ИН4С

ИН4С портал

Галић: Примарни ниво највише погођен повећањем броја заражених

Игор Галић, фото: Бојана Ћупић

Примарни здравствени сектор, првенствено домови здравља и запослени који се баве откривањем вируса највише су погођени повећањем броја инфицираних коронавирусом, казао је директор Института за јавно здравље (ИЈЗ) Игор Галић.

Он је рекао да повећањем броја заражених болнице и Клинички центар Црне Горе нијесу толико погођени.

Због повећања броја заражених највише је погођен примарни нивоу, прије свега домови здравља и они који се баве детекцијом вируса и праћењем случајева, односно ИЈЗ и хигијенско епидемиолошке службе локалних домова здравља“, рекао је Галић у интервјуу агенцији МИНА.

Он је казао надлежни праве пројекције на који начин здравствени систем може да одговори уколико се ситуација додатно искомпликује.

Надамо се да ће карактеристике омикрон соја помоћи да се изборимо са њим, али прије свега су нам потребни грађани који ће се придржавати мјера, који ће се вакцинисати и на тај начин помоћи здравственим радницима да стабилизујемо ситуацију“, навео је Галић.

Говорећи о одлуци о укидању ковид потврде пола године након друге дозе, Галић је подсјетио да је прво била препорука да се три мјесеца од посљедње дозе или преболијевања, особе вакцинишу.

„Није била идеја да се поспјеши вакцинација, већ серолошким студијама које смо радили, ми смо дошли до закључка да већ након четири до пет мјесеци од преболовања или вакцинације, заштита од инфекције нагло пада“, појаснио је Галић.

Он је истакао да први резултати показују да је након бустер дозе јако добар имуни одговор.

Видјећемо колико дуго ће се моћи одржати на неком нивоу који ће гарантовати да особа прије свега неће добити тешке облике болести, да неће бити хоспитализована или да не би требала да наступи смрт, што је иначе и главни циљ вакцинације“, рекао је Галић.

Он је казао да се у овој ситуацији може очекивати да се и вакцинисана особа у сусрету са омикрон сојем зарази, у колико не носи маску.

Галић је истакао да истраживања која добијају из иностранства из држава које су међу првима биле погођене омикрон сојем, говоре да су у 50 до 75 одсто случајева вакцинисане особе заштићене од тешких облика оболијевања.

Како је додао, то је проценат који је нешто мањи у односу на неке раније сојеве или примарни алфа Вухански сој.

Галић је рекао да ипак у великој мјери доприноси да се особа избори са самим вирусом.

На питање колико грађана треба да буде вакцинисано да би се постигао колективни имунитет,

Галић је појаснио да у колективни имунитет улази и такозвани природни, који се може стећи након преболијевања.

Он је додао да би отприлике 75 одсто становништва требало да буде вакцинисано да би се створила нека врста имунитета, која би гарантовала да може да се супримира сама пандемију.

То све зависи од тога како ће се даље одвијати пандемија. Али оно што је врло битно, да у овом тренутку вакцинација штити од тешких облика оболијевања“, рекао је Галић.

Он је поновио да од заразе у великом проценту у комбинацији са вакцинама штити ношење маске, као један од видова превентивних мјера у борби против коронавируса, који омогућава да вирус уопште не доспије у организам.

Галић је, упитан колика је шанса да су постојеће вакцине ефикасне и против омикрон соја коронавируса, одговорио да увијек постоји ризик да свака нова мутација изазове мању ефикасност и ефективност вакцина.

„Вакцине по задњим стручним извјештајима, у 50 до 75 одсто случајева, чак и против омикрона, спречавају тешке облике болести“, рекао је Галић.

Он је казао да се сматра да један од разлога због чега су смањене хоспитализације, високи обухват вакцинације у државама које су биле прве погођене.

„И то је један од ризика због чега смо ми у Црној Гори јако опрезни, обзиром да нијесмо имали обухват вакцинацијом на том нивоу. Тако да пратимо ситуацију и то је отприлике бојазан, да због мањег обухвата вакцинацијом не будемо теже погођени“, казао је Галић.

Он је навео да Црна Гора за сада није теже погођена, али да ће се ти знати у седам до десет наредних дана.

Галић је рекао да је сама кампања вакцинације и почетак вакцинације пролазио кроз различите фазе, као и све врсте кампања.

„За вакцинацију се обично у првим данима одлуче они који су свјесни тренутне ситуације и грађани који имају здравствену културу на вишем нивоу и повјерење према здравственим институцијама и произвођачима вакцина“, казао је Галић.

То је, према његовим ријечима, разлог због чега је Црна Гора у првим данима била рекордер у Европи по броју вакцинисаних особа.

Он је истакао да након тога долази до пада у броју вакцинисаних.

„Оно на чему сада инсистирамо јесте да сви они који су примили двије дозе, приме и бустер дозу и како вријеме одмиче тај број би требао бити све већи“, навео је Галић.

Галић је оцијенио да увијек може боље и да то нијесу обухвати на неком нивоу који може гарантовати да ће се прекинути трансмисију вируса.

Он је казао да ће о препорукама везаним за школу знати тек након новогодишњих и божићних празника, преносе Вијести.

И биће директан резултат онога како се будемо понашали и да ли ћемо паметно и одговорно да се понашамо током ових празника“, рекао је Галић. Галић је навео да ће могућност за неке промјене бити мања, ако епидемиолошка ситуација буде на овом нивоу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Галић: Примарни ниво највише погођен повећањем броја заражених

  1. Avioni su kruzili tako nisko nakon 27og decembra nad CG, kada se udje na radar kako bismo vidjeli o cemu se radi nikakvih aviona nije bilo! Od 27og do 30og decembra su zaprasivali narod iz aviona i eto otuda ovoliki broj zarazenih! Zalosno je samo sto smo banana kolonija drzava i ljekari kao i politicari nam rade za farmaceutsku mafiju.. U Boga se uzdajmo braco, u Boga i u svoje ruke..

  2. Prije svega, to su sve vakcine protiv originalnog soja, a ne omikron. Drugo, i vakcinisani se mogu zaraziti i prenijeti zarazu. Trece, omikron soj je sam po sebi takav da u vecini (istina, ne svim) slucajeva daje blagu klinicku sliku. Postadoste prodavci vakcina, a imamo srazmjerno najveci broj zarazenih i umrlih u svijetu (sem perua, njihovi podaci su nepotpuni) ko ne vjeruje, nek pogleda na sajtu worldometer, pa nek sam uporedi! p.s. nisam antivakser, svi smo u porodici vakcinisani, ali dajte, jeste li ista naucili ove dvije godine sem da forsirate vakcine?!!!!

  3. Ovo je kraj pandemije, ulazi se u zonu endemije kada će COVID-19 postati samo još jedan virus kao influenca. Za par nedelja svi ćemo biti izloženi virusu.

  4. Koje laži, to nije normalno. Zašto ste dozvolili da u jeku epidemije u PG radi samo par apoteka? Ispred apoteka su redovi od po 100 metara. Zašto o tome ne govorite? Zašto ne kažete da ni vakcinisani nisu zaštićeni?

    13

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *