Абазовић поновио гаранције да ће Жељезару преузети ЕПЦГ
1 min read
Зграда "Тошчелика"
Предсједник Владе у техничком мандату Дритан Абазовић саопштио је на данашњем састанку са радницима никшићке Жељезаре да ће фабрику преузети Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) и да је рок за продају акција 26. септембар.
То су након састанка саопштили радници новинарима испред зграде Владе, преноси РТЦГ.
Како су казали, Абазовић им је саопштио да ће разговарати са представницима турске компаније Tosyali holding и тражити да се радници не отпуштају 1.септембра.
Жељезарци се надају да ће доћи до компромиса и поручују да су спремни да тих 26 дана до продаје фабрике буду без плате, само да не добију отказ.
До тада, како су поручили, остају на крову Жељезаре у знак протеста иако су задовољни исходом састанка, а у петак ће поново доћи испред Владе.
„Од првог дана смо у све ово ушли с убјеђењем да ће ово да се ријеши у интересу радника, државе, Никшића и Жељезаре, да она опстане, тако да о другој, црној варијанти не размишљамо“, рекао је новинарима уочи састанка један од представника радника Љубиша Ђикановић.
Жељезарци су раније најавили радилкализацију протеста уколико данас не дође до састанка.
„Након 80 дана протеста, налазимо се на истом мјесту – преговори су у току и надамо се рјешењу. Ми више не знамо шта да причамо“, казао је раније Телевизији Црне Горе предсједник Синдиката Жељезаре Иван Вујовић у емисији „Добро јутро Црна Горо“ на ТВЦГ.
Планирано је било да 40-ак радника дође испред Владе, а у Жељезари да остане дио њихових колега.
„Покушавамо на све начине. Ми после 1. септембра више нисмо радници Жељезаре, тако да се искрено надамо да, ако су проговори у току, да ћемо наставити да примамо 90 одсто зараде, да Турци покажу добру вољу, да су спремни да преговарају. Ако нису, онда о ћему да причамо?“, истакао је Вујовић.
У медијима је процурио инвестициони уговор који су тадашња Влада и турски Tosjali holdinga Фуат потписали 2012. године.
„То је тај фамозни уговор који је практично десет година био сакривен од очију јавности. Тај уговор показује да Турци нису испоштовали ништа од договореног. Биле су зацртане огромне инвестиције – да се запосли много већи број људи него што је сада у фабрици. Производња да буде много већа, а ништа од тога није испоштовано“, напоменуо је Ђикановић.
Од планираних 35 милиона еура, како су казали представници радника, уложено је само четири.
„Са друге стране, изрезали су конти лив и електролучну пећ од 60 тона, такође и колосјеке у фабрици уништили су комбинавану ваљаоницу. То је довољан доказ како су инвенстирали“, поручио је Иван Вујовић.
Коментришући најаве да би ЕПЦГ могла да преузме Жељезару, он је казао да је радницима битно само да остану на радним мјестима.
„Примарна производња нам је челик, али, уколико ЕПЦГ види свој интерес, радници су спремни и да раде било које друге послове“, рекао је Вујовић.
Прочитајте још:
(ВИДЕО) Интервју са Леријем Џонсоном, ветераном ЦИА о дуго скриваној америчкој тајни у Русији!

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

