ИН4С

ИН4С портал

Фергусон за Т-online: Меркел је најбољи Путинов агент

1 min read
"Немачка одбрамбена стратегија у потпуности зависи од Сједињених Држава, али истовремено многи Немци из душе презиру САД. Пре или касније ово ће довести до великог проблема. Трамп би могао поново да постане председник САД 2024. И шта ће он онда урадити?".

Путин и Меркелова

Аутори: Marc von Lüpke, Florian Harms

Њени дани у Канцеларији су одбројани, Ангела Меркел на опроштајној турнеји допушта да је још једном сви славе. Што да не? Она је владала Немачком 16 година, усмеравајући Европу и остатак света. Поштовања Меркелиних достигнућа је исправно и добро – зар не?

Не, није – каже Нил Фергусон, један од најславнијих историчара нашег доба.

Фергусон је очитао Ангели Меркел и Немцима буквицу у интервјуу за t-online: Меркелин политички биланс? Потпуно поражавајући, тврди Британац. Ако Владимир Путин то пожели, смрзаваћемо се ове зиме због гасовода Северни ток 2 испод Балтичког мора. А највећа катастрофа тек предстоји, предвиђа Фергусон, чија се нова књига бави бројним катастрофама које је човечанство до сада преживело. На коју долазећу катастрофу мисли, зашто смо имали среће са короном и зашто ће милиони људи ускоро кренути пут Европе – Фергусон објашњава у интервјуу нашој редакцији:

t-online: Господине Фергусон, Ангела Меркел је владала Немачком 16 година, сада се приближава њен одлазак. Хоће ли нам она недостајати у овом кризном времену или ће нам бити потребна суштински другачија политика?

Нил Фергусон: Ангеле Меркел је одавно требала да оде. У септембру сам био у Немачкој током предизборне кампање. Имао сам осећај као да је земља била буквално у дубоком замрзавању 16 година под Меркел. Досадни изборни плакати приказивали су подједнако досадне људе који рецитују исте изреке из прошлости. Застрашујуће.

t-online: Да се ​​Меркелова поново кандидовала, сигурно би била поново изабрана.

Фергусон: И шта то говори о Немцима? Водећи политичари једне нације су пре свега одраз својих друштава. Американци су се 2016. са Доналдом Трампом определили за инкарнирани булдождер у Белој Кући. Немци су, пак, увек и изнова желели Ангелу Меркел. И то стога што је она сваке четири године понављала исте слогане: „Све је супер!“ и „Наставимо овако!“ Али – ни у ком случају није све супер !

t-online: Значи Ви сте мишљења да је Меркел лоше владала?

Фергусон: Да ли Немачкој данас иде боље него 2005, када је Меркел постала канцеларка? Не, управо је супротно. Меркел се потпуно погрешно посматра као јак лидер. То је изишљотина медија. Шта би, молићу, требало да буде то њено велико достигнуће? Ето, еурозона до данас није пропала, иако је била на ивици пропасти. Али узмимо Бреxит: Меркел и Волфганг Шојбле, као министар финансија, потпуно су погрешно проценили ситуацију пред гласање у Великој Британији 2016. и нису учинили ништа да помогну британским про-европљанима. Меркел није имала ниједно велико достигнуће, али је зато донела гомилу погрешних одлука.

t-online: Праведности ради, мора се рећи да се немачка Савезна Влада под Меркел суочила са великим бројем криза.

Фергусон: Већина тих проблема уопште није ни дотицала Немачку! Кризу еура су морали да плате искључиво људи у јужној Европи. А Немачка је била погођена тек избегличком кризом 2015. године. Постоји, међутим, један човек који ће искрено жалити због одласка Меркел.

t-online: На кога мислите?

Фергусон: На Владимира Путина.

фото: Алексей Дружинин/Спутњик

t-online: Молим?

Фергусон: Посве сам озбиљан. На Западу је Меркел перфектно служила Путиновим интересима. Прецизно речено: Меркел је најбољи Путинов агент. Изградњом гасовода Северни ток 2, Немачка је пристала да постане потпуно зависна од Русије у снабдевању енергијом. Немачка је фактички прихватила Путинову анексију Крима. Једини који је ишта учинио за Украјинце био је Доналд Трамп давши им бар неколико пушака. Шта би се десило да Путин жели да узме целу Украјину? Немачка уопште није спремна за тако огроман сукоб – ни политички ни војно. Немачка се потчинила Путиновој вољи.

t-online: Као и увек, немачка Савезна Влада ће од Вашингтона тражити помоћ у случају тешке спољнополитичке кризе.

Фергусон: Наравно да хоће. Немачка одбрамбена стратегија у потпуности зависи од Сједињених Држава, али истовремено многи Немци из душе презиру САД. Пре или касније ово ће довести до великог проблема. Трамп би могао поново да постане председник САД 2024. И шта ће он онда урадити?

t-online: Вероватно би поново ставио НАТО под знак питања.

Фергусон: Егзактно. Немачка му је већ била један од омиљених тема – и врло вероватно ће бити поново. Шта се дешава ако Трамп или неки други популистички председник УСА прогласи да Америка напушта НАТО? Ко треба да брани Немачку док она сама не створи одговарајући значајни војни буџет? Француска? Емануел МаКрон воли да вама Немцима продаје своју атомску струју, али све преко тога биће веома, веома скупо. Ни у једној другој дисциплини Немачка није тако добра као у самообмани. Ви Немци можете тако безбрижно да живите само зато јер су вам САД дале трајну гаранцију војне безбедности. Али ви волите да понављате као папиге: Европска Унија деценијама обезбеђује мир у Европи. То је маестрална глупост! У војном смислу, ЕУ је недоношче. Само САД и НАТО могу да гарантују заштиту Европе.

Доналд Трамп

t-online: Верујете ли Олафу Шолцу да ће као савезни канцелар иницирати фундаменталне промене?

Фергусон: Олаф Шолц је мушка верзија Ангеле Меркел. Не видим жељу за променама ни у немачком друштву. Немачка жели стагнацију – и скупо ће то платити. Узмимо на пример немачку економију, она је најбоља на свету у области аутомобилске и машинске технике. Међутим, то је економија 20. века. Немачка индустрија је некако пренебегла да прими информацију да смо ми већ у 21. веку.

t-online: Пандемија короне је такође тешко оштетила немачку економију. Ваша нова књига „Дум” говори о куги али и многим другим катастрофама које су задесиле човечанство. Постоји ли фундаментална лекција коју треба да научимо из короне?

Фергусон: У својој књизи извлачим врло претећи закључак: у кризи короне нису само водећи политичари попут Доналда Трампа или Бориса Џонсона подбацили. Популистички политичари попут њих свакако су одиграли битну улогу у погоршању кризе. Али оно што је такође имало катастрофалне последице јесте подбацивање здравствених власти у многим земљама. Оне морају постати много ефикасније у суочавању са здравственим претњама будућности. Страшно много времена је изгубљено почетком 2020! Шта да је коронавирус био убица типа куге? Имали смо много среће са короном.

t-online: Читајући Вашу књигу, човек се запита како је човечанство уопште успело да преживи до данас.

Фергусон: Давно су прошли дани када је читаво човечанство могло бити збрисано. То је било другачије пре на хиљаде година, када су природне катастрофе претиле малобројним примерцима раних људи. Чак и да нуклеарни рат опустоши Земљу данас, било би преживелих. Човечанство је, међутим, опседнуто сопственом пропашћу. То је велика тема религија – коју су такође преузели еколошки покрети.

t-online: Али зар не бисмо требали озбиљно схватити опасност нашег нестанка суочени са климатском кризом?

Фергусон: Ова претпоставка се у потпуности коси са историјским искуством: као врсту, нас је невероватно тешко убити. Преживели смо кугу, богиње и бројне друге пошасти. О многобројним ратовима да и не говоримо. И поред свих криза, ми смо се енормно намножили. Данас на земљи живи скоро осам милијарди људи. Наравно, у неком тренутку ова планета више неће моћи да издржава људске у огромном броју. Али ко зна, можда ће Елон Муск до тада колонизовати Марс. Сад озбиљно, успех Хомо Сапиенса је у великој мери заснован на чињеници да смо истребили друге врсте. Човечанство је веома добро у убијању. И то јесте проблем.

t-online: Објасните нам то.

Фергусон: Наша цивилизација је озбиљно утицала на биодиверзитет ове планете. То нас је довело у контакт са САРС-КоВ-2. Корона би требало да нам буде јасно упозорење. Оно што је изванредно у вези са овим вирусом је то што се у почетку могао ширити тако брзо и непримећено. Зато што су многи људи показивали мало или нимало симптома. Ако би се сличан али много смртоноснији вирус проширио, били бисмо суочени са неком врстом нове куге.

t-online: На срећу, корона је далеко мање смртоносна од шпанског грипа, који је убио око 50 милиона људи између 1918. и 1920. године.

Илустрација

Фергусон: Међутим, економска и с тиме повезана социјална штета је огромна. Још увек не знамо колико. Закључавање је довело до огромног економског пада у западном свету, који је то морао да надокнади средствима фискалне и монетарне политике. На срећу, вакцине су учиниле сувишним драстичније интервенције у економском и друштвеном животу. Што, међутим, још нису сви схватили.

t-online: Како то мислите?

Фергусон: На пример, стално виђам људе који носе маске како се крећу по кампусу Универзитета Станфорд. На отвореном. Зашто то раде? Вакцине су ту. Још увек имамо тако пуно бескорисних мера. Једино решење је да се људи вакцинишу. Све остало је губљење времена.

t-online: Много времена се губи у борби против климатске кризе. Зашто?

Фергусон: У поређењу са пандемијом, глобално загревање напредује веома споро. То је разлог. И то је потпуно ђаволски: знамо да су растуће температуре резултат емисије гасова стаклене баште човечанства. Истовремено, такође знамо да не можемо довољно брзо да смањимо ове емисије да бисмо могли на време да спречимо најгори сценарио ИПЦЦ. Уместо да гледамо истини у лице, ми весело организујемо догађаје попут Светске Климатске Конференције у Гласгоwу, где се држе живахни говори и дају луда обећања.

t-online: Али међународна сарадња у борби против криза има смисла. Где је проблем?

Фергусон: Превише је бла, бла, бла у политици – а нема прагматичне стратегије. Већина еколога имају много идеализма, али појма немају о физици и економији. Генерално: Како намеравате да натерате Кину и Индију да што пре напусте фосилна горива? Грета Тхунберг жели одмах да анулира издувне гасове: она живи у облацима. Шта би се десило да јој испунимо жељу ? Исто што се десило због цороне: милиони и милиони људи би остали без посла.

t-online: Ипак, хитно је потребно напуштање фосилних горива.

Фергусон: Наравно. Али то не иде тако брзо како би неки еколози желели. Ако наше снабдевање енергијом у потпуности пребацимо на соларну енергију и енергију ветра, биће болних уских грла. Која морају бити испеглана. И то нас враћа на Ангелу Меркел. Немачко напуштање нуклеарне енергије је била тешка грешка. Тешка грешка вам је и што одбијате технологију фрацкинга за производњу природног гаса у Европи. Европска Унија је сада такође кренула у самоубилачку стратегију – са својим Грин Дил, који има за циљ да Европу максималном брзином постави у улогу произвођача струје из обновивих извора енергије.

t-online: А што самоубиствено? Тај циљ је свакако разуман.

Фергусон: Зато што ће цена струје скочити астрономски. То заузврат ствара велики притисак грађана на политику. Па јел ови у Бриселу стварно верују да ће људи мирно гледати како трошкови струје гутају све веће делове њихових прихода? Људи ће се дићи на устанак против Зелене Политике. У најгорем случају Доналд Трумп ће поново постати председник а популисти у Европи ће постати још јачи.

t-online: Протести „Жутих прслука” у Француској настали су из протеста против трошкова енергетске транзиције. Али шта политичари могу да ураде? Не можете угодити свима у исто време.

Žuti
Жути прслуци

Фергусон: Многи политичари су ушли у апокалиптични свет снова у коме преовладава идеја да је смак света удаљен само десет година. Али земља ће наставити да се окреће чак и уз климатске штете. За разлику од пандемије цороне, ни климатска криза неће изазвати масовно умирање.

t-online: Него?

Фергусон: У Европу ће доћи огроман талас избеглица. Зато што ће климатска криза учинити велике делове света ненастанивим. Погођена је јужна Африка, као и цео Блиски Исток и јужна Азија. То значи климатске промене у стварности: миграција људи из ненастанивих региона у настаниве. Ко би могао да им то узме за зло?

t-online: Немачка и Европа су избегличком кризом 2015. већ биле на ивици слома.

Фергусон: Ово је још једна ствар коју европски политичари не разумеју – или не желе да схвате: мигранти ће доћи и нико их не може зауставити. Стога је веома разумно превазићи ову бесмислицу звану бриселски Грин Дил и развити разумну стратегију за борбу против глобалног загревања. За то су нам потребни природни гас и нуклеарна енергија. Као што видите, материјала за сукобе у будућности нам неће недостајати.

t-online: Шта ће бити следећа велика криза која ће заокупити свет?

Фергусон: Следећа криза је већ у пуном јеку: нови Хладни Рат, овог пута између Сједињених Држава и Кине. Надајмо се да тај рат неће постати „врућ“.

t-online: Колико је велика вероватноћа за то? Амерички председник Бајден је управо подржао Тајван, који Пекинг види као „отцепљену провинцију“.

Фергусон: То је тешко рећи. Међутим, био бих заиста изненађен када би Јое Биден кренуо у рат за одбрану Тајвана.

t-online: Шта Немачка може и треба конкретно да уради да се припреми за кризе будућности?

Фергусон: Пре свега, Немачкој би добро дошло мало више смисла за реализам. Масовна миграција која је стиже у Европу од 2015. године није резултат природних катастрофа, како се често верује. Тачније, то је резултат потпуног неуспеха Запада да се носи са политичким променама у арапском свету.

t-online: Ако бисте дали савет новој немачкој влади, који би то био?

Фергусон: Следећа катастрофа већ чека. Не би требало да затварамо очи пред тим.

Превод: Мирко Вулетић

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Фергусон за Т-online: Меркел је најбољи Путинов агент

  1. Ne možeš biti globalna sila ako si dio saveza koji je oformila i kontroliše druga velika sila.
    Ovo važi za NJemačku i Francusku.
    Turska je lijep primer, kako je počela da jača i izvlači se polako iz NATOa, jer njeni interesi nisu sve češće podudarni sa interesima USA i GB koje su vlasnici NATOa.
    USA i GB imaju vjekovni interes i strah od zbližavanja Njemačke i Rusije (od Petra Velikog do Keisera Vilchelm-a) britanska diplomatija se plašila zbližavanja Njemaca i Rusa i sve je činjela da ih zavadi.
    To isto danas rade USA i GB preko baltičkog bašibozluka i preko Poljske.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *