну секретарку Свјетске шаховске федерације – Дану Реизниеце-Озолу.

Детаљ са састанка

Државна секретарка у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Милица Кадовић Ђоројевић, примила је данас, у просторијама Министарства, генералну секретарку Свјетске шаховске федерације – Дану Реизниеце-Озолу.

Састанку су присуствовали и Анастасија Сорокина, потпредсједница Европске шаховске федерације, црногорска шахисткиња Алексадра Миловић, члан Управног одбора Шаховског савеза Црне Горе, Вања Драшковић, те Андрија Радуловић, директор Директората за подстицање и развој културно-умјетничког стваралаштва и капитен шаховског клуба „Просвјета“.

Саговорници су размијенили мишљења о важности промоције шаха у школским системима која би, како је истакла Реизниеце-Озола, имала вишеструке бенефите не само по шах у смислу популаризације, већ и за цјелокупан образовни систем. У том смислу, истакнуте су бројне предности шаха у контексту развоја дјеце због чега би, нарочито у млађим разредима основних школа, било корисно имплементирати овај вид спорта кроз изборну наставу, такмичења и различите програме.

Кадовић је истакла вољу и залагање Министарства просвјете, науке, културе и спорта да се спорт доминантније интегрише у црногорски образовни систем. На том плану би шах, као спорт који развија различите психофизичке вјештине, могао бити замајац ка даљим конкретним корацима у спровођењу овог програма. У том смислу, са искуством земље из које долази, државну секретарку је упознала Анастасија Сорокина. Наиме, у Бјелорусији шах као изборни предмет у школама постоји од 2017. године, у преко 1.000 школа се шах може учити као изборни предмет, а преко 15.000 ученика је досад похађало овај вид наставе. Програм који је, у Бјелорусији, спроведен у сарадњи са Министарством образовања и Педагошким факултетима, временом је резултирао бројним корисним аспектима у сфери цјелокупног образовања.

Саговорнице су се усагласиле да је бављење спортом важно за дјецу свих узраста, и да би сарадња Министарства просвјете, науке, културе и спорта, и Свјетске шаховске организације, могла бити важан сегмент у креирању система у коме би спорт и образовање били комплементарни.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy