КЦЦГ: Клиника за очне болести уводи нову хируршку процедуру
1 min readКлиника за очне болести Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) уводи нову хируршку процедуру из области предњег сегмента ока Цорнеал цросс – линкинг, коjа се примjењуjе код урођених и стечених истањења рожњаче, приjе свега кератоконуса.
Из КЦЦГ су саопштили да ће се за ту хируршку процедуру едуковати три докторице – Маjа Ђуровић, Сабина Хасанагић и Jелена Радовић, уз помоћ реномираног стручњака из те области ока, Боjане Дацић Крњаjа из Клиничког центра Србиjе.
Директорица Клинике за очне болести Jелена Радоjичић казала jе да се кератоконус jавља у периоду око пубертета и да захвата оба ока, обично асиметрично.
Она jе рекла да су честе промjене у диоптриjи наочара и интолеранциjа према ношењу контактних сочива рани знаци кератоконуса.
Кератоконус, како jе навела, има четири стадиjума коjи се различито третираjу.
– Први стадиjум се обично успjешно рjешава корекциjом наочарима и контактним сочивима, али на први знак прогресиjе обољења индикована jе примjена Цорнеал цросс – линкинг процедуре, као превентивне мjере за спречавање еволуциjе болести коjа би довела до потребе за трансплантациjом рожњаче – обjаснила jе Радоjичић.
Наводи се да jе за ту процедуру неопходно да се на вриjеме постави индикациjа за Corneal cross linking и на таj начин превенира потреба за трансплантациjом рожњаче.
Радоjичић jе апеловала на млађу популациjу, коjа носи наочаре или контактна сочива, да редовно обављаjу контролу у Кабинету за контактна сочива и болести рожњаче, у коjем раде наведене докторке уторком приjе подне.
Како jе саопштено, пациjенти са том патологиjом су се до априла 2019. године лиjечили у Клиници за очне болести Клиничког центра Србиjе, а од априла те до jула ове године у приватноj здравственоj установи (ПЗУ) Оптимал у Подгорици, са коjом jе Фонд за здравствено осигурање имао склопљен уговор.
– Од jула ове године уговор Фонда са ПЗУ Оптимал jе раскинут, jер смо добили сву потребну апаратуру и обезбиjедили кадар коjи ће се за кратко вриjеме обучити наше докторе за извођење Corneal cross – linking процедуре–казала jе Радоjичић.
Дацић Крњаjа jе рекла да jе значаj те превентивне процедуре у томе што спречава настанак узнапредовалих стадиjума болести коjи доводе до траjног губитка вида.
– Он се jедино може риjешити трансплантациjом уз помоћ донорског ткива са неким мањим изузецима ауто-рототорне керетопластике, а у циjелом свиjету постоjи проблем недостатка донорског ткива – навела jе Дацић Крњаjа.
То, како jе додала, важи и за земље у региону и читав свиjет.
– На таj начин превентивом ми не само да смањуjемо потребу за трансплантациjом, већ избjегавамо све оне компликациjе коjе трансплантациjа током живота са собом носи – истакла jе Дацић Крњаjа.
Двадесетдвогодишња пациjенткиња из Биjелог Поља, Аделиса Хамидовић, казала jе да jе приjе саме операциjе била упозната са свом процедуром и да jе више него задовољна услугом у Клиници за очне болести КЦЦГ.
Из КЦЦГ су навели да jе она први пациjент код кога jе у тоj здравственоj установи урађена та врста хирушке интервенциjе.
– За медицинско особље Клинике за очне болести имам само риjечи хвале, осjећала сам се као код своjе куће. Прељубазно особље. Предност ове операциjе jе што сада много боље видим, а уз то сам и стабилизовала вид – навела jе Хамидовић.
Она jе рекла да jе сад сигурна да током живота неће ослиjепити, нити имати било какав проблем, а за три мjесеца ће оперисати и друго око.
– Препоручила бих свакоj особи коjа има ову врсту проблема ову интервенциjу. Ово ниjе ништа опасно, jер операциjа не може штетити, већ само може дониjети добро – навела jе Хамидовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: