Адвокат Марковић: Поједини државни тужиоци у СДТ-у, у случају министарке Ињац злоупотребљавају службени положај
1 min readМинистарка одбране Оливера Ињац саопштила је јавности да мјесецима трпи притиске Специјалне државне тужитељке, Лидије Митровић, која злоупотребљавајући службени положај у СДТ, покушава да свог сина пошаље на Војну академију у Грчку, супротно позитивним унутрашњим прописима Министарства одбране.
„Вјероватно је Специјална државна тужитељка помислила да ће ово МО, као и оно прошло намјештати конкурсе за високо рангирани државни и политички естаблишмент. Тог филма више гледати нећете“, поручила је Ињац.
Подсјетимо, главни специјални тужилац Миливоје Катнић потписао је захтјев за скидање имунитета министарки одбране Оливери Ињац ради вођења кривичног поступка за злоупотребу положаја.
СДТ је формирао предмет против Ињац због двије кривичне пријаве које је против ње поднио бивши директор директората за људске ресурсе Михаило Волков.
Тим поводом огласио се и њен бранилац, адвокат Велибор Марковић који је казао да су поступајући тужиоци СДТ-а у овом случају извршили кривично дјело – злоупотреба службеног положаја из чл.416. Кривичног законика.
„Уставна и законска улога тужилаштва у правосудном систему Црне Горе није само гоњење учинилаца кривичних дјела, већ прије свега чување законитости, а то значи старање да нико невин не буде осуђен, нити кривично гоњен за неко кривично дјело које се гони по службеној дужности. Нажалост, актуелни случај министарке одбране Оливере Ињац у вези са запошљавањем претходно пензионисаних лица њиховим поновним активирањем, показало је супротно понашање СДТ-а, односно не само гоњење невиних грађана, већ и да се то чини свјесно и намјерно, на коју околност сам им као њен бранилац указао у два наврата писменим путем, дајући им податке и доказе у том правцу“, казао је адвокат Марковић.
Он појашњаца да су „окривљеној Оливери Ињац стављено је на терет извршење кривичног дјела стварање криминалне организације из чл.401.а Кривичног законика Црне Горе у стицају са кривичним дјелом злоупотреба службеног положаја из чл.416. Кривичног законика, на начин што је у вријеме трајања њеног мандата као министрице, примила у радни однос у Министарству одбране двојицу лица, који су претходно стекли право на старосну пензију, иако је одредбом чл.34.ст7. Закона о државним службеницима и намјештеницима прописано да у државном органу не може да заснује радни однос лице које је корисник права на пензију“.
Притом је, каже, СДТ очигледно свјесно и намјерно занемарило цињеницу да се не ради о лицима која су остварила право на пензију по сили закона у смислу одредби Закона о раду, већ о корисницима тог права, које стога може бити привремено бити суспендовано на основу коначног управног рјешења Фонда ПИО, када долази до ,,замрзавања“ пензијског стажа, што су управо два случаја у питању.
„Но, свакако, евентуална различита тумачења напријед наведене одредбе Закона о државним службеницима и намјештеницима и питања која се односе на стицање услова за одлазак у пензију, не дају простор за кривично гоњење, будући да свака погрешна примјена материјалног права, све и под условом да постоји, не може представљати радњу извршења кривичног дјела, уколико нема умишљаја као субјективног елемента кривичног дјела, нужног за његово постојање када је у питању кривично дјело из цл.416.КЗ ЦГ. Да је ово тако, потврђује цињеница што у државним органима још из времена претходне власти, постоје бројни идентични случајеви запослења претходно пензионисаних лица, па тако и у Министарству одбране, током трајања мандата бивших министара, Бора Вучинића, Милице Пејановић -Ђуришић и Предрага Бошковића, при чему је примјера ради један од запослених чак остварио право на стан под повољним условима; да занемаримо бројне случајеве запослења у другим државним органима, као што је рецимо случај са Миланом Роћеном, савјетником Предсједника Црне Горе, Милом Ђукановићем“, подсјећа он.
Марковић истиче да је у својству браниоца окривљене Ињац у два наврата о свему обавијестио поступајућу државну тужитељку Лидију Митровић, захтијевајући одбацивање кривичне пријаве против Ињац или да се његови наводи о другим случајевима запослења претходно пензионисаних лица третирају као кривичне пријаве против тих лица, као и оних који су им омогућили запослење.
„Али се СДТ по таквом мојем захтјеву упорно оглушује. Таквим својим чињењем на штету окривљене Ињац, односно нечињењем у корист осталих пријављених за идентичне радње, поступајући тужиоци СДТ-а су извршили кривично дјело злоупотреба службеног положаја из чл.416. Кривичног законика. Вријеме ће показати да су разлози оваквог грубог кршења закона од стране наведеног тужилаштва према окривљеној Ињац, личне природе, о чему ће засигурно бити обавијештена јавност, а против тих тужилаца бити покренут дисциплински, као и кривични поступак због наведеног кривичног дјела“, закључио је Марковић.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
… jako kopetentna analiza postovanog advokata, … podrska i apostolku Injac i za advokata, … aj’ zdravo, …
Господине МАрковићу, на следећем попису, надам се, нећете се писати као декларисани црногорац и тиме се сврстати уз туђине. Знам да интимно не негирате српску етничку припадност, а пошто вјерујем да нисте плашљив, да ћете исправити грешку.
Што каже непревазиђени Његош:
Сваки Србин који се превјери,
Просто вјеру што загрли другу,
Но му просто не било пред Богом
Што оцрни образ пред свијетом
Те се звати Србином не хоће.
Ово ти је Србе искобило,
Робовима туђим учинило.
Prvo i osnovno, (ne)zakonito zapošljavanje dva lica ni u kom slučaju ne može da bude prekršaj za Specijalno državno tužilaštvo. Eventualno za inspekciju rada ili neki sličan organ.