ИН4С

ИН4С портал

Главни пројекат ремедијације флотационог јаловишта Градац при крају

1 min read

Главни пројекат ремедијације флотационог јаловишта Градац код Пљеваља, који је спроведен у оквиру пројекта “Управљање индустријским отпадом и чишћење“, је при самом крају. Тим поводом, министар екологије, просторног планирања и урбанизма, проф. др Ратко Митровић са Миланом Газдићем, в.д. директора Агенције за заштиту природе и животне средине и в.д. директором Директората за екологију, Душаном Бугарином је данас посјетио поменуту локацију.

„Овдје је урађен велики посао и при крају је изузетно значајан пројекат ремедијације једне од великих црних еколошких тачака у Пљевљима и у Црној Гори, чијим ће се завршетком зауставити одливање кисјелих вода у Ћехотину које су уништавале и ријеку и живи свијет у њој, а посредно и грађане Пљеваља“, нагласио је министар Митровић.

Министар је подсјетио на катастрофално стање на поменутој локацији и објаснио динамику радова који су завршени. „80 одсто радова је завршено, остало је још да се постави слој хумуса у висини од 20цм, након чега слиједи садња траве на равном дијелу депоније и на косинама“, додао је Митровић.

За извођење радова утрошено је 9.1 милон еура, без ПДВ-а. У овај износ урачунат је износ за пројектовање, надзор над извођењем радова, ревизија главног пројекта ремедијације, израду неопходне техничке документације, а на саму ремедијацију утрошено је преко 8 милиона еура, без ПДВ-а. Пројекат се финансира из кредита Свјетске банке.

Директор Агенције за заштиту животне средине, Милан Газдић саопштио је да је Агенција, као имплементациони орган веома задовољна што је пројекат при крају. „Задовољан сам што ћемо побољшати услове живота становника Градца и Пљеваља“, изјавио је Газдић.

На питање новинара о Шупљој стијени, министар Митровић је изјавио да је Министарство на чијем је челу већ отпочело експеримент у сарадњи са ЦЕТИ-јем и консултантом из Велике Британије. Експеримент тестира различите параметре, услове и конструкционе елементе у циљу добијања података неопходних за планирање и пројектовање система у пуној величини, а који би требало да доведе до трајног рјешења овог проблема. Током експеримента се кроз разне фракције кречњака провлаче кисјеле рудничке воде са високим садржајем метала које излазе из старих окана у Шупљој стијени, и на тај се начин провјера како тече процес неутрализације. Како је министар навео, ако се експеримент покаже ефикасан у лабораторијским условима, биће спроведен и на самој локацији, тј.у Шупљој стијени.

Након посјете јаловишту Градац, министар је обишао депонију шљаке и пепела Маљевац, касета 2, гдје су претходно завршени радови који нијесу прихваћени, јер је дошло до сушења садница које су у оквиру пројекта засађене.

Саднице су замијењене по налогу Агенције за заштиту животне средине и извођач, Бемакс, има према Агенцији обавезу одржавања садница и цијелог простора годину дана од дана пријема радова.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net