Одлука Владе: Градиће се Саборни храм у Будви
1 min readВлада Црне Горе је на 34. сједници одржаној 30. јула 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о измјенама Законика о кривичном поступку. Предложена измјена одредби предвиђа да све мјере тајног надзора морају, сходно одлуци Уставног суда, бити одређене од стране суда. У дискусији је наглашено да је циљ доношења измјена омогућавање ефикасне борбе против тешких облика криминала, посебно организованог криминала и корупције која није могућа без постојања свеобухватне листе специјалних истражних метода, у које спадају мјере тајног надзора.
Утврђен је Предлог закона о надзору над велепродајним тржиштем електричне енергије и природног гаса с Извјештајем о јавној расправи, којим су прописана овлашћења Регулаторне агенције за енергетику и регулисане комуналне дјелатности, као институције која врши надзор у овој области.
„Предложеним измјенама се, у првом реду, успоставља дјелотворан систем надзора над велепродајним тржиштем електричне енергије и природног гаса, како би се спријечиле, откриле и санкционисале злоупотребе на тржишту. Повећава се транспарентност, а тиме и повјерење у тржиште, повећава се број учесника на тржишту и успоставља се поуздан цјеновни сигнал за велепродајне енергетске производе. Измјенама се обезбјеђује и додатна заштита купаца кроз адекватан регулаторни надзор над понашањем учесника на велепродајном тржишту“, наводи се у саопштењу Владе.
Како додају, у циљу усклађивања националног пореског законодавства са директивама Европске уније, Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на добит правних лица. У расправи је наглашено да ће предложеним измјенама унаприједити постојећа законска рјешења у погледу дефиниције повезаних лица, метода које су потребне за утврђивање “цијене ван дохвата руке”, вођење и достављање потребне документације о трансферним цијенама, како би се оправдале наведене трансакције. Такође, укида се право које је имао порески обвезник на умањење пореске обавезе за 6% од обрачунатог и уплаћеног пореза на добит, уколико је у предвиђеном року уплатио порез на добит правних лица, па се очекује да ће укидањем ове олакшице, доћи до повећања буџетских прихода по овом основу, у наредној години од године када буде почела примјена закона.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о осигурању. Основни разлог доношења предложених измјена је обавеза усклађивања овог Закона са Законом о државној управи, којим је измијењен статус Агенције за надзор осигурања која је уведена у систем државне управе. Разлог за измјену је такође и пракса надзора над дјелатношћу осигурања, која указује на неопходност континуираног унапређења регулаторних стандарда, како би се поступно постигао степен заштите интереса осигураника, корисника осигурања и трећих лица адекватан међународном односно европском нивоу.
Утврђен је и Предлог закона о измјени Закона о социјалној и дјечјој заштити, ради усаглашавања са Законом о животном партнерству лица истог пола. Измјеном је предвиђено додавање животног партнера као члана породице у члану којим је прописано ко чини породицу.
„Влада је донијела Уредбу о измјени и допунама Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из инструмента претприступне помоћи Европске уније (ИПАРД ИИ програм). Измјенама Уредбе по први пут се уводи могућност плаћања унапријед (авансног финансирања) према корисницима до 50% одобреног износа подршке, што ће допринијети бољем трошењу бесповратних средстава који су намијењени Црној Гори.
Донијет је Дјелимични кадровски план органа државне управе и служби Владе Црне Горе за 2021. годину. Како је акт о унутрашњој организацији и систематизацији полазна основа за израду Кадровског плана и како сви органи државне управе још увијек нијесу ускладили акта са Законом о државним службеницима и намјештеницима и Уредбом о организацији и начину рада државне управе, а до 20. маја 2021. године није усвојен Закон о буџету Црне Горе за 2021. годину, нијесу били створени услови за припрему и доношење Кадровског плана за 2021. годину, приступило се доношењу дјелимичног Плана. Укупан број систематизованих радних мјеста у Дјелимичном Кадровском плану за 2021. годину је 2106 извршилаца, укупан број запослених извршилаца је 1320, док се у току 2021. године планира запошљавање 139 државних службеника“, наводи се у саопштењу.
Усвојена је и Анализа потреба за обуком државних службеника и намјештеника.
Влада је усвојила Информацију о кључним ризицима у спровођењу ИПАРД II програма. Европска унија је за период 2014-2020. год. из Инструмента претприступне подршке (ИПА II) издвојила средства од око 39 милиона еура за сектор пољопривреде и руралног развоја која су доступна Црној Гори кроз ИПАРД ИИ програм, од чега је до сада уплаћено цца. 12 милиона еура ЕУ подршке, што представља цца. 31% укупног доступног ЕУ доприноса на нивоу ИПАРД II програма. Циљ Информације је да се благовремено укаже на кључне ризике и изазове у имплементацији ИПАРД II програма, са оних аспеката који захтијевају хитност у дјеловању. У том правцу, донијето је више конкретних закључака чијом реализацијом ће се, у оперативном смислу, унаприједити динамика повлачења расположивих средстава.
У оквиру прилагођавања кадровским промјенама до којих је дошло након формирања новог састава Владе, као и условима Нове методологије проширења, Влада је донијела одлуке о образовању радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за области правне тековине Европске уније које се односе на преговарачка поглавља: 2 – Слобода кретања радника, 6 – Привредно право, 8 – Конкуренција, 14 – Саобраћајна политика, 15 – Енергетика, 19 – Социјална политика и запошљавање, 20 – Предузетништво и индустријска политика, 21 – Транс-европске мреже, 27 – Животна средина и 30 – Вањски односи.
Влада је донијела Одлуку о утврђивању основне и доплатне листе љекова. Одлуком се обезбјеђује доступност нових и ефикаснијих љекова, уз усклађивање цијена са максимално утврђеним цијенама, које врши Институт за љекове и медицинска средства Црне Горе. Циљ доношења Одлуке је адекватнији и савременији фармакотерапијски третман пацијената, уз пуну доступност Есенцијалних љекова, као и евидентно потребних и корисних љекова осигураним лицима, у одобреној индикацији, у складу са доктринарним приступима у коришћењу љекова. Листа љекова је усклађена са Есенцијалном листом љекова Свјетске здравствене организације. Један од циљева доношења ове одлуке је и рационализација трошења средстава обавезног здравственог осигурања, уз повећану доступност љекова која је омогућена увођењем посебних Уговора о регулисању цијена нових љекова, којима су обезбијеђене, за већину љекова, ниже цијене у односу на прописане максималне цијене, а што је и ускладјено са утврдјеним максималним цијенама од стране Института за љекове и медицинска средства.
Донијета је Одлука о измјенама одлуке о оснивању националне комисије за истраживање несрећа и озбиљних незгода ваздухоплова, ванредних догађаја који угрожавају безбједност жељезничког саобраћаја и поморских незгода и несрећа. Измјенама и допунама се испуњавају препоруке ИЦАО Коордонационе мисије валидације за Црну Гору из јануара 2019. године и контроле ИМО из новембра 2019. године. Одлуком се именују главни истражилац и појединачно истражиоци за ваздушни, жељезнички и поморски саобраћај, што до сада није био случај.
Влада је донијела Одлуку о изради Урбанистичког пројекта за комплекс православног Саборног храма у Будви и Одлуку о одређивању руководиоца израде и висини накнаде за руководиоца и стручни тим за израду Урбанистичког пројекта.
Донијета је и Одлука о стављању под превентивну заштиту локалитета „Сопот “и „Дражин врт”. Овим Актом успоставља се активна заштита локалитета укупне површине 34749,89 м² на којима су заступљене коралигене заједнице Савалиа саваглиа и зауставити њихова девастација. Према резултатима пројекта ГЕФ Адриатик, локалитети „Сопот“ и „Дражин врт“ на којима су колоније врсте Савалиа саваглиа (златни корал) констатоване у највећој бројности, представљају репрезентативна станишта врсте на подручју Медитерана, која се због своје јединствености, ријеткости и угрожености сврставају у посебне резервате природе. Управљањем заштићеним локалитетима ће се у складу са смјерницама овог Акта обезбиједити заустављање процеса деградације колонија наведене врсте и постепено, у складу са прописаним мјерама, обезбиједиће се унапрјеђење статуса наведених заједница.
У склопу спровођења Закона о заштити морске средине Влада је донијела Одлуку о образовању Координационог тијела за заштиту морске средине. Формирањем овог тијела ће се постићи усклађеност рада свих релевантних субјеката што ће омогућити ефикасну размјену информација, благовремено дјеловање и доношење одлука у знатно краћем временском оквиру.
Влада је утврдила Програм изградње, одржавања, реконструкције и модернизације жељезничке инфраструктуре за 2021. годину. За реализацију Програма у текућој години Буџетом су предвиђена средства у износу од 20.918.375,75 еура
Усвојена је Информација о Плану давања концесија за детаљна геолошка истраживања и експлоатацију минералних сировина за 2021.годину, са Извјештајем са јавне расправе. Планом се, поред осталог, ствара основа за економски развој локалних заједница и Црне Горе у цјелини, кроз развој и одрживу експлоатацију економски исплативих лежишта минералних сировина. Давањем концесија обезбјеђује се одговарајући јавни интерес, унапређење рударске дјелатности, већа запосленост, као и рационално, економично, правилно и ефикасно коришћења природних ресурса, уз очување животне средине.
Влада је донијела Националну стратегију родне равноправности 2021–2025. године с Акционим планом за 2021–2022. годину и Завршни извјештај о спровођењу плана активности за постизање родне равноправности 2017–2021. године. Евалуација досадашњих стратегија, као и детаљна анализа стања у појединим областима, показали су да је степен родне равноправности још увијек на незадовољавајућем нивоу.
Пракса показује да, и поред постојања законских норми, институције система још увијек нису у стању да пруже ефикасну и ефективну заштиту од дискриминације женама и особама другачијих полних и родних идентитета, а нарочито онима, који припадају осјетљивим друштвеним групама. Кроз вишемјесечна интензивна савјетовања са различитим друштвеним актерима и заинтересованим странама одвијао се процес заједничког препознавања узрока и посљедица неравноправности и усаглашавања стратешког одговора. Као централни проблем у овој области препознат је низак ниво родне равноправности у Црној Гори, па је у складу са тим, дефинисан и главни стратешки циљ – подићи ниво родне равноправности у Црној Гори до 2025. године.
Донијела је Акциони план за спровођење Стратегије за унапређење квалитета живота ЛГБТИ особа у Црној Гори за период 2019–2023, за 2021. годину и усвојен Извјештај о реализацији Акционог плана за прошлу годину.
Влада је усвојила Информацију о раду Интерресорног радног тијела за припрему услова за изградњу Међународног института за одрживе технологије на простору Југоисточне Европе (СЕЕИИСТ) на територији Црне Горе. У Информацији се наводи да се ради о најозбиљнијем регионалном развојном пројекту, покренутом 2017. године, који има потенцијал да значајно повећа конкурентност региона путем развоја комплементарних технологија. Овај паневропски научно-технолошки и медицински пројекат усмјерен је на један од највећих друштвених, здравствених изазова – борбу против канцера – те самим тим има снажну европску релевантност и перспективу. Наредни кључни корак у његовој реализацији представља избор локације за изградњу будућег СЕЕИИСТ института, која би требало да буде позната до краја 2021. године. Имајући у виду да Црна Гора посједује капацитете да обезбиједи локацију за изградњу Института, али и чињеницу да је једина од земаља која је у протеклом периоду значајно подржала реализацију пројекта СЕЕИИСТ у финансијском погледу и била покретач кључних иницијатива, Влада је оцијенила је да постоји снажно настојање да Црна Гора кандидује локацију за изградњу будућег Института.
Усвојена је Информација о упућивању хуманитарне помоћи Савезној Републици Њемачкој, Краљевини Холандији и Краљевини Белгији.
Влада је усвојила Информацију о обезбјеђивању средстава из текуће буџетске резерве за несметано функционисање Општине Тузи. Тим поводом, задужено је Министарство финансија и социјалног старања да за ову намјену обезбиједи износ од 500.000,00 еура.
Усвојен је Програм за унапређење конкурентости привреде за 2021. годину, вриједан 3.000.000,00 еура.
Влада је донијела и Програм подстицајних мјера у области туризма за 2021. годину. Циљ Програма је да се кроз развој манифестационог туризма побољша диверзификација туристичке понуде и боље брендирање и промоција Црне Горе као туристичке дестинације дестинације, а укупна опредијељена средства за његову реализацију износе 80.000,00 еура.
Усвојена је Информација о спроведеној анализи малопродајних трговачких маржи на производе који представљају основне животне намирнице у Црној Гори. Анализом је утврђено да је евидентан тренд раста цијена основних потрошачких производа на тржишту, што је једним дијелом условљено растом цијена горива на свјетском тржишту. Међутим раст цијена основних прехрамбених производа као што су хљеб, шећер, јестиво уље, млијеко и јаја, није посљедица само раста цијена горива. На основу анаализе је видљиво да су просјечне малопродајне марже високе, са великом разликом у примијењеним маржама код различитих трговаца, које нијесу производ садашњег кризног момента на свјетском тржишту хране, колико су наслијеђене као такве из ранијег периода. Трговцима је поручено да марже треба прилагодити датом тренутку, како би се избјегао евентуални инфлаторни удар изазван неконтролисаним и неприродним растом цијена, што није ни у чијем интересу. У том смислу, донијети су закључци којима се препоручује трговцима у малопродаји да обрачунату трговачку маржу која чини саставни дио малопродајне цијене не одређују у износу већем од 15% за сунцокретово уље, бијели шећер и млијеко, односно не већем од 18% за кокошија јаја.
Имајући у виду значај вакцинације као најефикаснијег начина у борби против KОВИД-19, Влада је усвојила Информацију о додјели туристичких ваучера у износу од 50 еура свим грађанима старијим од 50 година, вакцинисаним првом дозом вакцине током јула 2021. године. Сви корисници ваучера ће током августа бити информисани путем смс поруке о мјесту и временском периоду у којем могу искористити ваучер, као и о детаљима који се односе на резервацију хотела. Смјештај корисницима ваучера нуде хотели ХТП „Улцињска ривијера“ а.д. и ХГ „Будванска ривијера“ а.д., као и Институт „Др Симо Милошевић“, а услуга се састоји од два ноћења на бази полупансиона, док ће о периоду коришћења бити накнадно обавијештени. Министарство финансија и социјалног старања је задужено да из средстава Текуће буџетске резерве за ову сврху обезбједи 675.000,00 еура.
Влада је усвојила Информацију о потреби изградње куће пољопривреде у општини Беране и дала сагласност за изградњу тог објекта на парцели 2386/1 површине 1376 м² која је евидентирана у листу непокретности 2029, КО Беране.
На сједници је, поред осталог, утврђен и Предлог урбанистичко – техничких услова за изградњу објеката за прихват странаца, на локацији коју чини катастарска парцела 3505 КО Хоти, уз магистрални пут М-4 дионица Тузи – Божај. Будући да су постојећи смјештајни капацитети за прихват странаца који траже међународну заштиту недовољни, Министарство унутрашњих послова аплицирало је за средства ИПА 2018 Пројектом „Реконструкција карауле Божај – Интегрисано управљање миграционим токовима“. Оцијењено је да овај пројекат представља један од инструмената за одговор на будуће миграционе изазове, те да ће допринијети заштити основних права миграната и безбједном, одрживом и достојанственом пријему корисника.
Прочитајте још:
Влада ће обезбиједити љетовање за дјецу из земаља најтеже погођених недавним невременом
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Утврђен је и Предлог закона о измјени Закона о социјалној и дјечјој заштити, ради усаглашавања са Законом о животном партнерству лица истог пола. Измјеном је предвиђено додавање животног партнера као члана породице у члану којим је прописано ко чини породицу.“
Ово је најјачи утисак у овом тексту.
Очекујем да ДФ реагује на ово, јер ово је страшно, језиво!
Naslov je pogrešan. U stvari je svjesno manipulativan i želi pripisati zasluge Vladi i prikupljati političke poene na račun Crkve.
Odluku o gradnji hrama donosi Crkva a Vlada je donijela odluku o izradi URBANISTIČKOG PLANA LOKACIJE NA KOJOJ SE GRADI HRAM, što je inače obaveza države kao i za sve urbanističke planove. Valjda je svima jasno o kakvoj manipulaciji u saopštenju se radi. Nego ništa novo, Vlada nema uporište u narodu i izbornom rezultatu, jedino im je ostalo da uvlačenjem Crkve u dnevnu politiku nastoje popraviti svoj poljuljani rejting.
Саборни Храм би требало да гради МЦП од својих прихода, тј дарова народа чиме би се оправдао назив и то на свом земљишту, а држава преко својих органа да изда дозволу за градњу, а на крају употребну дозволу. И урбанистички уреди окружење.
Ако држава гради Храм онда планира и своју цркву, а можемо очекивати да гради и џамије и катедрале. Да не помињем последице у формално-правном смислу.
Potpišite Lažovi Temeljni ugovor sa SPC.
Jedino vam verujem to što ste usvojili u vezi pedera. To ćete sigurno sprovest
Ovo je nepotrebno
Nema vjernika
Potpisi ti ovaj ugovor a crkva i vjerni narod ce poceti izradu hrama kad se stenu uslovi
Prioritet je odbrana ovih crkava i njene imovine
Nama ne treba razapinjanje na sve strene a ni jedan posao ne zavrsismo
Šta bi sa onim sredstvima koje je sadašnji NKT nasledio od pokojnog NKT? Zašto se nije izgradila Infektivna klinika ili čak novi Klinički centar. Bilo je sredstava, ako nisu dobila noge. Verovatno su dobila noge, a građani KU AR kodove.
Ni to Vas spasiti ne može.
Да ли ће у тај храм моћи да уђу само ваксовани са КуАр кодом?
Hramo vi se grade kad je narod sit a ne gladan!!!Ne moze Krivokapic gradnjom hrama otkupiti svoju veleizdaju,a sutnja crkve po tom pitanju je odvratna.
Ако ичега има …оно крша има довољно..само да га обликујемо и поставимо како треба ..и обновимо све храмове по Ц.Гори,Србији,Р.Српској,КиМ…!!!
Откад поједини у Цркви примише вакцине, заћуташе о неправди власти ка рибе!