Бокан: Светосавски извори српског јединства
1 min readРетки су народи који имају јасан и веома конкретан датум почетка своје отаџбинске историје – оне која у себе укључује и духовну, исто колико и ону друштвену, војну, државну и културну димензију.
Почетком 13. века (сасвим конкретно: 1219. и 1220. године) Сава Немањић је добио признање аутокефалности Српске Православне Цркве, а, одмах потом, је – већ као архиепископ – донео и својеврстан духовни Устав, чувено Законоправило (византијско-грчки: Номоканон, а по руском сагледавању ствари: Крмчију).
И све од тада наша Црква, наш народ и наша држава имају своје кормило и јединствени правац, свој једном заувек зацртани циљ и тему: српског ”братства и јединства у Христу”.
Од тада ми баштинимо светосавски код српске идеје, увек у динамичком правцу, увис: из историје – ка Будућем Веку и вечности.
И сви смо повезани тим сасвим специфичним јединством, које нас, кроз српско свејединство, уводи у богочовечанско свејединство.
И ми постојимо, теолошким појмом изречено, ”несливено сједињени” са свим другим матерњим мелодијама најразличитијих народа света.
Знамо да је историја, у свом највишем облику, у ствари, генерална проба вечности, па сви ти српски гласови, хорови, звона црквена… од нас траже да им се прикључимо онако како је то поставио Свети Сава у својој генијалној, аутентичној и оригиналној поставци: хармоничног јединства Цркве, народа и државе, како у времену, тако и у вечности.
Свети Сава је Божији човек, Богом послат, пророкован вековима пре самог рођења (кроз пророчанство Светог Саве Освећеног). Анђео рођен као човек; човек који је постао Божији ”гласник” (што је и етимолошко значење речи ”анђео”). Кроз њега се испунило пророчанство на васељенском нивоу и са Србима повезали Синај, Света Гора, Никеја, Свети Град Јерусалим, али и Жича, Студеница и Милешева.
Наш ”вечни архиепископ” је уздигао православне Србе на највишу могућу цивилизацијску осматрачницу и мета-историјски видиковац: тамо где, као ”браћа у Христу”, постајемо и ”Христова браћа”, ”мали богови по благодати”, ”деца Божија”.
Том идејом нам је остављено непроцењиво духовно богатство и дат печат свему што смо наследили.
Тако да је наше ”сада” увек део и оног прошлог, баш као и оног будућег, у свевремену постојања у ”обратној”, есхатолошкој перспективи, од краја ка почетку, од есхатона ка свакој од етапа пута људског обожења (као на светим иконама).
На нама је ”само” да непрестано, конкретно и неодустајно, умножавамо дарове. И да се боримо у великом духовном рату (који ми називамо ”непрекинутом Косовском Битком свих српских генерација”), у оном рату ”по Христу”, где се увек победнички – у подвигу – окупљамо ”око истине”, тамо где оно његошевско: ”нека буде борба непрестана!” значи, ништа више, али ни мање, него: ”непрестано се молите!”.
Срби када су верни светосавској идеји се чврсто уједињавају, али не било како, ни само формално, искључиво одбрамбено и једино политички. Никада око увезених идеја и увек привремених људских идола. Никад заробљени у лажи и краткотрајних заводљивости пуких обећања.
Јер се тако не може ући у право јединство са српском браћом и сестрама. Пошто се то не може кроз титоизам, југословенство, ничеански дарвинизам, кроз комунизам, нацизам… баш као ни кроз пост-модерну, транс-хуманизам, идеологизовану ”борбу против климатских промена”, кроз обожавање ”планете Геје”, нити језивом политизацијом такозваних ”људских права”.
И многи међу нама су пали на овом испиту. Ти наши идеолошки, обездуховљени расколници су опасани вртлозима у којима се оглашавају лажне сирене на хридима псеудо-јединства. А утопијско јединство је увек вештачко и механичко, насилно и тоталитарно, увек насупрот истинског, нашег светосавског богочовечанског свејединства.
Двадесети век је био епоха нашег највећег страдања у историји – кроз трагичну издају светосавске српске идеје и кобно одмицање од ње. Доживели смо расрбљавање и обезбожење; масификацију, колективизацију и демонтажу аутентичног српског кода и народа; али и самоубилачко цепање друштвеног, духовног и обичајног јединства. Проживели смо екстреман, себичан и апатридски индивидуализам и стварање токсичне атмосфере непрестаних међусобица, неизлечивог неповерења, свађалачких расправа и тврдоглавог инсистирања искључиво на разликама и неслагањима. Нимало случајно. Јер, чим се заборави на вечност (и спасење) као на највиши смисао, тривијалне ситнице добијају просто колосалне димензије, без неопходне идеје приоритета и ”препознавања духова”.
И зато сада, после свега, требамо да све нама заиста важно ујединимо и објединимо целовитим погледом са светосавских висина: вечношћу, крајем историје, есхатоном, јер ћемо само тако правилно и истинито осветлити све што је било, све што јесте и све што ће икада бити са нама и нашим прецима и потомцима.
А приоритет, када смо већ код њега, је у вечном исходу ствари, не у привременим фазама болести на смрт палог човека и богоборачки настројеног човечанства.
Због тога треба у нашу отаџбинску свест инсталирати аршине који не смеју да буду заробљени, кратковидо, ”у времену”. А многима је, нажалост, садашњост – све. Све што их интересује и заокупља.
Зато је толико важно разумети и најважнији светосавски мото, изникао из нашег аутентичног Предања, оно витешко и чојствено: ”ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!”, као наш узорни поклич у вечној бици са искушењима и спољашњим и унутрашњим непријатељима (па и са самим собом).
Није то некакав ”анахрони део заувек прошлих времена”, већ и данас живи подсетник нашег правог задатка у животу.
То је безброј пута поновљени и подвизима доказивани однос према животу и свету око нас, оно ”ЉУБИТЕ СРПСТВО, ЉУБИТЕ ПРАВОСЛАВЉЕ!“ на гробници београдског и српског митрополита Михаила Јовановића, можда и најмање запамћеног великана наше светосавске мисли.
А објашњење овог најкраћег објашњења смисла светосавског јединства је у нашем обожењу нествореном светлошћу, у нашој духовној слободи и светитељски обојеној непобедивости. У оном свето-ђакон-авакумском, наизглед парадоксалном: ”СРБ ЈЕ ХРИСТОВ, РАДУЈЕ СЕ СМРТИ”. Дакле, не пркосно: ”не боји се смрти!”, јер није реч о ”смрти” у биолошком смислу речи, већ о тријумфалној капији ”на путу ка вечности”. Зато се радује светосавски Србин, логиком срца и суштине.
Тај исти поклич се чује и у спокојним речима ножем унакаженог Светог Старца Вукашина из Клепаца упућеним његовом избезумљеном џелату…, као и свугде где се осећа и види преображавање, крштење подвигом мучеништва и истрајавања у вери упркос свима и свему. Тамо где се и смрт схвата, првенствено, као прилика за ново духовно крштење. Као сама суштаствена духовност српства, светосавски схваћеног.
Зато нас, у нашој заветној историји, води пламени стуб светосавља који пратимо ходајући кроз пустињу, наше светло у тами.
То је ”со соли” онога што нам се споља гледано дешава, па кад та духовна со изостане све се одједном и неизбежно обљутави. А то нам се десило нашим одрицањем од светосавља кроз аутошовинистичку, југословенску револуцију 1918. године. И траје све до данас.
Зато ће нас спасити и васкрснути из летаргије – ако се духовно пробудимо и истинским светосављем опет ”посолимо” свој поглед на свет.
Тада ће ВИСОКА СРБИЈА опет подићи свој поглед изнад блата, свињаца и кокошињаца свих врста, и одмах повезати и обухватити све нивое и епохе нашег светосавског постојања, утичући не само људском енергијом и не само на свест, већ и на срце и непознате пределе духа.
То нам призива и дубоко симболични чин довршетка и освећења Храма Светог Саве, као очигледна промена курса нашег постојања у над-историји. Као вечносни печат у времену нашег јединства кроз пастирски лик и исцелитељску поуку нашег јединственог ”натчовека” (то је оно, у исихастичком смислу речи: ”ипер-антропос”, изреченом у славу Светог Григорија Паламе).
То је заветна, боготражитељска линија духовне културе у Срба:
Свети Сава – Свети Кнез Лазар – Свети Ђакон Авакум – Филип Вишњић – Његош – Марко Миљанов – митрополит Михаило – Вукашин из Клепаца – Свети Владика Николај – Свети Отац Јустин – владика Данило Крстић – др Жарко Видовић…
Линија живота која се непрестано продужава, храбри нас и јача.
ИН4С је интегрално пренио обраћање, Драгослава Бокана, предсједника Института за националну стратегију, истакнутог српског редитеља и историчара, у Академији наука и умјетности Републике Српске (АНУРС) у Бања Луци а у организацији „Императорско Православно Палестинско Друштво“, одјељење Република Српска и Академије наука и умјетности РС 22. октобра.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
… A tamo u ono Polje božurova biše srpski sinovi čvrsto nogama na zemlju, kudijen su prolazili trava rasla nije.
Vremena ti oni nijesu imali za nebesanje.
I što ću ja kad više volim djela.
… A za riječi, nikad kasno, nikad rano. Potrebne su. I Bokani.
Ma nam djela kasne Srbima.
To onaj iz belih orlova
Феноменални господин Бокан! Хвала вам на томе што нам отварате очи, износите скривено благо нашег најдубљег идентитета, хвала на томе што сте истрајни и што трпите толико тога зарад свога рода.
Da ,ali nije Marija Egipcank,
nego Bokan!
Michal je Glasno govornik u Jerusalimu pa ti vidi
Амин. Достојан светосавски син.