ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан: Последњи злочин спаљивања „грешника“ римокатоличке инквизиције

1 min read

илустрација

На данашњи дан, 7. новембра 1781. године у Севиљи (Шпанија) римокатоличка инквизиција je последњи пут починила злочин јавног спаљивања “грешника” оптужених за јерес.

Инквизиција је била установа, током средњег вијека у Католичкој цркви чији је задатак да ислеђује, суди и кажњава људе које је црква сматрала јеретицима. Почетак рада инквизиције везује се за личност папе Гргура IX.

Најзлогласнија је била Шпанска инквизиција. Папа Иноћентије IV је издао папску булу која је експлицитно допуштала употребу мучења при изнуђивању признања од наводних јеретика током инквизиције, и експлицитно праштала праксу убијања повраћених „јеретика“, спаљивањем на ломачи. Була је уступала држави дио имовине, конфисковане од осуђеника.

Инквизитори су најприје долазили у неко мјесто и прво су позивали јеретике и осумњичене на покајање, прикупљали су њихова имена. Суд је имао биљежника – нотара, савјетнике, чуваре затвора, браниоце. Оптужени или осумњичени није знао имена свједока који свједоче против њега. Он је једноставно морао говорити истину и имена саучесника. У циљу истраге прибјегавало се мучењу. Најчешће казне биле су: одузимање имовине и свих права не само окривљеног већ и његових сродника; потом је оптужени стављан у затвор. Упорни јеретици су осуђивани на смрт, и то спаљивањем на ломачи. Они који би се покајали били су задављени а потом спаљени. Тијела умрлих јеретика су откопавана а потом спаљивана. У пракси, узалуд је било жалити се на донијету пресуду инквизиције. Личност самог инквизитора била је неприкосновена; инквизитор је себе сматрао одговорним једино папи; на суд је могао да изведе и духовне ауторитете веће од себе. Католичка црква је највише важности придавала признањима, која су јој се чинила важнијим од доказа.

Ако би оптужени, упркос свему, упорно одбијао, инквизитор је могао употријебити средства присиле, од којих је једно био превентивни затвор. Било је више степена казни и судије су бирали начин који им се чинио најпогоднијим. Кривац је могао бити окован, подвргнут дугим постовима или лишаван сна… Било је одређено једно ограничење: избјегавати сакаћења и опасност од смрти – али то је била само форма да се избјегну канонске нерегуларности. Од казни најчешће су биле: бичевање, козлић и огањ. Инквизиција дјелује брзо, потчињава јој се свјетовна власт, у самом процесу нема адвокатских расправа и образложења. Пресуда је обично читана јавно на градском тргу. Изрицању пресуде претходила је обавезно проповијед. У присуству на хиљаде људи, осуђени се појављивао обучен у посебно одијело. Смртна пресуда је обично извршавана сјутрадан. У суштини, улога инквизиције била је у томе што је само проглашавала да Црква не штити јеретике и да их предаје у руке државних закона. Јеретицима је одузимана сва имовина и то у корист државе, или цркве или пак саме инквизиције.

Приредио: Миомир Ђуришић, Митрополија

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “На данашњи дан: Последњи злочин спаљивања „грешника“ римокатоличке инквизиције

  1. (не)везано и (у)суд

    Својевремено, годинама већ уназад, у касним вечерњим часовима — по ранијем телефонском договору, имајући тегобе пар дана, са истегнутом тетивом отишао сам на ортопедски преглед — отишао сам са тим до медицинске установе и успут присуствовао договору медицинских радника који ме запрепастио. 

    Тачније — посвећеност циљу ме запрепастила. А циљ је овд(ј)е био да се узме новац. Од пацијента. 

    Испоставило се кроз (њихов разговор, ја сам био присутан слушалац) причу да пацијента о коме је реч држе са упалом слепог црева до ивице гангрене, наменски. Део новца иде разним нивоима службе, споменуте и сума, коме. 

    Позната установа и(з) јавне здравствене заштите. 
    Познаник сам једног од присутних медицинара и учесника у (тим) разговорима — свраћао сам више пута, доводио и неке друге са собом за помоћ, па се нису устручавали да слободно говоре.

    Моја услуга је била на познанство. И на сестру, више (познаникову).
    Изишао сам са жељом да никад нисам позвао.  

    Следећи пут довео сам комшију који је пао с бицикла. Поломио кук. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *