ИН4С

ИН4С портал

„Тако су говорили“ – принц Михаило Петровић Његош: Његош је желио да његови земни остаци пребивају на васионама, на врху Ловћена, стожер-планине Црне Горе и слободног Српства

1 min read
Владика Раде био је поглавар Српске православне цркве. Вјера у Бога и дубоко продуховљена хришћанска етика биле су темељи његовог духовног живота и мисаоног стваралаштва.

Kapela na Lovćenu Foto dokumentacija "Novosti"

У посљедњих 72 годинe вршено је велико прекрајање националне припадности православног народа Црне Горе а посебно, само у далеко драстичнијој форми, у посљедњој деценији.

Тако су се зеленаши, а међу њима и бригадир црногорске војске Крсто Зрнов Поповић, настојали замјеном историјских теза, представити као несрби односно антисрби, иако службена документа из времена књажевине и краљевине Црне Горе показују да су по народности, или национално, били Срби.

Фалсификати, неистинити историјски подаци, прекрајање националног српског идентитета православног народа Црне Горе, траје, појачано од покраденог референдума 2006. године, од кад је посебно потребно створити национ Црногорац, по угледу, на ОЗНУ, која је својим методама, Србе „преводила“ у Црногорце, о чему свједоче бројне публикације тзв. црногорских историчара.

Бјежећи од голготске судбине српског непрестаног, христоликог страдања и трагичног мучеништва, избјегавајући „каме и олује“ наших дана, многа наша браћа су побјегла од своје суштине, уводећи себе и своје потомство у страхоте живота без идентитета и поријекла. А без оног ”јуче” нема ни данас, нити може бити ”сјутра”.

А како бисмо још даље ширили истину, што је и главна мисија портала ИН4С, од данас свим читаоцима поклањамо збирку цитата „Тако су говорили“, бројних знаменитих личности које говоре о имену српском и правој историји Црне Горе.

Цитати су највећим дијелом преузети из књиге Батрића Јовановића „Црногорци о себи“; „Споменица Петра II Петровића – Његоша – Владике Рада 1813–1851–1925“; Владимир Д. Јовићевић, Будимир Алексић „Црногорско питање“.

Прелом је радио Пушица Милојко, а насловну страну Петар Лубарда.

У свом обраћању црногорској, југословенској и свјетској јавности, принц Михаило Петровић Његош, маја 1969. године, рекао је и следеће:

„… Вјечни покој највећех српског пјесника и мислиоца до сада су се усуђивали да ремете само душмани Српства, у данима српске трагедије. Сада су црногорски комунисти наумили да Његошев надгробни споменик преуређују по својој обијести. „За правило лудост изабраше“, па су одлучили да капелу на врху Ловћена сруше и да на њено мјесто поставе један
световњачки споменик…“

Овај часни изданак светородне лозе Петровић Његош,
говорећи о томе ко треба да буде чувар Његошевих посмртних остатака, казао је:

„…Српска православна црква, којој у првом реду припада дужност чувања и одржавања, најприје гласом Црногорско-приморског митрополита Данила, а потом свечаном изјавом Светог архијерејског сабора, да је она одлучно противна томе неразумном пројекту. И с правом. Владика Раде био је поглавар Српске православне цркве. Вјера у Бога и дубоко продуховљена хришћанска етика биле су темељи његовог духовног живота и мисаоног стваралаштва. Он је још за живота подигао капелу на врху Ловћена и одредио да у њој буде сахрањен. Његош је желио да његови земни остаци пребивају на васионама, на врху Ловћена, стожер-планине Црне Горе и слободног Српства кроз вјекове…“

Ваш ПДФ примјерак можете преузети ОВДЈЕ!

Прочитајте ЈОШ:

„Тако су говорили“ – Стефан Митров Љубиша: „ Ја знам да ви мене не трпите, јер сам Срб народношћу, а православни вјером“

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “„Тако су говорили“ – принц Михаило Петровић Његош: Његош је желио да његови земни остаци пребивају на васионама, на врху Ловћена, стожер-планине Црне Горе и слободног Српства

  1. Иза уништења Жрнова и Ловћена, стајао је Иван Мештровић. Стари Српски град је срушен о темеља, а Ловћен скраћен за 17 метара.
    На мјесто Жрнова постављен споменик незнаном јунаку, а на мјесто капеле маузолеј, који када се гледа из ваздуха личи на усташко слово U.

    14

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *