Укидањем доприноса за здравство крши се Устав
1 min readПредлог закона којим се укидају доприноси за обавезно здравствено осигурање, чиме ће нестати један од три облика обавезног социјалног осигурања запошљених није у складу са Уставом Црне Горе.
То је за “Вијести” казао некадашњи посланик и предсједник скупштинског одбора за економију, финансије и буџет Александар Дамјановић.
У скупштинској процедури се налази Предлог закона о измјенама и допунама Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање којим Влада планира да у оквиру нове пореске реформе укине доприносе за здравствено осигурање од 1. јануара 2022. године. То је једна од мјера пројекта “Европа сад”. План је да држава преузме финансирање ових доприноса које су до сада плаћали послодавци и запослени.
”Устав Црне Горе, чланом 67 став 1 прецизно прописује да је социјално осигурање запослених обавезно”. Пошто је Законом о доприносима за обавезно социјално осигурање, донесеним још 2007. године, прије новог Устава Црне Горе прописано да су видови обавезног социјалног осигурања доприноси за обавезно осигурање ПИО, здравствени и осигурање од незапослености, улази се у опасан дискрециони захват којим се директно нарушава уставна норма”, истакао је Дамјановић, преносе Вијести.
Према његовим ријечима, није проблем идеја да се смање стопе једног од три вида обавезног осигурања, а могуће и сва три, већ је проблем што се једностраним укидањем здравственог осигурања (а сјутра од ове исте или неке друге владе, укидањем и доприноса за ПИО или незапослености) оставља на вољи Влади да ли ће, када, како, и у ком износу, умјесто обавезног доприноса трансферисати из буџета одговарајућа, можда мања или већа средства.
”Шта ако Влада предложи сјутра или за буџет за 2023. годину да уопште не пребаци Фонду за здравство новац, који иначе, оваквим рјешењем губи свој смисао постојања. Која је ако се овакво рјешење усвоји, уставна и законска гаранција да ће се умјесто уставно обавезујућег социјалног осигурања, данас за здравство, сјутра за ПИО средства дозначавати из буџета. Не улазећи у мотиве оваквог погрешног рјешења које није у складу са Уставом, а разумијевајући потребу да се смање стопе доприноса, како би се растеретила привреда и смањила сива зона у запошљавању, једино могуће рјешење које би сачувало обавезност социјалног осигурања, а између осталог и здравственог осигурања, јесте да се измијени постојећи предлог и да се у постојећем закону измијени стопа доприноса за здравствено осигурање и то на нула одсто”, рекао је Дамјановић.
Он је објаснио да на тај начин и даље стоји обавеза постојања обавезног здравственог и свих осталих социјалних осигурања, а државни буџет преузима уставну и законску обавезу да обезбиједи неопходни новац који ће недостајати смањивањем стопе осигурања у конкретном случају на нулу.
”Мимо овог, нема гаранција које је Устав јасно прописао да ће сјутра и убудуће бити сачувано овај најважнији институт социјалне државе, односно да се на мала врата обавезно осигурање просто неће замијенити тзв. добровољним осигурањем, прво за здравство, а брзо затим и за пензијско-инвалидско осигурање”, закључио је Дамјановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A Cudi me dje si ti strucnjace do sada da nesto izjavis….
Ko ti je to sapnuo ?
Ti samozvani strčnjače počni nešto ozbiljno da radiš