Адмирал НАТО-а: Алијанса разматра високо прецизне ударе на Русију у случају сукоба
1 min readНАТО разматра извођење превентивних „високо прецизних удара“ на територију Русије у случају оружаног сукоба између земаља Алијансе и Русије, изјавио је начелник Војног комитета Северноатлантског блока адмирал Роб Бауер.
„Сада морамо да допунимо наше оперативне залихе оружја, које су исцрпљене. Али такође морамо више улагати у противваздушну одбрану и системе за високо прецизне ударе. Ово је нова расправа у НАТО-у и драго ми је да смо променили однос према томе и према идеји да смо ми одбрамбени савез и да ћемо седети и чекати да нас нападну, а тек онда реаговати. Паметније је да се не чекамо, већ да гађамо лансере у Русији у случају да нас Русија нападне.
Потребна је комбинација високо прецизних удара који ће избацити из строја системе који се користе за напад на нас и ми морамо да изведемо први удар“, истакао је Бауер на конференцији у Бриселу.
Говорећи о томе зашто САД под Доналдом Трампом и Запад у целини не би требало да завршавају сукоб у Украјини победом Русије, адмирал је рекао да је сукоб у Украјини део глобалног ребаланса снага између Сједињених Америчких Држава и Кине.
„Људи у Европи треба да схвате да чак и ако се сукоб (у Украјини) заврши сутра под било којим околностима, то не значи да ће се све вратити у нормалу, јер је то део много већег глобалног изазова, а то је ребаланс снага између САД и Кине. То је оно што се сада дешава у свету“, објаснио је Бауер.
Он је додао да је „све што се сада дешава много шире од Украјине“.
„То је светски поредак заснован на правилима, ми се боримо за нешто много веће од Украјине“, рекао је официр.
Бауер се такође пожалио да у Европској унији „нема једног лидера, као што су САД у НАТО-у, и да се све мора постићи дискусијом“.
Он је такође негирао ширење НАТО-а на исток, које је почело након распада СССР-а.
„НАТО се није ширио на исток, већ су једноставно (источноевропске) земље саме активно желеле да се придруже Алијанси“, рекао је он.
На основу тога Бауер је назвао „апсурдном“ идеју да је сукоб у Украјини изазван присилним ширењем НАТО-а.
„Могу да кажем да је то највећи нонсенс који сам чуо… Нисмо се ширили на исток, саме земље изражавају жељу да нам се придруже… Не може се рећи да смо терали државе да нам се придруже, није тако. Земље су саме одлучиле, иако су могле да направе другачији избор: да остану неутралне или да се придруже другим блоковима… И то је сасвим у складу са светским поретком заснованим на правилима“, објаснио је Бауер свој став поводом оптужби против Алијансе, које су се чуле на конференцији у Бриселу, о томе да због ширења НАТО-а на исток Русија потпуно легално брани своје интересе.
Бауер је такође тврдио да је НАТО „одбрамбени савез“ и да не представља претњу по Русију.
О испорукама оружја Кијеву
Он је оценио да су се невиђене испоруке оружја Кијеву показале као неефикасне због бројних кашњења.
„Испоручили смо Украјини невиђену количину наоружања. Међутим, морам признати да ове испоруке нису биле довољно ефикасне због предугог процеса доношења одлука, што је одлагало испоруке“, рекао је Бауер.
Он је истовремено истакао значај наставка сукоба у Украјини, који је, према његовом мишљењу, „мало смањио“ снагу руске војске, због чега Русија сада „представља нешто мању претњу за НАТО него 2022. године“, што НАТО-у даје „времена да се припреми“ за могући директан сукоб са Русијом.
Бауер је такође рекао да је бројност руских оружаних снага повећана у односу на 2022. годину.
У последње време на Западу се све више чују идеје о директном оружаном сукобу између Алијансе и Русије. У Кремљу су навели да Русија не представља претњу, да никоме не прети, али да неће игнорисати дејства која су потенцијално опасна по њене интересе. Осим тога, Русија је последњих година забележила незапамћену активност НАТО-а у близини својих западних граница. Алијанса проширује иницијативе и назива их „обуздавањем руске агресије“. Москва је више пута изражавала забринутост због концентрисања снага Алијансе у Европи. Министарство спољних послова Русије саопштило је да Москва остаје отворена за дијалог са НАТО-ом, али на равноправној основи, док Запад мора да одустане од милитаризације континента.
Раније је председник Русије Владимир Путин, у интервјуу америчком новинару Такеру Карлсону, детаљно објаснио да Москва не намераца да напада земље НАТО-а, јер то нема никаквог смисла. Руски лидер је истакао да западни политичари редовно застрашују своје становништво измишљеном руском претњом како би скренули пажњу са унутрашњих проблема, али да „паметни људи савршено разумеју да је то лаж“.
Извор: Спутник
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: