Абазовић допунио кривичну пријаву против “перјаника“ ДПС-а и СД-а због додјеле станова
1 min readПремијер Дритан Абазовић допунио је прошле седмице кривичну пријаву против више бивших високих функционера, због сумње да су злоупотребом службеног положаја, приликом додјеле станова по повлашћеним условима, оштетили државни буџет за више од 1,5 милиона евра.
Ради се о посланицима ДПС-а Предрагу Бошковићу, Сузани Прибиловић и Драгици Секулић, Дамиру Шеховићу из СД-а, те бившем министру Осману Нурковићу из БС-а, бившем генералном секретару Скупштине Александру Јовићевићу, те бившој помоћници генералног секретара Јелени Радоњић.
Абазовић је допуну кривичне пријаве доставио Специјалном државном тужилаштву (СДТ). Специјални тужиоци су у децембру прошле године формирали предмет по кривичној пријави Владе против више функционера због сумње да су злоупотребом службеног положаја, приликом додјеле стамбених кредита, причинили вишемилионску штету држави. СДТ је тражио од Скупштине Црне Горе одобрење за укидање имунитета Бошковићу, Прибиловић, Секулић, Шеховићу, али и Ивану Брајовићу из СД-а.
Поред њих, истрагом су обухваћени и бивши министри Будимир Шегрт, Суад Нумановић, Сања Влаховић и Нурковић, Јовићевић и Радоњић, као и бивши шеф Кабинета предсједника и бивши конзул у Сремским Карловцима Дражен Миличковић, али њих од кривичног гоњења не штити имунитет. Посланицима би имунитет могао бити укинут до краја ове седмице. На дневном реду актуелне, Друге сједнице првог редовног (прољећног) засиједања Скупштине је извјештај Административног одбора од 22. децембра, када је то радно тијело једногласно предложило скидање имунитета тим посланицима.
Држава има право да одузме станове
У допуни кривичне пријаве, у коју су “Вијести” имале увид, Влада доставља СДТ-у, како стоји, више спорних одлука о додјели станова од 2017. до 2020. године. Према записницима са сједнице Комисије, који су достављени СДТ-у, види се да је одржано више сједница, током којих су станови додијељени државним тужиоцима, тадашњим судијама Уставног суда, министрима и њиховим помоћницима и савјетницима…
Тако је стан добио бивши предсједник Уставног суда Драгољуб Драшковић (109 квадрата за 24.290 евра), бивши специјални тужилац који је у притвору због сумње да је починио кривично дјело стварање криминалне организације Саша Чађеновић (89 квадрата за 18.576 евра), специјална тужитељка Лидија Вукчевић (75 квадрата за15.653 евра), бивши министри Шеховић (89 квадрата за 22.922 евра), Нурковић (замјена стана од 60 за стан од 90 квадрата уз доплату од 4.610 евра)…
Уколико се докаже да су чланови Комисије злоупотребом положаја оштетили буџет, држава према Кривичном законику (КЗ) има право да одузме противправно стечене станове. ”Ако је кривичним дјелом прибављена имовинска корист за другог, та корист ће се одузети”, стоји у члану 113 КЗ.
Шта пише у допуни кривичне пријаве?
У допуни кривичне пријаве коју потписује Абазовић, стоји да је Комисија доносила одлуке о додјели стамбених јединица супротно Одлуци о начину критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера. Одлука предвиђа да функционер рјешава стамбено питање по основу закупа стана или куповином по повољнијим условима.
”Из приложене документације, евидентно је да је Комисија додјељивала станове на начин да их је без изузетка давала у закуп на неодређено вријеме, с правом куповине стана по повољним условима”, наводи се у допуни кривичне пријаве.
Даље је наглашено да су стамбена питања функционера рјешавана мимо плана који, према Одлуци, доноси Комисија најкасније 60 дана од доношења буџета.
”Комисија је сваку од наведених стамбених јединица из допуне кривичне пријаве додијелила противправно – без претходно усвојеног плана… Генерални секретаријат Владе није у посједу било какве информације о постојању или усвајању таквог плана за било коју од година обухваћених допуном пријаве”, прецизирано је у документу који потписује Абазовић.
Иако Одлука прописује да се рјешавање стамбених потреба функционера врши примјеном критеријума значаја послова и постојеће стамбене ситуације, те да при одлучивању кроз бодовни исказ треба приказати испуњеностуслова, Комисија ни у једном случају није спровела тај поступак:
”У одређеним случајевима, Комисија је на сједници разматрала више од 90 пристиглих захтјева, да би већ сјутрадан припремила информацију за Владу да су сви оправдани”. Комисија се, стоји у документу, позивала на члан Одлуке, према којем “Комисија, уз сагласност Владе, може рјешавати стамбене потребе појединих функционера без оглашавања…у складу са законом”.
”У спроведеним поступцима Комисија је припремала информацију за Владу са предлогом закључака, које је Влада усвајала, без изузетка и икакве измјене. С обзиром на то да Одлука прописује да о рјешавању стамбених потреба функционера одлучује Комисија, наведеним поступањем предсједник и чланови тог тијела су свјесно доводили у заблуду Владу, како би за своје противправно чињење и одлуке прибавили наводно оправдање и сагласност. У супротном, били бисмо у ситуацији да је Влада давала сагласност на питања за која није овлашћена и чија је реализација евидентно противзаконита, усљед чега би чланови Владе били одговорни за несавјестан рад у служби…”, истиче се у допуни кривичне пријаве.
Наглашено је и да је Комисија занемарила важеће одредбе Закона о становању и одржавању стамбених зграда, који прописује да се поступак, начин и критеријуми за рјешавање стамбених потреба судија и тужилаца утврђују актима Тужилачког и Судског савјета…
”Из свега тога произлази да су Бошковић, као предсједник Комисије, те чланови Шеховић, Секулић, Нурковић, Прибиловић, Миличковић, Радоњић и Јовићевић, са циљем да каослужбена лица, противправним искоришћавањем свог положаја у продуженом трајању, прибаве другим лицима корист, која у укупном износу прелази 1,5 милиона еура, чиме је настала материјална штета по државу, а наведена лица починила кривично дјело злоупотреба службеног положаја”, закључује се у допуни кривичне пријаве.
Тужиоци већ чешљају повољне стамбене кредите
СДТ је у децембру прошле године утврдио да постоји одговарајући степен сумње да су бивши чланови Владине Комисије од 2016. до 2020. починили продужено кривично дјело злоупотребе службеног положаја, тако што су, Бошковић као предсједник, а остали као чланови, доносили одлуке о рјешавању стамбених потреба функционера супротно одлуци Владе и тако другима прибављали имовинску корист која прелази 30.000 евра.
На списку званичника којима је Комисија подијелила кредите мимо Одлуке о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера, били су бивши врховни државни тужилац Ивица Станковић, бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица, бивши предсједник Привредног суда Блажо Јованић, потпредсједник Владе и лидер Бошњачке странке Ервин Ибрахимовић, бивша виша тужитељка Весна Јовићевић, бивши посланик ДПС-а и амбасадор Обрад Мишо Станишић…
У кривичној пријави Владе наводи се да су бивши предсједник и чланови Комисије оштетили државу за 1.823.000 еура, тако што су од 2016. до краја 2020. године подијелили стамбене кредите за преко стотину тужилаца, судија, посланика, министара и других државних службеника и функционера. Наводи се да је Комисија доносила одлуке о додјели кредита супротно одредби члана Одлуке којом је прописано да се функционеру може додијелити кредит “за побољшање услова становања до 15.000 евра”.
Додаје се да су захтјеви формулисани паушално и да се од Комисије тражила “новчана помоћ”, односно додјела средстава за оправке или реконструкцију стамбених објеката или кућа, при чему су подносиоци сами “процјењивали” колика су им средства потребна. Влада је почетком јула укинула Одлуку о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера. Претходно је у мају Агенција за спречавање корупције дала мишљење о њој, у којем је, између осталог, оцијенила да њене одредбе носе повећани ризик за настанак корупције.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: