ИН4С

ИН4С портал

ЕПЦГ обиљежава 111 година постојања: Почиње енергетска револуција

1 min read
Пред нама је скори почетак реализације пројекта вјетропарка „Гвозд“ на крновској висоравни, соларне електране „Бриска Гора“ изнад Бара, а израдом Идејног пројекта, крајем године, биће испуњени и сви потребни услови за почетак изградње ХЕ „Комарница“, на истоименој ријеци.

Ровчанин

У сусрет интензивним инвестиционим улагањима у изградњу нових производних капацитета, нарочито оних чији би се рад заснивао на обновљивим изворима енергије, као и скором завршетку радова на ревитализацији и модернизацији хидроененергетских објеката из свог производног портфолија, Електропривреда Црне Горе обиљежава 111 година постојања и рада, одлучна и истрајна у одлуци да испуни све захтјеве Европске енергетске заједнице на пољу енергетске транзиције.

„Дан Електропривреде Црне Горе, 19. август, представља згодно подсјећање на импресивну традицију наше компаније, а чињеница да је, још прије 111 година, у част крунисања Николе I Петровића Његоша, у рад пуштена прва електрична централа у Црној Гори побуђује понос, али и обавезу да, у времену које слиједи, будемо на висини задатка, тако што ћемо, пословањем које је на трагу савремених тенденција у свијету јачати и електро-енергетску стабилност и економију Црне Горе, на задовољство свих грађана“, казао је, поводом 111. годишњице ЕПЦГ, Никола Ровчанин, извршни директор компаније.

Пред нама је скори почетак реализације пројекта вјетропарка „Гвозд“ на крновској висоравни, соларне електране „Бриска Гора“ изнад Бара, а израдом Идејног пројекта, крајем године, биће испуњени и сви потребни услови за почетак изградње ХЕ „Комарница“, на истоименој ријеци.

„ВЕ “Гвозд” ће располагати инсталисаном снагом од 54,6 МW, а њена годишња прозводња биће око 150 ГWх електричне енергије, што је довољно за покривање потрошње око 25 хиљада домаћинстава. На Бриској Гори планирана је фазна изградња електране и то прва фаза са минималном инсталисаном снагом од 50 МW и друга до укупно планиране инсталисане снаге веће од 200 МW. Реализацијом ових пројеката, као и пројекта ХЕ „Комарница“, инсталисане снаге 172 МW, у наредне неколике године, знатно ће се повећати снага производних објеката у саставу ЕПЦГ што, уз завршетак капиталне ревитализације постојећих и стварање услова за монтажу и осмог агрегата у ХЕ „Перућица“ те стратешке захвате на постројењима ХЕ „Пива“, даје много разлога за оптимистичан поглед на будућност“, истакао је Ровчанин.

За ЕПЦГ је посебно значајан пројекат еколошке реконструкције ТЕ „Пљевља“, којим се том постројењу омогућава продужетак радног вијека, што, уз подразумијевајућу рекултивацију депоније пепела и шљаке на Маљевцу и топлификацију Пљеваља, чини да се, осим економског, задовољи и еколошки критеријум, као предуслов за комфоран живот грађана.

Од нових пројеката ЕПЦГ посебно је интересантна изградња плутајуће соларне електране на Сланском језеру. Управо ово језеро пружа велике могућности у погледу развоја соларне зелене енергије, с обзиром на то да Црна Гора, као земља мале површине и специфичне географске конфигурације, не располаже огромним пространствима погодним за монтажу соларних панела, а и само Сланско језеро, за разлику од Крупца, није препознато као туристичка атракција Никшића. При томе, треба узети у обзир и чињеницу да градња плутајућих соларних панела на овом језеру не би за собом повлачила имовинске спорове, будући да се оно налази у власништву наше компаније. Пројекат би, у потпуности, слиједио смјернице Међународног савеза за очување природе и природних богатстава (ИУЦН) које се односе на ублажавање негативног утицаја обновљивих извора енергије на биодиверзитет.

Предано радимо и на пројекту обиљежавања неплодног земљишта, на којем би се инсталирали соларни панели, а посљедњи у низу пројеката којим ЕПЦГ показује да иде у корак са временом, одлучно се суочавајући са енергетским и еколошким изазовима, јесу пројекти, „Солари 3000+“ и „Солари 500+“.

„Наша компанија намјерава да, покретањем ових пројеката, допринесе смањењу коришћења штетних извора енергије и, уједно, омогући грађанима да, путем уградње соларних панела на објектима за индивидуално становање, погонима мале привреде, као и јавним установама и предузећима, сами буду у позицији да генеришу електричну енергију. Кредит за уградњу соларних панела би отплаћивали у року од 5 до 7 година и то у под врло повољним условима, будући да висина рате не би била већа од просјечног мјесечног рачуна за електричну енергију. Коначно, евентуални вишак би продавали нашој компанији“, подсјетио је Извршни директор ЕПЦГ.

Упоредо са развојним пројектима, водимо рачуна и о стандарду грађана, па смо, током ове године, покренули акцију којом се власницима бројила који припадају социјално угроженим групама, односно незапосленима који се налазе на евиденцији Завода за запошљавање Црне Горе и пензионерима чија примања не прелазе 222 еура, омогућили да остваре попуст од 40 одсто на рачуну за утрошену електричну енергију. Брига не изостаје ни када су у питању редовне платише, тако да сви чланови „Златног тима“, а ради се о домаћинствима која редовно измирују своје обавезе, на укупном рачуну за утрошену електричну енергију, остварују попуст од 12,25 одсто.

„Пред нама је вријеме великих искушења, али и шанси да ЕПЦГ учинимо регионалним гигантом, а држави омогућимо и електро-енергетску стабилност и економски раст, уз подразумијевајућу бригу о интересима и положају грађана Црне Горе. Исход будућих пројеката не зависи само од ЕПЦГ, али ћемо учинити све што је у нашој моћи да будемо на висини задатка у свако вријеме и на сваком мјесту“, подвукао је Ровчанин.

Циљеви наше пословне политике, поред достизања зацртаних енергетских и економских ефеката, подразумијевају и пуно поштовање европских стандарда у области очувања животне средине, као неопходног услова за што комфорнији живот грађана, посебно у срединама у којима се налазе наши производни објекти. О томе, у доброј мјери, свједоче и наша улагања у рекултивацију депоније пепела и шљаке на Маљевцу у пљеваљској општини, вриједна око 20 милиона еура, која полако, али сигурно постаје зелени кутак за одмор и рекреацију свих генерација грађана Пљеваља, а ту је и пројекат еколошке реконструкције термо блока, вриједан око 54 милиона еура, који обухвата и топлификацију града подно Голубиње, закључио је.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *