Ко ће добити Нобела за мир?
1 min readЛауреат овогодишње Нобелове награде за мир, за коју је предложено рекордних 259 кандидата, укључујући 50 организација, биће проглашен данас у Ослу.
Без наговештаја од судија у Норвешкој, спекулације о главним фавортима за престижну награду у основи се заснивају на претходним изборима Нобеловог комитета, као и актуелним догађајима, пренео је АП.
Као главни фаворит за Нобела за мир 2013. помиње се 16-годишња Малала Јусафзаи, коју су прошле године талибани ранили у главу, јер је заступала право жена и девојака на образовање. Млада Пакистанка је у јулу одржала говор пред Уједињеним нацијама, истичући да се неће повиновати терористима који желе да је ућуткају.
„За мене је Малала Јусафзаи на првом месту“, казао је за Ројтерс Кристијан Берг Харпвикен, директор Института за истраживање мира ПРИО у Ослу.
Нобелову награду за мир „прошле године освојила је Европска унија. Награду ЕУ је мало ко схватио и многи су је довели у питање“, навео је он, додајући да би главни Малалин хендикеп могле бити њене године.
Наиме, Тавакол Карман, активисткиња за људска права из Јемена, која је досад најмлађа добитница Нобела, имала је 32 године када је освојила награду. Многи су тада замерали што је престижно признање додељено тако младој жени.
Малала сада живи у Лондону. И даље је изложена претњама талибана. Млада Пакистанка је добитница овогодишње награде Андреј Сахаров, коју Европски парламент додељује борцима за људска права.
Поред Малале, као кандидати помињу се др Денис Муквеге, хирург из Конга, познат по снажном залагању за права жена, који је у болници коју је основао у Букаву 1999. пружио помоћ хиљадама силованих жена, руски активисти, као и египатска научница Меги Гобран, стручњак за компјутере, која је одбацила академску каријеру и постала калуђерица коптске цркве, на челу добротворног друштва за децу од 1989.
Главни тужилац Међународног кривичног суда за бившу Југославију Серж Брамерц номинован је за Нобелову награду за мир.
Спекулише се да би један од кандидата за Нобела за мир могла би да буде амерички редов Челси Менинг, која је под мушким именом Бредли 21. августа осуђена на 35 година затвора због одавања поверљивих докумената Викиликсу.
Американац Едвард Сноуден, који је одао поверљива документа Националне безбедносне агенције (НСА), такође добија пажњу на онлајн кладионицама, али то је, како наводи америчка агенција, бацање новца, пошто је крајни рок за номинације био 1. фебруар неколико месеци пре него што се његово име појавило у јавности.
Добитници награде, која носи име по Алфреду Нобелу, шведском индустријалцу и изумитељу динамита, добијају медаљу и чек на осам милиона шведских круна (1,20 милиона долара).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Добили су је: Ахтисари, Обама, ЕУ, Кисинџер… И Хитлер ју је, умало, добио…