ИН4С

ИН4С портал

Абазовић: ЦЕДИС у изазовној години остварио завидне резултате, ЕПЦГ на рачуну има 80 милиона

1 min read

Фото: ЦЕДИС

У Вили Горица данас је у организацији Црногорског електродистрибутивног система, а поводом седмог рођендана компаније, одржан округли сто на тему: “Изазови оператора дистрибутивног система у свијетлу енергетске кризе”.

Премијер у техничком мандату Дритан Абазовић поздрављајући учеснике округлог стола честитао је 7. рођендан ЦЕДИС-у и казао да је укупни енергетски сектор у изазовној години остварио завидне резултате.

„Када се читава Европа суочила са великом енергетском кризом и вртоглавим цијенама енергије на берзи, ми данас свједочимо да ЕПЦГ има преко 80 милиона еура на рачуну, да је енергетски систем стабилан, да су започети нови енергетски пројекти и ситуацију да смо једна од ријетких земаља у Европи која у цијелом овом периоду није подизала цијену електричне енергије и тако цијели терет кризе свалила на свој менаџмент и на пословање својих предузећа а никако на терет грађана. Енергетика ће уз туризам у наредном периоду бити главна грана економије и у доброј сарадњи са земљама из окружења можемо брзо заједнички биљежити успјехе. Сигуран сам да ћемо са Округлог стола добити нове закључке како бисмо у наредном периоду најбоље искористили наше велике потенцијале“, казао је Абазовић.

Размјена искустава и прихватање добрих пракси, како је нагласио извршни директор ЦЕДИС-а Владимир Чађеновић, представља кључни одговор на неизвјесност коју носи криза, како би пословање било успјешније и стабилније.

„Ово је први пут да ЦЕДИС организује овакву врсту догађаја, гдје смо сви окупљени око заједничког циља а који је , у коначном, стабилан и поуздан енергетски систем. Задовољство ми је што су данас са нама колеге из региона, који су својим доласком и жељом да учествују на данашњем Округлом столу у организацији Црногорског електродистрибутивног система показале спремност и одговорност да, у временима кризе, која су вјерујем за нама, заједнички превазилазимо настале посљедице и налазимо нова рјешења за што успјешније пословање наших компанија“, казао је Чађеновић.

Предсједник Одбора директора Електропривреде Црне Горе Милутин Ђукановић, истакао је значај заједничког дјеловања свих енергетских субјеката у превазилажењу кризе. Оператор дистрибуције електричне енергије у Црној Гори је претрпио најтежи ударац кризе која нас је задесила.

„ЦЕДИС је крвоток ове државе у енергетском смислу и захвални смо пословодству на преданом раду у превазилажењу великих глобалних енергетских проблема како би очували наш систем. Након ове фазе очувања диструбутивног система треба да пређемо у снажан инвестициони циклус јер сви планирамо вратити значајне изворе електричне енергије а без стабилног преносног и дистрибутивног система ми ћемо бити на пола пута“, казао је Ђукановић.

Државни секретар Министарства капиталних инвестиција Адмир Шахмановић истакао је улогу ЦЕДИС-а у подршци енергетској транзицији и развоју одрживих извора енергије.

„Наставак путовања према енергетској транзицији захтијева нашу заједничку преданост и сарадњу. Непредвидљивост трошкова набавке електричне енергије за покривање губитака у дистрибутивном систему имао је значајан утицај на пословање ЦЕДИС-а од средине 2021. године. Значајно је истаћи да Министарство капиталних инвестиција стоји чврсто уз црногорског оператера дистрибутивног система и даје подршку даљем унапређењу њиховог рада“, истакао је Шахмановић.

Како је казао Владимир Ивановић, руководилац Оперативне дирекције ЦЕДИС-а, Црногорски електродистрибутивни систем један је од рјетких у региону који није повећао цијене својих услуга у доба кризе.

„Тиме смо заштитили породични буџет становништва од повећаних издатака које за собом носи пораст цијене електричне енергије. Ми смо све своје капацитете усмјерили на праћење цијена на тржишту, куповали када је било повољније а Влада је, измјенама Закона о енергетици, омогућила да се пружи помоћ оператору дистрибутивног система тако што је створила законски оквир да се цијене регулишу у доба криза. Мислимо да смо досад посао урадили како треба и заштитили имовину предузећа и грађана без повећања цијене електричне енергије“, закључио је Ивановић.

До цијене од 109 КМ по којој се набавља енергија за покривање дистрибутивних губитака, ОДС-ови из Републике Српске дошли су преговорима са Матичним предузечем, казала је Сања Рикало директор Дирекције за послове оператора дистрибутивног система Електропривреде Републике Српске.

„Избијање енергетске кризе те њена ескалација усљед рата у Украјини, довела је до неочекиваног пораста цијена електричне енергије на тржишту и тада енергетска независност постаје приоритет сваке државне заједнице. Недостатак кадрова је све израженији а недостајућа средства за модернизацију мреже могу се обезбиједити само из екстерних извора а уз отежавајућу околност јер енергетска инфраструктура није у рангу стратешке па је и доступност средства отежана“, казала је Рикало.

Директор Електродистрибуције Зеница ЈП Електропривреда Босне и Херцеговине, др Един Арнаут, информисао нас је да је ЈП ЕП БиХ д.д.-Сарајево у периоду енергетске кризе донијело пословну одлуку да се цијена набавке елекетричне енергије за покривање губитака ограничи на ниво који је одобрен од стране ФЕРК-а.

„Регулатор (ФЕРК) је за 2022. годину одобрио 19 % трошка набавке губитака у односу на укупне приходе, а од стране ЈП ЕП БиХ је остварено је 20 %. Тако да енергетска криза и драстичан пораст цијена електричне енергије на свјетском тржишту нису значајније утјецале на пословање ЈП ЕП БиХ д.д.-Сарајево. ЈП ЕП БиХ у току кризе није поваћавала цијене електричне енергије за купце из категорије потрошње “домаћинство” која је мања од производне ције елекричне енергије. Разлика се покрила извозом вишка елекричне енергије на инострано тржиште“, казао је Арнаут.

Душан Вукотић виши аналитичар за пословне процесе за управљање ДЕЕС из Електродистрибуције Србије, казао је да су у овом тренутку највише посвећени инвестицијама које спроводи држава али и да имају велики проблем са одливом кадрова.

„Електродистрибуција Србије чини све што је у њеној могућности да спремно дочека предстојећу зимску сезону али и наредну годину, за коју сви прогнозирају да ће такође бити пуна изазова. Настављамо са развојним пројектима и инвестицијама у складу са својом функцијом а приоритет нам је да дамо пуну подршку стратешким инфраструктурним пројектима државе“, закључује Вукотић.

„Уз закључак да морамо више бити упућени једни на друге, успјешно је завршен први Округли сто у организацији ЦЕДИС-а са колегама из региона“, наводе из ЦЕДИС-а.

Допринос су својим излагањима дали учесници Сања Рикало, директор Дирекције за послове оператора дистрибутивног система Електропривреде Републике Српске, Душан Вукотић виши аналитичар за пословне процесе за управљање ДЕЕС из Електродистрибуције Србије, др Един Арнаут, директор Електродистрибуције Зеница ЈП Електропривреда Босне и Херцеговине и представник домаћина, који је уједно био и модератор, руководилац Оперативне дирекције Владимир Ивановић. Догађају су присуствовали и премијер Црне Горе Дритан Абазовић, Извршни директор ЦЕДИС-а Владимир Чађеновић као и предсједник Одбора директора Електропривреде Црне Горе Милутин Ђукановић као и Државни секретар Министарства капиталних инвестиција Адмир Шахмановић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net