Абазовић: Нелогично да Раде Милошевић за мање од мјесец дана формира криминалну организацију са људима које је тек упознао
1 min readПремијер Дритан Абазовић саопштио је да жели да види више доказа о наводној кривици Рада Милошевића за шверц цигарета, поручивши да му је нелогично да тај функционер ГП УРА за мање од мјесец формира криминалну организацију са људима које је тек упознао.
У интервјуу “Вијестима”, он је, међутим, казао да не амнестира никога и да ће Милошевић бити и страначи санкционисан, уколико се утврди да је крив за било какве незаконитости: “Не амнестирам никога, апсолутно, то је принцип рада и мислим да ћемо на органима странке морати да заузмемо принципијелан и јасан став – да је наш политички субјекати неприкосновени борац за борбу против корупције и организованог криминала”.
Рекао је и да неозбиљним сматра оцјене, које тумачи као нападе, да предсједник Србије управља било чим у Црној Гори, додајући да је његов однос са Александром Вучићем, као и са другим званичницима у региону, коректан и пријатељски.
”Да ли се нама свиђа нека политичка опција у региону, то није наше питање и питање за наше грађане. Ми имамо суверену власт, поштујемо друге, на исто такав начин и то је то. Сва та прича у вези са Вучићем је у контексту стварања неког негативног политичког наратива у односу на мене лично. Мени је драго да са њим, са премијером Албаније, Косова и са предсједавајућим Вијећем БиХ имамо односе које би требало да има сваки премијер Црне Горе”.
Чиме сте најзадовољнији у досадашњем мандату?
У осам мјесеци Владе, уз све потешкоће, најзадовољнији сам економским параметрима које је остварила Црна Гора у кризној години. Имамо најмању стопу незапослености откад МОНСТАТ врши мјерења, усвојен је највећи буџет у историји Црне Горе, највећи прилив страних, директних инвестиција, ако изузмемо 2009. када је за скоро пола милијарде еура продата Електропривреда Црне Горе. Имамо усвојено повећање плата у јавном сектору, у просвјети и полицији, имамо највећу просјечну зараду откад постоји Црна Гора, тако да су то параметри који су и за мене лично изненађујући. Ако томе додамо да постоји и глобална криза која је изазвана ратом у Украјини мислим да је Црна Гора своју ситуацију менаџирала на један веома добар начин и да тако треба да наставимо.
Још једна ствар на коју сам изузетно поносан то је да се коначно успоставила Влада која повећава државни капитал. Имамо значајно повећање државног капитала када је у питању Лука Бар, чекамо формални потпис око куповине Жељезаре и мислим да то показује да се држава враћа на велика врата желећи не да буде само средство које ће продавати наше државно благо, него, напротив, да ће у своје власништво враћати оно што су важни капитални објекти. Како ће се они развијати у будућности, то ћемо видјети, али на то сам поносан. Јако сам задовољан и ефектима које постижемо у борби против организованог криминала и корупције.
У ових осам мјесеци, свако је свједок, имали смо неке ствари које прије у Црној Гори нису могле да се десе откад је нове Владе, иако то није њена надлежност, али је она значајно радила на атмосфери у односу са СДТ. Имамо процесуирање Весне Меденице, Петра Лазовића, Блажа Јованића, људи из “Плантажа” и нова процесуирања у вези са шверцом цигарета. Мислим да ћемо овај тренд да наставимо, али то су ствари које раније нису могле да се виде. Имамо и захтјеве за скидање имунитета у вези са неколико посланика, а што је у вези са афером станова. Покренут је процес да и та прича добије епилог. Уколико се испостави тачно оно што смо ми навели у кривичној пријави, надам се да ћемо ми те станове да вратимо у државно власништво и уступимо их некоме ко заиста буде задовољио услове и у стању је социјалне потребе. Има и грешака, лоших ствари и не треба то избјегавати.
Лоше је што нисмо успјели да донесемо три круцијалне одлуке за наш европски пут: деблокада Уставног суда, комплетирање Судског савјета и избор ВДТ у пуном мандату који би могао са још више елана и сигурности да одрађује послове у будућности. Тај испит нисмо положили, то треба рећи иако се све три тачке не односе на Владу. Посебно сам поносан на потписивање Темељног уговора са Српском православном црквом. Мислим да се једно историјско питање завршило на најбољи могући начин и драго ми је да то више није тема у Црној Гори и да ће сјутра други премијер имати један велики проблем мање у односу на претходног.
Дио јавности и Тужилачки савјет су се огласили у вези са тим да затраже да се не врши притисак, али и да се не присвајају заслуге рада СД-а од стране политичара. Јесте ли се препознали у тим порукама?
Могуће и да су биле упућене према мени, ја ту не видим ништа спорно, само што ја на то гледам мало другачије. У Црној Гори је борба против организованог криминала и корупције проблем цијелог друштва, не само државног тужилаштва. Државно тужилаштво не може да остварује добре резултате уколико нема добру кооперацију са државним органима, прије свега са Управом полиције, АНБ-ом, УПЦ-ом, али и свим другим.
Треба да знамо да смо до ове ситуације која је тренутно на снази дошли на начин што је парламент промијенио Закон о државном тужилаштву. Да се то није десило, Миливоје Катнић и људи налик Катнићу би и даље би били на истим или сличним позицијама. Све је то морало да се деси кроз политичко дјеловање политичких субјеката и кроз стварање једне атмосфере, подршке медија, невладиног сектора и борбе за универзалну правду тако да не мислим да се ради о присвајању заслуга, као што ни критика није нешто што је неосновано у демократским друштвима. Они су независан орган позван да спроводи закон. Треба им дати простора да раде како мисле и вјерујем да ће сви друштвени чиниоци и у будућем периоду стварати атмосферу и могућности у којима ће њихов рад моћи да буде још ефикаснији.
ГСТ се у јавном наступу жалио на врло скромну помоћ државних органа, да су им капацитети ограничени, да малтене раде “пјешке”. Радите ли шта по том питању?
Већ смо имали један састанак са ГСТ-а и представницима органа у циљу побољшања тих односа и укупне логистике која им треба. Срео сам се и са ВДТ-ом истим поводом и већ имамо неке договоре како можемо додатно да унаприједимо ствари. Вјерујем да ГСТ разумије да кад је ушао у Тужилаштво није ушао у Тужилаштво налик тужилаштву у Луксембургу него у зграду која је потпуно неадекватна. Није све лако постићи у кратком временском периоду.
До прошле године сте имали у Луци Бар уписивање ручно свих докумената који су важни за борбу против организованог криминала. Ствари су почеле да се побољшавају и имао сам састанке са два директора која су на челу двије поменуте управе. Мислим да ће један сегмент у смислу приступа подацима да се реализује одмах по Новој години, ако не и прије. Ми ћемо покушати да му изађемо у сусрет. Треба да пређу у нову зграду, то је стара зграда владе која треба да им буде предата на коришћење, а мора да се ради на испуњавању њихових тимова људством с обизром на то да је број људи недовољан за обим посла са којим се суочавају.
Бивши министар одбране у вашој Влади Рашко Коњевић је објавио документ са врло тешким оптужбама на Ваш рачун и рачун најближих сарадника из партије
У задње двије године у континуитету свашта сам чуо за себе, од тога да сам узео 21 милион, да сам сарадник шкаљараца, кавачана, да штитим Зорана Лазовића, шверцујем цигарете, да сам издао националне интересе, да сам прекршио Устав… Ја то доживљавам као дио полиитчког памфлета који не могу да зауставим, нити желим, али ме и не дотиче. Док нисам ступио на мјесто потпредсједника Владе нико се није бавио шверцом цигарета из извршне власти на озбиљан начин. Дио извршне власти био је и господин који је изнио документ. Нисам чуо да су се икад бавили тиме. У извјештајима Вијећа за националну безбједност од 2014. нећете наћи ниједну ријеч о шверцу, то довољно говори да је то рађено под њиховом заштитом и патронатом. Данас у 2022, а почело је од прошле, то је једна од топ тема када је у питању организован криминал у Црној Гори и мене радује што се њоме сви баве. Вјерујем да ће продукт тога да буде да ми добијемо неке одговоре.
Што се тиче ГП УРА, она никад није имала ниједан цент никаквих нелагалних давања. Ради у скромним условима и ја стајем у заштиту свих колега које помињу у негативном контексту. Када су у питању наступи против ГП УРА и мене лично, а не против људи из ГП УРА, тактика ДПС-а, односно криминализоване стране унутар ДПС-а, упро сам прстом у многе људе за које сам сигуран да су дио тога, увијек је била сљедећа – да вас некако јавно дискредитују, да умање ваш јавни и политички ауторитет и да унутар исте структуре проналазе слабе тачке и праве политичке проблеме са коначним исходом да неко напушта партију. Или покушају да нађу људе који су слабијег моралног отпора, лакоми су на новац и неке друге ствари да би се на тај начин створила политичка штета. То је континуитет откад сам у политици, а врло изражен посљедње двије године, али ја сам срећан и задовољан. Чим постоји толико атака на једног човјека и политички субјект, који истина није најјачи у Црној Гори, то ми даје мотив и доказ је да смо погодили жилу људи са друге стране закона. Ово није дио неке идеолошке борбе.
Ово је порука свима па и надлежнима да не закључе причу око шверца са неким цариницима, шоферима, па и директорима, а да не виде кланове који су иза тога стајали све вријеме, а иза којих стоје убиства. Онда смо ми у великом проблему. Мислим да ће се у једном тренутку клупко одмотати до свих и биће јасно да ли је то радио неко из ове владе или других влада или неко ко је имао политичку подшрку за то, а ко се искрено борио да се такве ствари трајно уклоне из нашег друштва.
Ваша аргументација би била убједљивија да Коњевић није Ваш избор за министра одбране и да се у том документу не помиње високи функционер ГП УРА, који је ухапшен.
То јесте био мој избор. Ми смо имали у том тренутку један политички договор. Тај договор је подразумијевао договор неколико политичких субјеката и сви су делегирали своје кандидате. Имате у Хрватској да је скоро у једном или два мандата актуелног премијера промијењено пет, шест министара исто због. То се дешава у свим земљама свијета. Ја нијесам могао да сарађујем са министрима из СДП-а и у једном тренутку сам предложио њихово разрјешење. То се и на сву срећу и десило и мислим да је сада ситуација у Влади много мирнија и атмосфера много боља. Да ли су они дошли ту по задатку да би само опструирали рад Владе и да ли неко није хтио да Влада успије зато што би људи схватили да могу да се постижу успјеси и без неких политичких субјеката којима су они адвокатисали – то је њихова ствар.
Кад је ријеч о документу, мислим да је документ требало да буде објављен онакав какав јесте. Ми смо ту видјели један сегмент. Ми морамо да знамо да ли је то документ АНБ-а. Ја као премијер га никада нијесам добио. Да ли је то документ војно-обавјештајне агенције, да ли је то документ СПО. То је много важно с обзиром на то да та информација није дата. Ја заиста не могу да вјерујем у валидност таквог документа, али и да јесте аутентичан, то мораде да се поткријепи доказима. Зашто? Зато што смо имали у Агенцији за националну безбједност континуитет неовлашћеног праћења многих људи рачунајући и покојног митрополита. Неки агенти АНБ блиски криминалним структурама пишу свашта о људима који су њихови противници и ја сад не могу из професионалних разлога да набрајам ко су предсједници општина о којима се пише јако негативно, ко су политичари, ко су људи из медијског сектора о којима се пише јако негативно. Али то што неко пише, то не значи да је то тачно.
Када је господин Коњевић био на челу БОК-а, ниједну сједницу није одржао док му није требала сједница из политичких разлога. Зашто се раније није отворило то или неко друго питање. Још једна ствар, јако важна, зашто тај документ није објавио неко из ДПС-а, него управо Рашко Коњевић. Ја на то питање имам одговор. Подсјећам и кад је настала прича око свега овога – након што сам пикирао људе 18. августа у парламенту. Морам да кажем сљедеће да је Раде Милошевић, не улазећи у то да ли је он направио прекршај или није, док је био на челу Управе прихода и царина дао документацију у вези са одређеним људима који се помињу у контексту шверца цигарета и не треба искључити да је све што се дешава ствар одмазде тих људи добро познатих у Црној Гори који ведре и облаче многим и политички партијама и медијима у Црној Гори. Само кад будемо добили цијелу слику, онда што се каже ни по бабу ни по стричевима. Не стајем у одбрану било кога, ни себе самога, али мислим да су активности Коњевића плод неких других мотива.
Дајте тај одговор који кажете да имате. Зашто није ДПС објавио тај документ?
Зато што су људи из ДПС-а дио тога, али не мислим стриктно на политичаре. Ја сам рекао да су Коњевић и Предраг Бошковић задужени за напад на сектор безбједности и задужени да буду адвокати криминалаца, они су то радили и раније, зато су били министри одбране и унутрашњих послова. Овим нападима они политички штите врх једног криминалног клана, мислим на” Гранд” који по оперативним подацима учествује у шверцу и одакле људи имају већу финансијску моћ него државни трезор.
Кажете да не знате поријекло документа, нисте сигурни у аутентичност, ни када је настао. Ипак, раније сте рекли да су га саставила четири човјека. О коме се ради?
Четири агента АНБ-а која су се сами препознали, ја не желим у овом тренутку да откривам њихов идентитет из професионалних разлога.
Јесу ли они активни агенти?
Нијесу активни припадници, ниједан од те четворице, али морамо се сјетити како је Агенција стварана 30 година, ко су били људи унутар ње. Јер да су се штитили национални интереси Црне Горе, Ви и ја не би причали сада о шверцу цигарета, него би га неко ријешио прије 10 или 15 година. Да се Агенција за националну безбиједност бавила националном безбједношћу, а не опозиционарима, НВО сектором, ми бисмо данас причали о другим стварима.
Морамо да знамо да су многи државни органи контаминирани из претходног периода, да ми људе не можемо да доведемо из друге државе или са друге планете, да смо многе ствари затекли, да тамо постоје људи који су запослени по 10, 20, 30 година и који само могу да промијене одређене позиције. Па Петар Лазовић је донедавно био припадник АНБ-а, а Зоран Лазовић на челу сектора за борбу против организованог криминала.
Зоран Лазовић није процесуиран ни по ком основу?
Још није процесуиран и ја не знам да ли ће бити процесуиран, али екипа око Лазовића су људи који су на самом врх пирамиде и имају своје људе. Имали су и у бившем тужилаштву. Већ имамо један договор у односу на те људе из тужилаштва, некадашњег тужилаштва, и у царинама и у многим другим секторима. Дакле, када се говори о криминалној хоботници, не говори се о метафори, него о капиларном ширењу утицаја и људи који у разним сферама помажу или штите одрађивање неких послова који су ван закона.
Вратимо се на агенте АНБ-а. Јавност повезује ствари без обзира на то да ли именујете људе. Мислите ли ту на Сава Кентеру и Драга Спичановића?
Не бих да откривам, они ће се сами открити, а нисте ни Ви далеко од истине.
Опет, Саво Кентера је био ваш избор за челника АНБ.
Ја са Савом Кентером нисам имао лош однос. Ја сам га упозоравао на колегу Спичановића због неких података које сам имао раније. Никога не оптужујем без доказа. Ствари су се драстично промијениле у тренутку када је ДПС одлучио да ускрати подшку Влади. Једноставно ако су они, или било ко, мислио да ћемо ми правити Владу у коме ћемо ми сад да спустимо кубуре у односу на организовани криминал, ти људи су онда направили лошу политичку процјену. Ја нисам направио лошу процјену сигурно.
Мислите ли да је добра процјена била формирање мањинске владе, нарочито узевши у обзир контекст борбе против организованог криминала. Са садашњим искуством да ли бисте то опет урадили?
Мањинска влада је урадила ствари које неко можда неће признати, али које су неспорне. Ја сам био у претходној влади, радиле су се добре, можда и неке мање добре ствари. ДПС је тада са својим сателитским партијама, притом не мислим на мањинске партије, имао 40 одсто или више. Након 30 недјеља мањинске владе ДПС има 20 и нешто мало више одсто. Ми смо разбили ту вјечиту подјелу на два блока, омогућили да се друштво филтрира на све могуће начине.
Послије наредних парламентарних избора, кад год они били, више нећете имати ситуацију са два блока и то је моја визија мањинске владе и она се остварила. Било је важно да се заврши Темљни уговор са Владом коју подржава ДПС и у којој су људи из СДП-а, које сматрам екстремистима. Јер то добија потпуно други контекст у односу да је то радила нека власт за коју је то било очекивано, јер се тако мири друштво. Друштво се не може мирити када су вама сви потези предвидиви, друштво се тако не мири. Имамо ситуацију гдје сада људи упорно причају о економији, о платама, о развојним пројектима, струји, енергетским пројектима, гдје имате појаву новог политичког субјекта који је направио велики успјех, гдје имате многе ротације на локалу, гдје имате и потребе унутар ДПС-а да се неке ствари промијене.
Остварили смо сарадњу са колегама из СНП-а као партијом која условно речено припада просрпском блоку, иако су за мене грађанска опција. Показали смо и да мањинске партије не морају да буду само партнери ДПС-а. То су ствари које трајно мијењају друштво. Ја сам сигуран да ће мањинске партије бити и дио сваке наредне владе, независно хоће ли тамо бити Демократе, Европа сад, ДФ, ДПС или нека нова политичка опција. Не припадам политичарима који се плаше да преузму одговорност и опет да буде та ситуација која је била, опет бих урадио потпуно идентичну ствар. Тако се и борите против ДПС-а. Мислим да ће у ЦГ наступити стабилизација у току 2023. године.
ДПС рејтинг јесте значајно опао, али је значајно пао и рејтинг ГП УРА, посљедња истраживања вас мјере на око четири одсто процента.
Нисам сигуран да је пао рејтинг ГП УРА, видјећемо шта ће бити на изборима. УРА је 2020. године имала 5,5 одсто, али који су били круцијални. На свим локалним изборима који су до сада одржани, УРА је имала раст, негдје мали, негдје јако видљив. Добила је једног градоначелника. Тако да и након ових посљедњих локалних избора има 11 одборника више у односу на претходни период. УРА је једини субјекат, рачунајући све ове да кажем велике субјекте, који је у континуитету двије године мета свих могућих напада и домаћих и регионалних субјеката. И након свега тога да имате раст који би можда мога и да буде већи, ја то заиста сматрам великом отпорношћу и жилавошћу субјекта којег представља. УРА је једини субјекат који је преузео одговорност, који је послије ДПС-а из партије дао премијера Црне Горе.
Раде Милошевић је ухапшен, а јавност није упозната да га је Ваша партија суспендовала, на било који начин санкционисала или се оградила од њега?
Нисмо још увијек имали састанак органа странке, имаћемо јер слиједе ова велика питања, преговори око потенцијалне нове владе. Ја остајем при свом ставу да ми није логично да неко у посљедњој недјељи априла буде именован за директора, а да у мају постане шеф организоване групе људима које је први пут у животу срео. Мени то остаје као енигма, желим да видим више доказа, имам право на то, али наравно – не амнестирам никога, апсолутно, то је принцип рада и мислим да ћемо ми на органима морати да заузмемо став који је врло принципијелан и јасан и који ће се односити на све људе, да оно што краси наш политички субјекат, то је да смо ми неприкосновени борци за борбу против корупције и организованог криминала. Било ко, ко на било који начин баци сјенку на то, мора бити санкционисан од стране тих органа, мислим на страначке.
Немате страх да би истрага могла да води до других функционера ГП УРА?
Никакав страх немам. Знате, у Црној Гори гдје и даље паралелни систем није слаб, он јесте мало нарушен, зато што се против оваквих ствари нико не бори баш толико, тога морамо бити свјесни.
Кажете да је све кренуло након што сте на пленуму у августу говорили о шверцу. Зашто сте тек тад о томе проговорили? Стиче се утисак, с обзиром на то да је тад било изгласавање неповјерења влади, да сте то користили као политички адут.
Погледајте резултате у борби против организованог криминала и корупције, рачунајући и СДТ до периода док је Влада функционисала и погледајте након тога, па ће вам бити јасно. То што сам ја изнио тада, то није ни требало да изнесем, у смислу да није требало политички да то кажем. Ја сам чекао органе и нисам могао више да чекам. Док функционише влада, ја сам хтио да заједнички скупљамо информације и да то добије неки епилог. С обзиром на то да смо дошли до тачке гдје желимо да изгласамо наповјерење Влади, ја сам био дужан да кажем оно што мислим прије него што се то деси. И раније се помињао “Бемакс”, али не у том контексту. То је био задњи моменат када сам са позиције премијера, у пуном мандату, могао да интервенишем. Ја сам и након тога ишао у државно тужилаштво и то је покренуло велику причу око шверца цигарета.
Нагласио бих да треба правити разлику између шверца цигарета који се радио кроз “прање” контејнера и овога што је сада актуелно – то је крађа цигарета, разбојничка крађа нечега што смо ми већ заплијенили као држава и онда неко умјесто да их спали, украде их, или као што је било у априлу – украде их из Луке Бар. Моје питање, које јавно постављам, чак и да је господин Милошевић кривац за ту крађу цигарета и шлепера који се помињу – питам јавно, да ли је он могао да понесе те цигарете кући? Је ли то нешто што је мало и није габаритно, па да је могао да понесе кући и да их дијели, или пуши са комшијама и пријатељима у наредних 15 или 20 година, или је морао негдје да их дистрибуира? Питање је како их је дистрибуирао, преко кога, у које државе, са којом логистиком, који агент АНБ је комуницирао са чувеним возачем шлепера који није завршио на дестинацији, него у породичном дворишту. Ја немам никакву дилему, али ја нијесам државни тужилац. Желим да тужилаштво у које имам пуно повјерење и овај човјек који је на челу СДТ-а дају све одговоре, на сва питања. Неће им бити лако, то је нешто што се гомилало деценијама, али мислим да ту лежи суштина приче.
Је ли вас неко позвао да се изјасните поводом навода из документа који је објавио Коњевић?
Не. Уколико ме буду звали, ја сам као и увијек спреман да се одазовем.
Јесте ли ви за то да опстане 43. Влада до ванредних или редовних избора или да се формира 44. Влада?
Нема спора око свега што буде плод договора. Дали смо потписе за мандатара, имали смо и састанке. Оно чега морамо да се прибојавамо, није то никаква новина, је да не повучемо потез који би могао да изазове замрзавање преговора, било који вид међународне изолације Црне Горе или урушавање нашег односа са партнерима. Ти партнери нису само политички партнери, они нам помажу у многим стварима које смо помињали – борба за правну државу, многим пројектима економског карактера, тако да само то треба видјети како испреговарати на најбољи могући начин.
Ако се то може десити без неких проблема, не видим ништа лоше у формирању нове владе. Ми у овом тренутку не можемо да идемо у изборе јер немамо Уставни суд, јер ће нам се десити ситуација као у Подгорици или Шавнику. Ми не можемо повлачити потезе који ће значити да Црна Гора губи свој међународни кредибилитет у некох мјери. То се не односи на изјаве неких европских посланика за које мислим да су стварно претјеране, него говорим о неким суштинским стварима.
Који су то минимални захтјеви УРА испод којих нећете ићи?
Имамо договор из септембра који је подразумијевао да имамо контролни пакет који подразумијева сектор безбједности. Око вањске политике је било преклапања са Демократама, спремни смо да то рјешавамо билатерално. Треба чути и друге субјекте и мандатара, да видимо је ли то компатибилно са оним како он види своју владу.
Какав је Ваш став поводом уласка лидера Фронта у Владу?
Ми морамо да будемо спремни уколико се то прихвати као опција да имамо компромис. Ја са двојицом од них тројице имам јако добру колегијалну комуникацију. Политика је један сегмент, колегијалност и професионални однос је други сегмент. То што се створио неки утисак да они не могу да буду дио владе није плод ничијег хира него перцепција која је највише у вези са неким међународним субјектима. Надам се да ће се и то превазићи. Сви смо људи, морамо то да превазиђемо. Сви имају право да бирају и буду бирани. Све што буде дио једног договора, компромиса, ако до њега дођемо, сви то теба да испоштујемо… А сви исто тако треба да се трудим да својим чињењем или нечињењем или персоналним односом не отежавамо неке ствари везане за државни процес.
Опсег потенцијалних опструкција је велик. Од Косова* до односа према рату у Украјини. Ви сте човјек који је врло експониран по том питању, били сте у Кијеву, потписали декларацију са предсједником Украјине. Видите ли потенцијални проблем?
Договор око Владе није само договор око персоналних решења. Што се нашег политичког субјекта тиче, то није довољно. Морамо да се договоримо и о томе што су програмске одреднице, обавезе, визија и принципи које желимо да баштинимо. Мислим да је то можда и тежи дио него овај који је доминантно договорен још у септембру. Доминанто кажем, не кажем да неће бити проблема.
Питања која сте навели нису питања која се тичу наших програмских принципа него и опредијељености Црне Горе, ми евроатлантски курс не можемо да промијенимо због неке владе. То колеге чини ми се, које имају проблем са тим, знају. Исто важи и за однос са Украјином, Косовом* и сва значајнија геополитичка питања. Исто када су у питању неке локалне, државне теме, а које изазивају неку тензију. Морамо то да договоримо, јасно прецизирамо.
Око чега не можемо да се договоримо, онда да ставимо неки мораторијум, спољна политика да се врло јасно одреди да не би сјутра било да неко вуче на једну, а неко ко се буде бавио вањским пословима, на дугу страну. Таква врста дисхармоније је неприхватљива. Очекујем да предмет договора, ако се буде ишло у том правцу, буду јасни принципи и наше обавезе као будуће владе, а да наравно анекс тога буде и персонални састав у вези са ресорима.
Гдје Ви видите себе у тој влади?
Нисам заиста оптерећен тиме, ја сам доста тога одрадио у претходне двије године, тако да шта год буде био договор…
Међународна изолација можда није реална, али тихе санкције у области економије и безбједности можда јесу. Шта ће бити Ваш одговор на то?
Ми не можемо да доведемо земљу у ситуацију да она не може да извршава своје обавезе, мислим и на буџетске обавезе. Јако је важно да имамо континуитет, који смо имали у току 2022. године, без икаквих могућих рестрикција. Ми морамо да размислимо о томе како ћемо да се поставимо и економски у односу на 2023. Важан је и наш кредитни рејтинг, важни су и наши контакти, важне су и финансијске институције са којима већ преговарамо и са којима намјеравамо можда да уђемо у одређене аранжмане у току наредне године.
Ми не можемо да дозволимо да због неких политичких одлука унутар наше земље, доведемо у питање функционисање система. Ако се та ствар добро исхендлује, можда буде неке мале, али без неког значајнијег отпора томе, онда мислим да нема никаквих проблема, да уђемо у неки аранжман. Знате да је био одређени број изасланика у посјети Црној Гори, они су пренијели неке своје поруке и мислим да ћемо одмах након ових празника морати да наставимо ту комуникацију у циљу да ни они не стекну утисак да ми радимо нешто погрешно, а наравно ми да објаснимо нашу визију како видимо Црну Гору у току наредне и наредних година.
Неке поруке у континуитету, што из Србије, што са Запада, скоро па да су вулгарно недипломатске. Када можемо очекивати да се држава постави, прије свега принципијелно и одбаци тај колонијални и патерналистички третман?
Још један терет и обавеза који је спао на мене у посљедња два или три мјесеца је да сам координатор Министарства вањских послова. И много добро сам прочитао поруке о којима Ви говорите, без обзира што сад не говоримо о конкретним именима. И вјерујте у добром духу, да не бих правио неку додатну штету Црној Гори, ми нијесмо имали одговор на то него смо покушали да то једном директном комуникацијом разријешимо. Али неке поруке заиста нијесу примјерене у односу на Црну Гору, ми смо суверена држава која има интенцију да постане чланица ЕУ, али смо исто тако парламентарна демократија. Наш парламент функционише у пуном капациету. Неко може да каже ово или оно за Владу. Парламент са овом конституцијом коју има, свидјела се она неком или не, функционише у пуном капацитету. Ми нисмо предсједнички систем, код нас је функција предсједника протоколарна, то што се стицајем политичких околности дошло у ситуацију да неко не жели да да мандат некоме, то тешко да ће се понављати у будућности.
Ово је једна специфична ситуација, имаћемо друге предсједнике, али нећемо имати такву врсту борбе јер Црна Гора сазријева. Не можемо да будемо баш поптпуно индеферентни према порукама које стижу од међународне заједнице. Када један европски посланик стално говори у негативном контексту о политичким субјектима у Црној Гори, а притом не гледа ситуацију у сопстеној држави, то заиста није коректно. Ја желим да направим разлику између онога што су европски посланици јер они као и код нас имају мањи степен одговорности и већи спектар тема које коментаришу и оно што су озбиљни органи као што је Европска комисија или као неки људи који долазе из влада наших партнерских држава, те стрелице нијесу биле толико нападне. Више мислим да су оне биле плод неке забринутности и добронамјерних савјета доминантно, а кад је ријеч о дјеловању неких амбасадора заиста мислим да би било добро, чак смо и једног премијера упозорили, да се ипак обрати мало пажња. Ми смо мала држава, али са својим достојанством не можемо да се коцкамо. Имамо свој углед и не желимо да дођемо у ситуцију да нас неко третира на начин који није примјерен.
Какав је ваш однос са предсједником Србије Александром Вучићем, када сте се посљедњи пут чули, да ли имате редовну комуникацију?
Мене сталано нападају да Вучић нечим овдје управља, ја такве ствари одбацујем, сматрам их неозбиљним. Мој однос са Вучићем је врло коректан, пријатељски. Мој однос са другим људим у региону је исто такав. Са неким баш пријатељски, са некима коректан, али ни са једним премијером или предсједником у региону не постоји никакав застој у комуникацији. Мислим да је обавеза премијера Црне Горе, ко год он био да баштини добре односе са људима који су у региону. Да ли се нама свиђа нека политичка опција у региону, то није наше питање и питање за наше грађане. Ми имамо суверену власт, поштујемо друге на исто такав начин и то је то.
Сва та прича у вези са Вучићем мисим да је у контексту стварања неког негативног политичког наратива у односу на мене лично. Мени је драго да са њим, са премијером Албаније, Косова и са предсједавајућим Вијећа БиХ имамо односе које би требало да има сваки премијер Црне Горе.
Не чини Вам се да потцјењујете утицај Вучића? Не мислим само на његов лични, већ на дешавања око локалних избора, медија, утицаја на политичке партије.
Ја мислим да је перцепција о његовом утицају у Црној Гори прецијењена. И мислим да ми њему таквим односом стварамо повољнији амбијент за ово о чему причате. Желим да будем коректан, мислим да морамо да причамо чињенично, а не о ономе што је наша перцепција. Када је ријеч о медијској сцени, проблем су наши медијски закони, регулатива. Ако неко хоће да каже да ми са Републиком Србијом треба да имамо лоше односе, само зато што то не одговара Милу Ђукановићу, ја то не прихватам као добру ствар за Црну Гору.
Наша је интенција да имамо што боље односе са својим сусједима, то се односи на све сусједе. Наши сусједи су константа, а промјењиво је само менаџирање односа са њима. Увијек ћете имати комшијску државу Албанију, Србију, Косово*, БиХ, Хрватску… Једино на шта можемо да утичемо јесте на односе са тим државама. Ако ћемо да подижемо зидове, да будемо у сталном конфликту и да се плашимо једни других, то је један концепт. Ако ћемо да развијамо сарадњу, имамо либералне односе, да радимо заједничке инфраструктурне пројекте и да се повезујемо, ја лично бирам ово друго. То је однос који нема везе са неким, ко је персонално на власти. Мислим да је перцепција о утицају Вучића у Црној Гори заиста прецијењена.
Многи тврде да Ваша ПР стратегија подсјећа на ону коју Вучић промовише у континуитету у Србији. Како на то гледате?
Најлакши одговор је да то нема везе с мозгом, јер је његова ПР стратегија по мом скромном суду врхунска, а ми смо баш далеко од нечега што би била врхунска ПР стратегија. То је неки мој одговор у једном шаљивом тону.
Како гледате на то да у свим уставно спорним одлукама, од одлагања избора до Закона о предсједнику, заједнички садржалац јесте УРА?
Специфичност ГП УРА је, а могуће да се то поклопило са СНП-ом, у томе да као и што само име каже она је партија која гради мостове. Врло сам изненађен пријатно да смо ми Влада која је од свих посланика по много важним питањима добила подршку различитих посланика. Тако је 46 посланика једне групације гласало за Владу, 41 друге групације је гласало ребаланс, смјену министра, буџет, мислим да су то демократски искораци. Не знам како је неко мислио да идемо на изборе без УС. Ево пошли смо па видимо гдје смо дошли. То је била та одлука тада. О недавању мандата, сада предсједник државе неће да да мандат. Па он је по истој тој логици и 30. августа могао да каже нећу да дам мандат. И ми би имали још владу ДПС-а јер предсједник државе тумачи Устав да он има неко своје суверено право да ли да да мандат или не, игноришући парламент. Сва ова решења су имала за циљ да дају неко решење за неки актуелни проблем а не да буде то флагрантно кршење Устава.
Какав је Ваш однос са Демократама тренутно?
Много бољи него што је био. Мени је жао што се све издешавало како се издешавало, вјероватно ту има одговорности и са једне и са друге стране. Мило ми је да је та епизода иза нас, нарочито након локалних избора та сарадња се враћа, чини ми се иде неком узлазном питањом и враћа се на неки ниво на којем је била раније. Наши однос су много бољи него што су били и навијам за то да се и даље унапређују.
А Европа сад?
И са Европом сад имам лијеп, пријатељски однос. Видим да у Подгорици то лијепо функционише између подгоричких одбора и носилаца листа. Они су направили успјех за респект. Мене радују све опције које су у центру, које нису радикалне ни по једном питању. За сарадњауса њима, што се ГП УРА тиче, више смо него расположени.
Шавник – поништавање или нови избори
Како гледате на дешавања у Шавнику? Мјесецима не може да се доврши изборни процес, како ће се онда тек одржати парламентарни избори?
Кад је у питању Шавник постоји само једна солуција коју наравно не може донијети Влада, а то је да се ти избори пониште и да се да потпуно нови термин избора. Да се онда уради контрола бирачког списка, да се пречисти и након што се закључи нови бирачки списак да се одрже избори. Друга солуција не постоји.
Шта ако се опструкције понове?
Не мислим да ће се поновити. Ми смо имали апел ка државном тужилаштву, апеловали да се процесуирају не само људи који онемогућавају изборни процес, него и они који су вјероватно намјерно учествовали у погрешном упису, уписивали бираче, а да нису урадили теренску провјеру.
Нису се предузеле радикалније мјере, јер има оправдања да Тужилаштво не жели да се мијеша у политичке ствари, да на тај начин учествују у политичком процесу, али то мора добити епилог. Мој апел је ДИК-у да поништи изборе, да се тражи од предсједника да да нови термин избора и да до тада с обзиром на то да се не ради на великој општини прочисти и усвоји нови бирачки списак.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Смијеш ли проћи подземним тунелом из УСА амнасаде у ПГ до АНБ-а?Тамо је главни офис који уништава Црну Гору.