Врховни суд одбио захтјев породице Сафета Калића: Неће добити 1.250.318 евра на име материјалне штете
1 min readВрховни суд, у поступку ревизије, као неоснован одбио је захтјев породице Сафета Калића да им се исплати 1.250.318,45 еура на име материјалне штете и амортизације на покретним стварима насталим на хотелу „Турјак“ у периоду када није пословао, пише Побједа.
Исти суд је оцијенио и да није основан захтјев државе Црне Горе за ревизијом дијела првостепене пресуде којом је усвојен тужбени захтјев Калића да им се накнади материјална штета настала на привремено одузетим непокретностима и покретностима у износу од 173.559,32 еура.
Поступак
Виши суд у Бијелом Пољу је 4. августа 2011. године привремено од Калића одузео имовину и одлучио да се управљање њоме повјери Управи за имовину Подгорица.
Држава је Калићима вратила привремено одузету имовину 31. октобра 2016. након што је Виши суд у Бијелом Пољу 31. децембра 2015, усљед недостатка доказа, Мерсудина, Сафета и Амину Калић ослободио оптужбе за прање новца.
У парничном поступку који су повели пред Основним судом у Рожајама, Калићи су тражили да се држава Црна Гора обавеже да им накнади 1.423.877,77 еура на име материјалне штете настале на објектима хотела „Турјак“, укупне површине 4.864 метра квадратна и 380 метара квадратних пословног простора у ванпривреди, као и на свим покретним стварима у овим објектима.
Износ од 1.423.877,77 еура, како се наводи у одлуци Врховног суда, Калићи су захтијевали на основу налаза и мишљења вјештака и то са законском затезном каматом од дана пресуђења па до коначне исплате.
Са друге стране, Врховни суд је у поступку ревизије утврдио да је првостепени суд донио исправну одлуку.
“Полазећи од утврђења да је на имовини тужиоца, за вријеме док је њоме управљала Управа за имовину и то за период од 4. 8. 2011. када је тужиоцу предметна имовина привремено одузета, до 31. 10. 2016. када му је имовина враћена, настала штета, коју су нижестепени судови правилно утврдили, основом налаза и мишљења вјештака грађевинске, електро и машинске струке, у укупном износу од 173.559,32€, то је и по налажењу овог суда у том дијелу тужбени захтјев ваљало усвојити”, наводи се у образложењу Врховног суда.
Судије Врховног суда констатовале су и да је износ од 173.559,32 еура држва Црна Гора дужна да исплати, јер Управа за имовину није, а била је дужна, да са имовином која је била одузета управља на начин који гарантује највећи степен очувања њене вриједности, уз најниже трошкове, те да се стара о заштити интереса власника имовине.
Суд је оцијенио и да је правилан приступ нижестепених судова и у дијелу којим је одбијен захтјев тужиоца да му држава Црна Гора накнади материјалну штету за период од 31. 10. 2016. до дана вјештачења, као и износ који се односи на амортизацију предметних објеката, у укупном износу од још 1.250.318,45 еура.
Врховни суд констатује да је Калићима имовина враћена 31. октобра 2016. и да су од тог дана они са имовином могли потпуно несметано располагати, због чега је њихов захтјев да им се накнади материјална штета након враћања имовине неоснован.
Амортизација
Образлажући одлуку да се Калићима не исплати штета настала амортизацијом привремено одузетих објеката, судије Врховног суда подсјећају да је редован отпис вриједности имовине вриједност која се умањује независно од тога код кога се имовина налази, па чак и под условом да се адекватно чува и одржава.
“С тим у вези нижестепени судови правилно закључују да је захтјев тужиоца за накнаду штете која је посљедица редовне амортизације неоснован. Ово из разлога што се штета која је посљедица редовне амортизације имовине не може довести у везу са поступањем тужене, нити је иста у узрочно-посљедичној вези са радњама, односно пропустима, за које је одговорна тужена”, наводи се у одлуци Врховног суда.
Сафет Калић ухапшен је у октобру 2015. у Аустрији. За вријеме скривања мијењао је пасоше и идентитет, а код њега је приликом хапшења пронађен лажни пасош издат на Косову* на име Мурик Рифат, рођен 1970. у мјесту Липња. Калићево хапшење било је разлог да Виши суд у Бијелом Пољу одложи изрицање пресуде у поступку који је покренут, очекујући његово изручење.
На крају је поступак, ипак, окончан без њега, а Калићи су ослобођени свих оптужби.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A dajte i Kalićima te pare, kada ste dali Šundiću otpremninu, nijesu ni Kalići gori od Šundića!