ИН4С

ИН4С портал

Абазовић: Резултати Владе показују да нема говора о банкроту државе

1 min read

Фото: Влада ЦГ

„Резултати који је Влада направила у претходних годину дана су спектакуларни и изнад свих очекивања“.

То је данас у Подгорици, на представљању учинака Владе у посљедњих годину, саопштио премијер Дритан Абазовић.

„Влада је свих 365 дана радила у шестој брзини“, навео је он.

Премијер је казао да резултати његовог кабинета показују да нема говора о банкроту државе.

Он је навео да је бруто домаћи производ (БДП) у Црној Гори у 2022. години износио рекордних 5,8 милијарди еура, да је незапосленост смањена, да је минимална плата од 450 еура „убједљиво највиша у региону“, што је, како је додао, случај и с просјечном зарадом од 771 еуро, колико је она износила за фебруару.

Он је поручио да су све компаније у држави прошле године оствариле рекордно добре резултате.

Говорећи даље о економским резултатима, подсјестио је да је Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) преузела управљање никшићком Жељезаром, да је држава преузела управљање трајектом линијом Каменари-Лепетане, да је увећано власништво државе у власничкој структури Луке Бар…

„Од данас почиње да се наплаћује карта на трајектној линији Каменари – Лепетане. Такође, циљ државе је да комплетира власништво у Луци Бар, и то је највећа развојна шанса Црне Горе. Она треба да омогући изградњу ауто-пута према Србији и побољшање жељезнице. Лука Будва уступљена је Будви…“, навео је, између осталог, Абазовић.

Говорећи о инфраструктурним пројектима чија је реализација у току, премијер је саопштио да ће „посебно спектакуларна“ бити жичара Котор-Ловћен.

„Тврдим да ће ово бити најпрестижнији објекат у туризму. Ко год оде на Ловћен, заувијек ће носити лијепе успомене из Црне Горе“, додао је Абазовић.

На приморју ће се градити хотели
Он је навео да се послије 40 година граде нови објекти у здравству, да су створени услови за изградњу 33 нова инфраструктурна објекта, међу којима је мост на Ади Бојани који ће повезати Црну Гору и Албанију, аеродром у Беранама…

„За Пљевља је потписан најбољи пројекат за четири компатибилна бизниса везана за Термеолектрану Пљевља, рјешавање загађења и генерисање нових радних мјеста. У Бијелом Пољу је већ дата сагласност за изградњу соларне електране огромног капацитета, у Колашину, чим се отвори ауто-пут, неће постојати никакав проблем у вези развоја, очекују хотеле високе категорије, и да то генерише велики дио туристичког производа. Одлучили да Колашин, Мојковац и Бијело Поље до сљедеће зимске сезоне – ако не тада, у току наредне године – повежемо жичаром. Никшић је добио Жељезару и Белугу, али постоји још озбиљних планова. У Шавнику постоје услови за изградњу енергетских објеката“, казао је Абазовић.

На приморју ће се, поручио је, градити хотели Јадран, Медитеран, Отрант и Галеб у Улцињу, Хyатт и Мариотт у Котору, Родос у Перасту, Бигова Баy у Котору…

Абазовић је казао да ни највећи песимисти више не оспоравају да ће предстојећа туристичка сезона бити рекордна.

„Хотели са четири или пет звјездица су пуни од фебруара, и тако ће бити до октобра“, рекао је.

Премијер је подсјестио да су пензионери добили једнократну помоћ, да су студентима увећани студентски кредити, да су обезбијеђене накнаде за новорођенчад…

Похвалио се да се цијене струје нису смањивале, а да је притом Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) остварила за три мјесеца ове године приход од преко 180 милиона еура.

Абазовић је подсјетио и да су акцизе на гориво биле ограничене, да је Влада покренула пројекат „Стоп инфлацији“, као и да су цијене маржи основних животних намирница ограничили.

„Имамо историјска улагања и у спорту, и дошле су награде и медаље. Имали смо рекордна издвајања и за иновације и науку. Иноватори су партнери Владе кад је у питању свемирски програм, ИТ сектор, ради се пројекат за пожаре… Велика издвајања за њих су начин да се млади људи афирмишу… Агробуџет је највећи у историји Црне Горе. Није изостала подршка ни за медије, покушаћемо да додатно помогнемо штампане медије“, подвукао је премијер, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *