ИН4С

ИН4С портал

Адвокат Бољевића предложио да се налаз страних вјештака користи као доказ; ХРА: Суд да и тај извјештај узме у обзир

1 min read

Фото: ХРА

Пред Основним судом у Подгорици јуче је настављено суђење петорици полицијских инспектора, који су оптужени за изнуђивање исказа тешким насиљем од Марка Бољевића у истрази „бомбашких напада“, 25. маја 2020. године.

Акција за људска права (ХРА), која прати тај поступак, казала је да је адвокат Новица Милошевић предложио суду да као доказ изведе и налаз страних експерата о медицинском вјештачењу повреда Бољевића.

Из те невладине организације су казали да је пред судом свједочила државна тужитељка Ивана Вуксановић.

„Она је у Основном државном тужилаштву (ОДТ) у Подгорици саслушавала Бољевића послије злостављања, а које је, према оптужници, претрпио од полицијских службеника. Вуксановић је навела да је те вечери од руководиоца ОДТ у Подгорици добила упутство да као дежурна тужитељка саслуша Бољевића, који је, како је рекла, „желио да да изјаву у вези предмета из ранијег периода, а чији она није била обрађивач“, наводи се у саопштењу ХРА.

Према њиховим ријечима, Вуксановић је закључила да те вечери није примјетила повреде на његовом тијелу, а да јој се ни Бољевић није пожалио на било како незаконито поступање полицијских службеника.

„Према ријечима Вуксановић, то и произилази из чињенице да није формирала предмет у коме би испитивала наводе у претрпљеној тортури, што би у супротном била њена законска обавеза. За тортуру над Бољевићем сазнала је тек након пар дана из медија. Вуксановић је одговарала да се или не сјећа или да не зна да ли је Бољевић у зграду тужилаштва дошао сам или у пратњи полицијских службеника, да ли је том приликом комуницирала са представницима Управе полиције, да ли је била у посједу предмета у односу на који се Бољевић изјашњавао или евентуално записника о његовом саслушању у полицији, као ни да ли је уопште комуницирала са тужиоцем који је био надлежан за истрагу случаја „бомбашких напада“ на Гранд и кућу Душка Голубовића, у вези са чим је Бољевић давао исказ“, објаснили су.

Из ХРА су додали да је на „посебно питање“ адвоката одбране Вуксановић потврдила да је раније сарађивала са свим окривљеним полицијским службеницима, те додала да је „тај однос увијек био коректан и професионалан“. Како кажу, навела је да је у раду имала два предмета у којима се за тортуру сумњичио један од окривљених инспектора, Далибор Љекочевић.

„У наставку главног претреса, пуномоћник оштећеног, адвокат Новица Милошевић, предложио је Суду да као доказ изведе и налаз страних експерата о медицинском вјештачењу повреда Марка Бољевића. Ради се о врхунским медицинским стручњацима, члановима Независне групе стручњака за форензику – Индепендент форенсиц еxперт гроуп ИФЕГ, који су прегледали више хиљада жртава тортуре широм свијета, а које је за потребе овог случаја ангажовала ХРА, захваљујући ургентној финансијској подршци Добровољног фонда за жртве тортуре Уједињених нација. Тројица медицинских стручњака су закључили да су хематоми, огреботине и мање огреботине насумично распоређене по цијелом тијелу Бољевића, укључујући врат, прса, руке, и ноге, те присутан бол и патња високо конзистентни са његовим наводима да су га тукли ногама, шакама и бејзбол палицама током лишења слободе 25. маја 2020. Додатно је утврђено и постојање пост-трауматског стресног синдрома, као посљедице претрпљене полицијске тортуре“, пише у саопштењу ХРА.

У саопштењу се наводи да су се адвокати окривљених овом предлогу противили, јер се на основу овог доказа „не може формирати коначна судска одлука, пошто вјештачења морају бити спроведена на основу налога тужиоца, а не у приватној режији“.

Суд, казали су из ХРА, још увијек није дао коначни став о овом предлогу.

„ХРА истиче да у овом предмету постоји налаз домаћег вјештака о повредама нанијетим Марку Бољевићу, који је такође потврдио да су оне могле бити нанесене у вријеме и на начин како је Бољевић пријавио, и који је сачињен по налогу надлежног државног тужиоца. Међутим, налаз међународних вјештака је подробнији, усклађен је са методологијом Истанбулског протокола УН тако да садржи и налаз психијатријског вјештака изузетног искуства у раду са жртвама тортуре у многим државама свијета. ХРА сматра да би суд и тај извјештај требало да узме у обзир ради цјеловитог сагледавања размјера полицијског злостављања и његових посљедица у овом случају“, наводи се у њиховом саопштењу.

Додаје се да је наставак суђења заказан за 11. октобар у 12 часова.

„Тада је предвиђено поновно саслушање Срђана Кораћа, начелника Станице криминалистичке полиције за сузбијање крвних деликата и насиља у породици у Центру безбједности Подгорица, који је био непосредно надређен окривљенима и руководио полицијском операцијом у којој је саслушаван и злостављан Бољевић, а накнадно саслушавани и злостављани и Јован Грујичић и Бењамин Мугоша“, навели су из ХРА.

Како су казали биће саслушан и специјални тужилац Мирослав Турковић, који је у вријеме предметног догађаја био руководилац ОДТ у Подгорици.

„Акција за људска права (ХРА) наставља да прати суђење и да се залаже за свеобухватну истрагу и кажњавање тортуре у складу са међународним стандардима који обавезују Црну Гору“, пише у саопштењу ХРА.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net