ИН4С

ИН4С портал

Шошкић: Буџет СО Никшић нам не дозвољава да дамо више пољопривредним произвођачима

Локална управа града и у наредној години посветиће пажњу развоју пољопривредне производње код индивидуалних произвођача са подручја општине. Из буџета у те намјене биће издвојено око 376.000 еура, а секретар Секретаријата за финансије, развој и предузетништво Зоран Шошкић за „Дан“ каже да их ограниченост расположивих средстава онемогућава да та средства буду већа.

Повећали смо општинске субвенције по литру млијека, са три на четири цента. Буџет нам не дозвољава да идемо даље, а ако се створе могућности у наредној години вјероватно ћемо размотрити да то буде више, али сада их нема – казао је Шошкић.

Буџетски план Општине је да у 2022. години за субвенције за откуп млијека издвоји 330.000 еура, за суфинансирање премије осугурања (за увоз нових грла стоке) 6,5 хиљада, док ће субвенције за новообрадиве површине износити 30.000, а за организовање наредног Сајма локалних производа 10.000 еура. У овој години је досад за субвенције за откуп млијека из буџета издвојено 246.000 еура, док су за подршку женском предузетништву исплатили 40.000 еура.

– Трудићемо се да индивидуалним пољопривредним произвођачима омогућимо што више помоћи. И нама је циљ да буде што више откупљеног млијека и да оно буде заступљено на тржишту. Ово што је договорено, то ћемо сигурно испоштовати – истакао је Шошкић.

Мотивисати младе да се баве пољопривредом

У гајењу свиња, прављењу и сушењу меса на свом газдинству у Кличеву укључена је цијела породица Никчевић. Посао развијају већ двадесетак година, а домаћин Милан Никчевић каже да се често дешава да је већа потражња од производње. Асортиман су проширили јагњећим и ћурећим месом, а купцима нуде и домаћи мед. Никчевић каже да има помоћи од државе, али да су из сопствених средстава стварали и развијали газдинство.

– Никшић може да живи од пољопривреде, али треба млађе мотивисати да се баве тим послом. Има још вриједних људи који би допринијели развоју пољопривреде, а уз помоћ државе и општине и у координацији са власницима газдинстава може се урадити много више. Ипак, фали радне снаге. Наша породица је 24 сата сваког дана у недјељи, без боловања и одмора, укључена у овај посао – наглашава Никчевић.

Недавни Сајам локалних производа показао је са каквим богатством располаже никшићка општина и да је све више оних који се окрећу неком виду пољопривредне производње. Међутим, многи се и даље самостално боре да своје производе пласирају на тржиште и на тај начин обезбиједе егзистенцију породици. Миланка Џогановић из Жупе никшићке самохрана је мајка која од пензије од 200 еура и бављењем сточарством школује три студента.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net