Митрополит Амфилохије: Мјесто помирења и братског праштања
1 min readСаборни храм мјесто је помирења и братског праштања, а то је посебно важно за Црну Гору која је оптерећена бројним диобама, оцијенио је вечерас митрополит црногорско-приморски Амфилохије.
Он је, на академији поводом освештавања Саборног храма, рекао да тај вјерски објекат чија је изградња почела прије двије деценије, представља позив на праштање и помирење у Црној Гори.
Храм Христовог васкрсења, у укоји је до сада уложено око шест милиона ЕУР, биће освештан сјутра у Подгорици, у оквиру обиљежавања 1.700. годишњице Миланског едикта.
Амфилохије је поручио да само праштање и помирење може гарантовати сигурну будућност.
“Саборни храм Христовог васкресења буди наду у непобједивост добра, побједе љубави над мржњом, свјетлости над тамом”, казао је Амфилохије.
Он је рекао да Саборни храм позива на слободу вјере, коју је цар Константин уредио Миланским едиктом.
Предсједник Црне Горе Филип Вујановић рекао је да је Милански едикт велика и вјечна порука коју заувијек треба слиједити.
“Суштина Миланског едикта је да је вјера велика само ако је заједничка, ако коегзистира и ако гарантује мир”, рекао је Вујановић.
Он сматра да Саборни храм показује приврженост вјери.
“У овај свети храм ће улазити сви они који желе да промовишу мир, слогу и који сматрају да су сви људи једнаки без обзира како се зову, којој вјери и нацији припадају”, казао је Вујановић.
Академији су присуствовали српски патријарх Иринеј, васељенски патријарх Вартоломеј, јерусалемски патријарх Теофил и патријарх московски и све Русије Кирил.
Свечаности су присуствовали и министри за људска и мањинска права, здравља Суад Нумановић и Миодраг Радуновић и градоначелника Подгорице Миомир Мугоша.
Патријарх Кирил: Изградња храма свједочанство о напретку модерне Црне Горе
Изградња новог храма у Подгорици свједочанство је о напретку модерне Црне Горе, оцијенио је патријарх Московски и цијеле Русије Кирил, и поручио да руски народ цијени храброст и слободарски дух црногорског народа.
Патријарха Кирила јуче је примио премијер Мило Ђукановић и захвалио му на присуству великој свечаности поводом 1.700 година Миланског едикта и освештању Храма Христовог васкрсења.
Ђукановић је, како је саопштено из Владиног Бироа за односе са јавношћу, нагласио да је та посјета истовремено и гест уважавања према Црној Гори и црногорском народу, ког са Русијом веже вјековно пријатељство.
Он је посјету патријарха Кирила оцијенио и као подстрек за јачање укупних веза и осавремењавање односа Црне Горе и Русије, који се развијају на обострано задовољство.
“Посебно је апострофирао значај Русије кроз цијелу црногорску историју, укључујући и њену улогу у периоду обнове црногорске државности и учвршћивања позиције нове Црне Горе на међународној сцени. Он је у том контексту изразио захвалност не само Руској Православној Цркви, већ и Кремљу, руској Влади и руској дипломатији”, каже се у саопштењу.
Ђукановић је патријарха Кирила упознао са актуелним процесима у Црној Гори и нагласио да је Влада посвећена јачању економског развоја и унутрашње стабилности,као и мултиетничког склада и развоју добросусједских односа, по чему је, навео је, препозната као добар примјер у региону и у ширем окружењу.
Он је, додаје се, истакао спремност за дијалог и тражење рјешења која би водила превазилажењу подјела у црногорском друштву, наводећи да очекује помоћ и подршку у том правцу.
Патријарх Кирил је, како је саопштено, посебно подвукао историјску димензију црногорско-руског пријатељства, које, како је рекао, живи у трајном сјећању црногорског и руског народа.
“Руски народ посебно цијени храброст и слободарски дух црногорског народа, истакао је између осталог патријарх Кирил, изражавајући задовољство развојем односа између Црне Горе и Русије. Патријарх Кирил је апострофирао православље као везивно ткиво између наших народа И земаља, као и значај јединства у православном свијету”, наводи се у саопштењу.
Патријарх Кирил се, додаје се, интересовао за односе у Црној Гори, подсјећајући на модел који је примјенила Руска Православна Црква у односима са народима и државама створеним распадом Совјетског Савеза, који се показао дјелотворним и прихватљивим за све стране у највећој мјери.
“Премијер Ђукановић је у том контексту подсјетио на околности и улогу кључних чинилаца који су пресудно утицали на развој догађаја у вријеме и након распада Југославије и Совјетског Савеза”, навели суи з Владиног Бироа за односе са јаношћу.
Додаје се да је обострано истакнута потреба тражења прихватљивих рјешења за превазилажење познатих проблема и неспоразума у Црној Гори.
“Патријарх Кирил је, уз констатацију да је изградња новог храма у Подгорици свједочанство о напретку модерне Црне Горе, пожелио премијеру Ђукановићу успјех у вођењу државне политике и просперитет црногорском народу”, закључује се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
sastali se svi koji su ,, POBRALI PLODOVE KOMUNIZMA,,
Kako je Amfilohije „glasao“ Mila ,za one koji jos citaju Udbine izvjestaje da se malo uvjere odakle sva ta paskvila kako kaze ponekad Atanasije Jeftic
Даље пише Ћосић: „Патријарх… и према људима и према друштвеним појавама има поглед са висине. Не згражава се, не чуди се; он свему људском даје релативан значај и препушта Божјој вољи и Божјој правди. Он никоме и ничему не суди“. – Довде је Добрица изрекао једну неистину – о Амфилохију („екстремном владици“!) као, наводно, главном кривцу који је „подстакао раскол црногорски“ и „јавном подршком Милу Ђукановићу подржао сепаратизам и сецесију Црне Горе“ (sic!). – Ако је и од свезнајућег политкомесара Ћосића – много је тешка лаж и оптужба. Још само да је изриком рекао да је Амфилохије „креирао“ ту полицијску „монтенегринску“ креатуру какав је распоп Дедејић! Овде нећу бранити Амфилохија, само наводим податак: у време пред изборе Мило Ђукановић је лично – свакако лукаво – дошао у Цетињски манастир и Амфилохије га примио, док је Момир Булатовић тражио да му М. Амфилохије дође у вилу на Горици, на што му је Митрополит одговорио да, ако већ неће да дође у Цетињски манастир, нека дође у Манастир Дајбабе да се тамо сусретну, што Булатовић није прихватио. Подршка М. Ђукановићу, и његовом „Црногорству“ и сепаратизму, дата је стварно из Београда, и то је чињеница, и овде је не намеравам доказивати, а од кога све – на то нека одговоре гг. Председници сваке, па и крње Југославије, међу којима је и Ћосић (коме ни на памет не пада да говори о својим кривицама).
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=L-DLxhf-XT4
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=L-DLxhf-XT4
Арамејски ( империјални арамејски , библијски арамејски ; ИСО 639-3 : арц ) најраспрострањенији семитски језик током новоасирског царства . Говорио се на подручјима данашњих држава Ирак , Јордан , Сирија и Израел. Припада арамејцкој грани семитских језика [ 1 ]
Неке арамејске речи и значење :
иаде – мама ;
баба – тата ;
качкете – девојке ;
Беит – дом , кућа ;
оно – ја ;
зано – идемо ;
Шломо – поздрав , добар дан ;
тауди – хвала ;
ханиие – добар тек ;
хубо – љубав , живели ;
Лахм – хлеб ;
Написано је како се изговара , јер арамејцко писмо је слично арапском писму и пише се с десна на лево . Не постоји школа у којој се тај језик може научити писати и читати , но арамејски свештеници организују скупове у својим црквама , те подучавају младе о језику и култури свог народа , а будући да бракове углавном склапају међусобно , дакле ретко за брачног друга узимају некога ко је друге националности , тако се и језик једино преноси с генерације на генерацију . Исус Христ је говорио арамејски језик
послушајте Оче наш
Е мој Момо, није ни чудо што се понашаш у складу са презименом. Окакле сте ви Дивљи? Из којег племена? Нахије? јесте ли старосједиоци или дошљаци. Зар је важније кога је Митрополит некад гласао или ово здање, које ће остати нашим потомцима?
Ко је уопште Ристо? Момо, буди мало доброслутан и питом!
veoma loše manire imaš kada me pitaš za pleme,nahiju dali sam došljak ili ne,i isto takve podjele radi upravo tvoj ,,klijent“ on je uvijek dijelio narod na dubokodžepne i na plitkodžepne.On je dao isključivo pravo da samo pravoslavci mogu biti Srbi,a zaboravlja da su na ovom području jaki uticaji i katoličke kao i muhamedanske vjere i da vjera ne čini naciju isključivom.Ajde da se osvrnemo u Albaniji ima sve tri konfesije, ali svi su Albanci a on je polarizovao narod kako bi Milo mogao da čopli od Srpskog glasačkog tijela po potrebi.
I informacija koju ja imam po pitanbju glasanja, Risto je samo na referendumu iskoristio svoje biračko pravo
ma kakovog Rista falite,i o kakvom on sobranju i pomirenju govori?Čovjek koji je uz Mila napravio najviše podjele u CGčovjek koji je uvijek prostom narodu okrećao leđa i uvijek se priklanjao onome koji je imao dublje korito. Nakon 16 godina stradanja Srpskog naroda u svojoj državi on ponovo pruža ruku spasenja pljačkaškoj vlasti u CG.Vjerovao sam da je kao i svaki živi čovjek podložan greškama ali ovo sada definitivno nije slučajno.Osjetio Risto da su narodu džepovi prazni pa sad traži izbavljenje kod onih po kojima i koji su po njemu pljuvali.
Mitropolit Amfilohije. .. – Jedinstven u svim pravoslavnim zemljama. Dostojan! Vožd! Pravednik, razapet, ali niko mu ništa ne može!
Hvala ti, roditelju naš!
Hvala Vam, Mitropolite, za ovakav Hram u ovoj godini i za Svetog Wegoša. Mi smo sa Vama veliki narod. Dostojan predaka!
Храм са највећим звоном на Балкану… да слушамо ми вјерни и да пробуди чула оном ко је ,,оглувио“ у мржњи и небарољубивости!
Величанствено, на понос свих православних хришћана. Дивно!
Срећна сам…
На здравље и на спасење храм, Народе, саберимо се у вјери око нашег Митрополита. На многаја љета!