Случај из Пљеваља: Брат и сестра остају заједно до нове одлуке
1 min readДо одвајања дјевојчице доби двије године и два мјесеца од троипогодишњег брата и његових усвојитеља, срећом, ипак, данас неће доћи јер је Министарство финансија и социјалног старања наложило да се обуставе све радње до налаза стручног тима који ће испитати случај.
Наиме, баш за данас су службеници Центра за социјални рад најавили долазак у дом хранитељске породице А.С. како би преузели дјевојчицу и предали је другој фамили којој је припала након поступка усвојења.
Ту информацију за „Дан“ саопштила је А.С., жена код које дјевојчица живи од маја 2020. године и то заједно са старијим братом.
И управо, наводи А.С., не би се проблематизовала ова ствар да дјевојчицу не одвајају од свог јединог крвног сродника, троипогодишњег брата којег су она и супруг усвојили када је навршио годину. Вјерује, како каже, да до овога ипак неће доћи, односно да ће се интерес дјеце ставити у први план, „а у најбољем је интересу да имају једно друго и одрастају у једној породици“. И за сада неће, јер је надлежни владин ресор у последњи час одлучио да ипак све заустави.
„Министарство финансија и социјалног старања (МФСС) у конкретном случају приступило је формирању стручног тима који ће преиспитати поступање свих надлежних органа, те ће се до доношења налаза стручног тима обуставити све радње у вези са овим случајем. Ресорно министарство ће се руководити искључиво најбољим интресима дјеце у складу са одредбама Конвенције о правима дјетета и одредбама позитивних законских прописа које регулишу ову област у држави“, навели су из ресора на чијем је челу Милојко Спајић.
Преузели дјевојчицу из дома
А.С. напомиње и то да породица, чији је захтјев прихваћен, већ има усвојеног дјечака, па јој је још више за чуђење по којим критеријумима и у чијем интересу је донијета одлука, која је од јуче стопирана.
А.С. је укратко испричала да су дјевојчициног брата усвојили по регуларној процедури – након његове прве године живота биолошка мајка је потписала да он може бити усвојен. Како даље наводи, касније су сазнали да је мајка дјечака родила женско дијете.
„По сазнању да је рођена дјевојчица пошли смо да је посјетимо у КЦЦГ, гдје је боравила око пола године, као пријевремено рођена беба. Од марта 2020. била је у дому, а ми смо добили одобрење да је можемо преузети, што смо и урадили у мају 2020. када је имала седам мјесеци“, закључује А.С. уз вјеру да ће брат и сестра расти под истим кровом.
Уз то су замолили јавност за посебан сензибилитет и суздржаност од коментара који представљају кршење права на приватност и угрожавају безбрижно одрастање дјеце.
„Напомињемо да ће Министарство учинити све да заштити најбољи интерес дјеце“, наводи се у саопштењу, које је уједно и одговор на наша питања.
Како у изјави за „Дан“ наводи А.С., први пут у јуну-јулу ове године сазнаје да постоји породица која се интересује да усвоји дјевојчицу.
„Напомињем да смо мој супруг и ја упутили, такође, захтјев за усвојење, пошто смо сачекали да он добије рјешење за стално. Наш захтјев је одбијен“, наводи А.С.
Након тога, до уназад двадесетак дана, нијесу имали информацију шта се даље дешава са поступком усвојења. Крајем новембра добили су информацију да је прихваћен захтјев за усвојење једне породице. А.С. и њен супруг од тога дана обраћали су се, посредством пуномоћника, министру финансија и социјалног старања Милојку Спајићу, као и потпредсједнику Владе Дритану Абазовићу, који је уједно и предсједник Савјета за права дјетета. Конкретног одговора све до јуче није било, што је и био разлог А.С. да се обрати медијима.
„Како бих објаснила дјечаку гдје му је сестра… Осим што су крвно везани, они заједно живе годину и по“, прича А.С.
Извор: ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: