Пацијент из Британије први на свијету добио 3Д штампано око
1 min readМушкарац из Велике Британије је постао први пацијент на свијету коме је уграђено 3Д штампано око, саопштила је очна болница “Moorfields” у Лондону.
Стив Верзе, који има 47 година и инжењер је из Хакнија, у источном Лондону, добио је лијево око чију пробу за величину је имао раније овог мјесеца.
Очна болница „Moorfields“ саопштила је да је 3Д протетика прво потпуно дигитално протетско око створено за пацијента и реалније је од других алтернатива. Дизајнирано је да има „јаснију дефиницију и стварну дубину до зјенице“, кажу у болници.
Остале протетске очи се састоје од шаренице ручно осликане на диску који се затим уграђује у очну дупљу.
Међутим, њихов дизајн спречава да свјетлост прође у „пуну дубину“ ока, додала је болница у саопштењу.
Осим што изгледа реалистичније, процедура се сматра мање инвазивном.
Постављање традиционалне протетике захтијева да се из очне дупље узме калуп, док се у 3Д протетичком развоју очне дупље она скенира дигитално да би се створила детаљна слика, пише Н1.
Верзеово функционално око је такође скенирано како би се обезбиједило да оба ока изгледају исто.
Потенцијал да се вријеме чекања скрати напола
3Д слика је затим послата у Њемачку на штампање прије него што је послата назад у Велику Британију, гдје ју је завршио и полирао окулариста из очне болнице „Моорфиелдс“.
„Требала ми је протетика од своје 20. године“, рекао је Верзе у саопштењу за јавност и додао:
„Када изађем из куц́е, често сам знао да бацим поглед у огледало и није ми се допало оно што сам видио. Ово ново око изгледа фантастично и, као засновано на технологији 3Д дигиталне штампе, биц́е само боље и боље“, додао је он.
Очна болница „Моорфиелдс“ каже да 3Д штампање има потенцијал да „преполови“ вријеме потребно за развој протетског ока, са шест недјеља на око двије или три.
Портпарол болнице рекао је за ЦНН да ц́е ускоро почети клиничко испитивање које укључује више пацијената.
Професор Мандип Сагу, који је водио пројекат у очној болници „Моорфиелдс“ и професор офталмологије и очне онкологије на Универзитетском колеџу у Лондону, рекао је у изјави да је „узбуђен“ због потенцијала нове развојне методе.
„Надамо се да ц́е нам предстојец́е клиничко испитивање пружити снажне доказе о вриједности ове нове технологије, показујуц́и какву разлику она чини за пацијента“, рекао је професор Сагу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: