Абазовић: Закон о поријеклу имовине ће обухватити и бивше функционере, бизнисмене…
1 min readПремијер Црне Горе Дритан Абазовић казао је да је Закон о поријеклу имовине једно од главних законских рјешења, које треба да буде плод резултата избора из августа 2020. године.
Истакао је да није тачна прича да неки бивши функционери, бизнисмени или политичари нијесу обухваћени овим законом. У току је сједница Скупштине, на којој ће се расправљати о измјенама и допунама Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу.
„Влада Црне Горе остаје отворена за све критике и сугестије, како бисмо ово законско рјшење учинили бољим. Ово рјешење треба да има мониторин и захвалан сам свима који учествују“, рекао је премијер у допунском образложењу.
Додао је да „у овом тренутку немамо ништа, ако не дамо инструмент“.
Постојећи закони, додао је, дају шансу, али да пракса показује „да су се савали сатови, књиге…“, те да се на то сводио закон.
Истакао је да је немогуће да се не заштити „статус кво“.
„То је велико питање, и свима ће бити јасне критике. Наши капацитети ду скомни, и када је у питању државно тужилаштво и када је у питању пореска управа, да не причам о судовима. Зато, треба да људи почну да тренирају, ово није крај приче“, казао је Абазовић у Скупштини.
Предложено рјешење, сматра Абазовић, функционално је за Црну Гору.
„Свака добронамјерна сугестија је добродошла. Цијеним напоре Радне групе и Одбора за политички систем. Али, треба нагласити, ако не будемо имали анти-мафија закон, не можемо имати ефикасно одузимање имовине стечене криминалом. Актуелна законска рјешења су потпуно неефикасна“, додао је он.
Нагласио је и да сумња да „ниједан ваљан аргумент није дат да би се указало да ово законско рјешење није добро“.
Сједница парламента, на којој је требало да се расправља о Закону о поријеклу имовине, јуче је одложена.
Премијер Дритан Абазовић и министар правде Марко Ковач разговарали су са предсједницом Скупштине Црне Горе Данијелом Ђуровић о даљим корацима у вези са предлагањем Закона о поријеклу имовине.
Иако је планирано да радна група у парламенту расправља данас о овом закону, до тога није дошло. Радна група имала је на располагању 20-ак дана да заврши посао, али по својој прилици, биће им потребно још времена.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zakon o porijeklu imovine,treba da se odnosi na svakog građanina CG. Jedino što treba utvrditi je donja granica vrijednosti imovine,od koje će se kontrolisati zakonsko porijeklo. U kontrolisanu imovinu treba da uđe i imovina kako roditelja tako i njihove djece i unučadi,a ne da se sagledavaju posebno. Da li je neko stekao 100.000 ili 100 miliona nelegalno,nema razlike,svi treba da su isti pred ovim Zakonom.(a onda posle i pred Zakonom o krivičnim djelima).
A kako se Dritko razigrao od kako je premijer u tehničkom mandatu.